Mitä maksaa luonnon monimuotoisuus?

Saksalainen Der Spiegel-lehti sai haltuunsa saksalaisen tutkimusraportin, jonka mukaan kasviston ja eläimistön tuhoutuminen maksaa maailmalle kaksi biljoonaa (eli kaksi tuhatta miljardia) euroa vuosittain. Summa vastaa kuutta prosenttia maapallon kaikkien valtioiden kokonaisbruttokansantuotteesta.

Euroopan unionin ja Saksan ympäristöministeriön johtama tutkimus "The Economics of Ecosystems and Biodiversity" esitellään maanantaina 26.5.2008 alkavassa YK:n yhdeksännessä biodiversiteettikokouksessa Saksan Bonnissa.

Tässä on ilmeisesti ko. kokouksen nettisivu:
http://www.iclei.org/index.php?id=6802

[Biodiversiteetti = luonnon monimuotoisuus, lajien määrä]
7310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

voidaan suoraan ottaa verrannollisena siihen, miten paljon täällä on enää aikaa elää. koska jokainen 6% on elämänmonimuotoisuudesta pois, ja se tarkoittaa suoraan sitä, että elinmahdollisuudet planeetalla kapenee sitä samaa rataa, kun luontoa rahaksi muutamme.

Äänestä

Tuohan taitaa olla ainoa tapa millä ekonomit saa tajuamaan mitään. Puhumalla euroista ja dollareista.
Biodiversiteetti on ihmisenkin elinehto. Kun ravintoketju häiriintyy, on edessä kovat ajat. Esimerkkinä tästä on Atlantin kalansaaliiden huventuminen viime vuosina.
Kannatan ihmismassojen joukkosterilointia, asap.

Äänestä

Onko tietoa millaisilla laskelmilla tulokseen on päästy?

Äänestä
  • On se ihmeellistä miten ihminen voi asiaa miettiessään määritellä että luonto on juuri nyt siinä parhaassa mahdollisessa tilassa johon se pitäisi epätoivoisilla toimenpiteillä pysäyttää. Vaikka kautta miljoonien vuosien historian eläin- ja kasvikunta on vaihdellut rajusti. Nykyihmisen mielipidettä tai toimenpiteitä ei ole aiemminkaan noteerattu eikä valitettavasti noteerata vastaisuudessakaan.

    Äänestä

  • ihanaa itsekkyyttä kirjoitti:

    On se ihmeellistä miten ihminen voi asiaa miettiessään määritellä että luonto on juuri nyt siinä parhaassa mahdollisessa tilassa johon se pitäisi epätoivoisilla toimenpiteillä pysäyttää. Vaikka kautta miljoonien vuosien historian eläin- ja kasvikunta on vaihdellut rajusti. Nykyihmisen mielipidettä tai toimenpiteitä ei ole aiemminkaan noteerattu eikä valitettavasti noteerata vastaisuudessakaan.

    ..minusta vähän toisessa mielessä, kuin mitä tarkoitat.

    On mielestäni ihan tervettä "itsekkyyttä" se, että pyritään säilyttämään meidän ainoan koti planeetan mielettömän monipuolinen ja upea eliöstö nykyisellään. Kyllä tässäkin aurinkokunnassa on loputtomiin kuollutta seutua ja lähes kaikkien muidenkin tähtien ympäriltä löytyy yhteensä enemmän kuivia ja elottomia aavikkoplaneettoja kuin mitä on tämän planeettamme hiekkarannoilla hiekanjyviä.

    Olen avaruusharrastaja ja olen tutustunut hieman ympäröivään maailmaan. Olen puhunut myös niiden ihmisten kanssa, jotka ovat käyneet katsomassa planeettaamme ulkopuolelta.

    Sairasta itsekkyyttä on ahneus ja piittaamattomuus elinympäristöstä. Mistä tulee se into tappaa ja tuhota? -sahata ja ampua itseään jalkaan samaan aikaan.. Sitä ihmettelen suuresti.

    Luultavasti kyse on siitä, että sinun tavoin EI YMMÄRRETÄ todellisuutta. Ei ymmärretä, että Maa (tämä paikka, missä kaikki maailmankaikkeuden elämä asuu) on vain keskikokoinen kiviplaneetta. Maan ilmakehä ei ole loputtoman paksu vaikka se siltä saattaa näyttää, Maan pinta ei ole loputtoman suuri, vaikka se voi tuntua mahtavalta, Meret eivät ole loputtoman syviä, vaikka vettä on paljon yksittäisen pienen ihmisen mittakaavassa paljon.

    Ihmiskunta vaikuttaa aivan kiistattomasti planeetan ilmastoon ja sitä kautta kaikkeen mikä täällä elää (tai kaikkeen elämään, jonka tiedämme olevan olemassa). Ilmastotutkijat ovat tutkineet ja miettineet näitä asioita työkseen hyvin pitkään. Heillä on paras tieto asiasta. Ja heillä on selkeä näkökanta asiaan. Se näkökanta löytyy vaikkapa Suomen Ilmatieteen laitoksen kotisivulta: http://www.fmi.fi

    -jos lääkäri sanoisi sinulle, että olet sairas, niin sanoisitko lääkärille heti vastaan, että hän on varmasti väärässä ja että hän itse on sairas? Mistä tuollainen käytöksesi kertoisi?

    Äänestä

  • ..pitäisi ottaa selvää. Valitettavasti en ole itse ehtinyt vielä tutustumaan tutkimukseen.

    Äänestä

Niin kuin kerrotaan jo Einsteinin sanoneen mehiläisten häviämisestä - ihmiskunnalla sen jälkeen neljä vuotta elinaikaa. Hurja ennustus tai visio viisaalta mieheltä.

Luovutko silti kännykästäsi?
Tuskin, vaikka ristiriitaista tutkimustietoa vaikutuksesta aivokasvainten synnyn todennäköisyydestä.
http://www.independent.co.uk/environment/nature/are-mobile-phones-wiping-out-our-bees-444768.html

Mutta kun kaikki ympäristössä epätavallinen nykyisin johtuu ilmaston lämpenemisestä, niin miksipä ei myös mehiläiskato.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


J.-C.Aqfaq kirjoitti:

Saksalainen Der Spiegel-lehti sai haltuunsa saksalaisen tutkimusraportin, jonka mukaan kasviston ja eläimistön tuhoutuminen maksaa maailmalle kaksi biljoonaa (eli kaksi tuhatta miljardia) euroa vuosittain. Summa vastaa kuutta prosenttia maapallon kaikkien valtioiden kokonaisbruttokansantuotteesta.

Euroopan unionin ja Saksan ympäristöministeriön johtama tutkimus "The Economics of Ecosystems and Biodiversity" esitellään maanantaina 26.5.2008 alkavassa YK:n yhdeksännessä biodiversiteettikokouksessa Saksan Bonnissa.

Tässä on ilmeisesti ko. kokouksen nettisivu:
http://www.iclei.org/index.php?id=6802

[Biodiversiteetti = luonnon monimuotoisuus, lajien määrä]

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu