Pöytien hinnat

AloittelijaMR

Minkä hintasia ja kokoisia snooker-pöydät ovat? Laji vaikuttaa mukavalta ja sitä olisi hauska kokeilla. Olen katsellut niitä ja verrattuna pool-pöytiin hirveän kalliita. Voiko snookeria pelata tavallisella pool-pöydällä. Palloja ei tietenkään voi samoina käyttää, mutta jos haluasi harjoitella. Voiko?

7

3609

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AloittelijaMR

      Siis miknkä kokoinen tuo hyvä harrastelija pöytä on ja hintainen?

    • The Rat

      Snookerpöytä on käytännössä melkein neljä metriä pitkä. ja pari leveä (pelialue 3500x1700). Tilavaatimuksessa huomioitava vielä kepin vaatima tila joka suuntaan, noin 1,5 metriä. Tahtoo sanoa, että alle 7x5 huoneeseen ei kannata edes harkita.

      Tavallisella poolpöydällä voi teoriassa pelata snookerin tyyppistä peliä, mutta ainut mitä siitä oppii on pistelaskun perusteet. Snookerpöydässä pussien muotokin on täysin erilainen, pallot pienempiä ja yleensä mitoitus ns. naftimpi.

      Jos haluat harjoitella, etsi jostain lähiseudulta baari josta pöytä löytyy. Uuden snookerpöydän hinnalla käyt aika monta kertaa treenaamassa salilla, taksimaksuineen, eikä pidä unohtaa enemmän tai vähemmän ammattiaitoisia kanssapelaajia, joiden kommenteista voi olla hyötyä.

      Tietysti jos rahaa on niin, ettei paskalle taivu...

    • Kokkelipää

      Normaalilla pool pöydällä voi ihan hyvin harjoitella lajia kun hankkii pallot. Ei se tietenkään sama ole kuin oikealla snooker pöydällä mutta säännöt ovat samat joten siitä vain pelailemaan.

      • Fast Eddie

        Vanhahko threadi kaivettu esiin, mutta jos jollain on samanlaisia suunnitelmia suosittelisin ostamaan käytetyn snookerpöydän (kunhan tilaa riittää). Niiden hinta pyörii n. 2000€ asennus ja helpoiten/parhaiten käytettyjä pöytiä löytää Sbil.fi:n keskustelupalstan myyntiosastolta.
        Jos mielii ostaa poolpöydän ja pelata snookeria poolpöydän vallit on suunniteltu 57mm palloille (snookerpallot= 52mm), en tiedä kuinka pahasti menevät vallin alle, mutta suosittelisin ostamaan 57mm pallot siihenkin, enkä usko että on olennaista hintaeroa.


    • jejifjjekfl

      "Laji vaikuttaa mukavalta ja sitä olisi hauska kokeilla."

      Jooh meet pari kertaa kokeilee jollai baari paska pöydällä, joka ei ole lähellekkään niin tarkka ja hyvä kuin oikea pöytä ja et osu siinäkään ees palloo, niin turhaa sitä on ostaa jos se näyttäis kivalta. Turhaa sitä on itselle ostaa, sillä tuskin sää sitä aina jaksat pelata, niin että sen pöydän hinta "saisi" itsensä takaisin. Ja toiseksi jollekin 1m x 1m puu pöydällä ei ole mitään intoa edes yrittää pelata. Salilla käyt silloin tällöin lyömään palloa luulis aika monelle riittävä.

      • ewt43t43634

        Aivan totta. Baariballot ovat yleensä polyester-paskoja.... ensinnäkin sen voin mainita.. pöydistä ja kulmista puhumattakaan sitten..
        f


    • ompinäimpi

      Pallojakin saa sitten eripöytäkokoihin, Aramith ainakin myy vaikka mitä.

      Eli ilmeisesti tarkoitit graniittista pöytää, jolloin se graniittilevy maksaa noin 2000EUR pelkästään hahah....

      32mm-> aivan kunnollisia palloja, jolloin voit ottaa harjoitteluun sellaisen pöydän koon mihin on varaa, ja mahtuu siihen 5m x 5m huoneeseesi ;)

    Ketjusta on poistettu 23 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      25
      3148
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      823
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      760
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      720
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      36
      614
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      601
    7. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      41
      550
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      20
      549
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      539
    10. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      531
    Aihe