Sämpylöitä...

"Puuroa" elämään

Mulle ei oo koskaan puuro maistunu isommin, syön sitä kerran, kaks viikossa - tosin kovin yritän nyt lisätä noita kertoja, olen vain aamuisin kahvi leipä-ihmisiä, tämä yhdistelmä on suurinta herkkuani.

Olenpas kuitenkin ruvennut säätämään opiskelijabudjetin sämpylöitä, johon tulee vettä, kuivahiivaa, hiukka pan-suolaa, hitusen rypsiöljyä ja jauhojen tilalta käytän Nallepuuron hiutaleita noin vajaan desin ohrajauhoja. Tulee aivan älyttömän hyviä, heitän monesti yrttejä sekaan tai valkosipulia yms... Kovin oon yrittäny nyt pohtia, että onko tämä hyvä korvike aidolle puurolle, kun vehnäjauhoja en käytä kuitenkaan ollenkaan? Puurokin maistuisi varmasti paremmalle, kun sitä ei tarttis kuitenkaan joka aamu pakolla vetää. Tiedostan kyllä, että kuituja on saatava ruokavaliooni lisää.

Teen myös tuosta samasta taikinasta pizzapohjan, päälle vain paljon tomaattikastiketta, kasviksia ja hitusen juustoa (ei tarvii oikeesti paljoakaan, jos tomaattikastiketta on reilusti!) sekä oreganoa tietty. Teen tällasen pizzan joka viikonloppu, eikä mun laihtumista oo estäny ollenkaan. Pikemminkin edistäny, ku ei musta oo kituuttamaan ilman herkkuja :P

Ja hihhei, miinuksella ollaan 11 kiloa!! Vielä hirveät 17 jäljellä, mut suunta on ainaki hyvä :D

3

898

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikein hyvältä!

      Ei se puuro mikään autuaaksi tekevä asia ole ihmisen ruokavaliossa, vaan kyllä ne samat raaka-aineet sämpylässäkin ajavat ihan saman asian. Usko tai älä, puuro on aikalailla pohjoismainen juttu, eikä esimerkiksi täällä Ranskassa kenellekään tulisi mieleenkään sitä syödä. Puurohiutaleitakin saa kaupoista etsiä oikein kissojen ja koirien kanssa :)

      Lisäksi mielestäni kannattaa ennemminkin syödä sellaisia ruokia, jotka itselle maittavat, kuin pakottaa itsensä jollekin standardidietille. Koska jos terveellinen ruokavalio tarkoittaa sitä, että ruoka on pahaa ja sitä ei mielellään syö, niin ei sitä kauaa jaksa.

    • ajatellut että

      En oo koskaan ajatellut että puuroa PITÄISI syödä aamuisin. Kuka niin sanoo? Ei tietenkään ole pakko. Itse en syö kuin harvoin. Pääasiallisesti syön jotain tosi kevyttä kuten vaikka hedelmiä tai kasviksia. Niissäkin on kuitua. Ei kuidun takia ole pakko vetää puuroa tai leipää.

    • jos vaik itekkin tekis :)

      Taidanpa itse kokeilla noita sämpylöitä. Kuinka paljon kaloreita niist kertyy että auttaako ne itseasiassa painonhallintaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      123
      1863
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1650
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      51
      1225
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      49
      1108
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      988
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      876
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      876
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      810
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      38
      797
    Aihe