Mikä on se soitin/viestintäväline mitä ilmeisesti aboriginaalit käyttää/käytti???
Siinä oli narun päässä semmonen soikea puulirpake ja sitä kun pyöritti niin siitä kuulu melkoinen surina ja pörinä....
Kertokaa ihmeessä jos tiedätte....
Soitin/viestintäväline??
3
2118
Vastaukset
- sehän...
on tuolla linkissä mainittu "bullroarer", oisko se sitten suomeksi "härkäulvoja" ;)
http://www.didjshop.com/austrAboriginalMusicInstruments.htm
Ja jos aletaan filosofiksi niin musiikin perimmäinen tarkoitus on kait viestittää jotain eli siinä mielessä kaikki soittimet on viestintävälineitä... - Anonyymi
Tänään tein tuollaisen bullroarerin. Kyllä ääntä lähtee muttei niin voimakasta kuin toivoin.
Otin ohutta lautaa noin 35 cm ja leveydeksi jätin noin 7cm. Höyläsin noin sentin vahvuudeksi ja reunoille oheneva niin että reunat oli likipitäen terävät. Päät tein suipot.
Reiän porasin toiseen päähän (8mm).
2mm paksuista narua noin 1,5m.
Ennen pyörittämistä narua täytyy pyörittää hieman niin että se alkaa menemään sykkyrälle. Sitten vaan pään yläpuolella pyöritystä, ääni välillä laskee kun puupalikka pyörii hitaammin, sitten tuntee ja kuulee kuinka sen pyörimisvauhti kasvaa (pyörii siis myös pituusakselinsa ympäri)ja tuosta syntyy se ääni, pyörittämisen oppii nopeasti.
Todennäköisesti lähtee sitä matalampi ääni mitä leveämpi on "kapula" ja sitä korkeampi ääni mitä kapeampi on. Pituutta hyvä olla yli 30-35cm.
Tuolla voi viestittää jos opettelee yhtenäisen "kielen". Morsetus tuolla ei oikein onnistu.
Myös narun materiaali vaikuttaa toimintaan.
Mielellään puumateriaali painavaa.
Seuraavan teen enemmän mantelin muotoisen eli keskeltä leveämpi, ehkä se antaa paremman soundin. - Anonyymi
Parempi soundi tulee kun soikean/pitkulaisen bullroarerin reunaan kaivertaa kourutaltalla uran, uran ei tarvitse yltää aivan päihin saakka.
Periaatteessa mitä ohuempi on reuna niin sitä herkemmin ääni syntyy, kuitenkin soikean muodon lisäksi oltava pulleutta kappaleella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1026651KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3696221Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603093Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112574Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082225- 1251814
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191663Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341365Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811340- 731237