Koulun remontti on siirtynyt useammalla vuodella joten lapsemme pitäis laittaa homeiseen kouluun ja monen muun vian sekaan, niinku silloin info tilaisuudessa kerrottiin että se on pakollinen koulun kunnon takia... Niinpä jos koulu ei nyt sitten mene remonttiin ollenkaan niin en laita lapsiani ensi syksynä kouluun... alan protestoimaan... Kevät juhlissakin rehtori sanoi että kevät jatkuu suunnitelmien mukaan että remontti olisi tulossa eli huutokaupat yms... mitä sitten jos remppaa siirretään niin kaikki tavarat on huutokaupattu =)
Syvitsyn koulun Remppa
piiku542
81179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kauppis, tai mitä siitä on jäljellä, suuri osahan siitä on jo torniossa, siirtyy kulttuurikeskuksesta tekun viereen kesällä. Ei kai työväenopisto päiväkäyttöön tarvi kahta isoa kerrosta, luokkiakin kai parikymmentä?
Eikös siinä olisi hieno paikka koululaisille, vieressä kirjasto, teatteri, tori?
musiikkiopisto eli kyllä tilat varmaan täyttyvät aika äkkiäkin. Luulisin..
Remontti tulee joko nyt tai myöhemmin,mutta oppilaat siirtyvät toiseen kouluu.joko remonttia ei aleta nyt tekemään.Jää koulu tyhjäksi varmasti käy saman lailla kun keskuskoulussa,oli monta vuotta etteivät tehneet mitään ja sitten tekivät remonttin.Minulla on syvitsyn koululla myös oma lapsi.Eivät voi enään perua.
Ei nykyään ole koulupiirejä, voit ilmoittaa lapsesi mihin kouluun vain. Vie Takajärvelle tai keskuskoululle, jos Syvitsy kauhistuttaa. Ja valitse vaikka Karihaaran koulu, jos lapselle tulee matkaa yli 5 km, kaupunki maksaa kuljetukset.
Kaupunki kustantaan yli 5 km:n koulumatkan JOS tämä koulu lähin mahdollinen. Eli, jos valitset vaikka Karihaaran koulun niin ei kaupunki kustanna matkoja jos lähempääkin löytyy koulu. ei kannata kehoittaa sellaiseen mikä ei ole totta.
Jotenkin tuo Syväkankaan koulun remppa on saanut sellaisia piirteitä , että ajattelen...
- suunniteltu kuvio
- saadaan väliaikaisuuden nimissä ahdettua lapset tosi ahtaisiin kouluihin
- hepolahden koulussa satojen oppilaiden vajaus, saadaan väliaikaisesti suostumaan koulukyydityksiin sinne
Odottakaas vaan seuraavaksi aletaan odottamaan tulevaa remonttia , joka siirtyy luultavasti loputtomiin.
-Sen ajan lapset on ahtaalla ja hepolassa koulussa.
-sitten todetaan lapset mahtuu näihin avoinna oleviin kouluihin ...jätetään syvitsy tyhjilleen.
Ajetaan pillarilla kasaan .
Ekorre ja Höynälänmaa ovat jo useita vuosia junailleet koulutoimessa asioita, ja ei ainakaan lasten etujen nimissä.
Tämä on vaan uusi sulka hattuun , joka näyttää jo inkkaripäälikön päähineeltä.
Minun kuvitelmani taas on, että tämä on ehdottomasti VAALIVUODEN uutisankka.
Ensin uutisoidaan näyttävästi, että ei remonttia, remontti siirtyy vuosikausia. Sitten kun kaikki ovat huolissaan, kaupungin päättäjät saavat sulan hattuunsa, kun pitävät kiinni remontista. Tämä tapahtuu siis kesäkuun kokouksessa.
Hyvää mainosta näin vaalivuotena. "Me päätimme ajaa lasten ja nuorten etuja"...
Kuten Risto Myyry totesi aamun PS:n tekstareissa, minäkin uskon, että remontti tulee.
Ja Syväkankaan koulu "seisoo tyhjillään" joka tapauksessa sen puoli vuotta, koska purku- yms. tyhjennystyöt vievät ison ajan ennen varsinaista remonttia. Näinhän oli myös Keskuskoululla.
Musiikkiopisto siirtyy Kulttuurikeskukseen, mutta vasta vuodenvaihteessa. KK:ssakin täytyy tehdä remppaa.
Edellisen kirjoittajan (Suunniteltu juttu) kauhuskenaario voisi pitää paikkansa, lapsethan mahtuvat reilusti näihin olemassaoleviin kouluihin. Aikoinaan kunnanisiltä oli aikamoinen floppi rakentaa Hepolan koulu, ja kuvitella, että siellä riittää porukkaa tulevaisuudessa. Alakoulu olisi riittänyt, kuten ennenkin.
Mutta tämä on pikkukunnan etu; meillä on lähikouluja, pidetään niistä kiinni. Minun veikkaukseni on, että kohta isketään Koivuharjun kouluun... Onhan se jo nyt KIVIKON koulun Koivuharjun yksikkö.
Tämä kuvitelma on kyllä myös mahdollinen, se toinen mahdollinen suunniteltu juttu.
Meillä koululaisten vanhemmilla on kyllä usko menny Kemin päättäjään jo ajat sitten ...
Tässä yritetään sitten petrata äänestystilannetta. Kuinkahan huonomuistisiksi ja tolloiksi meitä luullaan.