V***un halpaa ruokaa on...

Mikä ihme nostaa kaikkien asioiden hintaa ja laskee palkkaa ?
Eihän ruokakaupastakaan saa enään alle 30€ päivän ruokia jos ei halua elää sipulikeitolla...
eli kuukaudessa kauppaan menisi vajaat 800 - 900€ pelkkiin ruokakuluihin ja sen lisäksi pitäisi vielä yrittää maksaa laskut yms... eihän tässä oo enään minkään helvetin sortin järkeä...

En kyllä muista markka aikaan maksaneeni leivästa 10 markkaa tai jauhelihasta 14 markkaa /400g.
Eikö joku voisi tehdä jotain asialle vai ollaanko me niin saamaton kansa että se mitä Brysselissä määrätään niin me tehdään se häntä koipien välissä ilmaan minkään sortin yritystä edes saada sovittua pienempiä kuluja...

Ainut mikä ei ole noussut viimeseen 10 vuoteen on ihmisten palkka... no ehkä jonku 50senttiä peruspalkka mutta se ei paljon auta jos ruuan hintakin nousee jo leipäpakettia kohti sen 50senttiä...
192324
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Kallista on ja varsinkin näin työttömälle jolla ruokaan jää kuussa noin 200 euroa laskujen jälkeen.

Halvimmat leivät on pelkkää pullamössöä, mutta minkäs teet. Kalliimpaa on harvemmin varaa ostaa. Makaronia syöny jo niin, että tulee korvistakin ulos. Terveellisempää makaronia ei ole varaa ostaa kun aniharvoin. Peruna on hyvää, mutta mitä sen kanssa? Pelkkä peruna ei maistu millekään. Kastikkeita varaa tehdä vain pari kertaa kuussa. Riisiä harvemmin raaskin ostaa, se jos mikä on kallista.

Tonnikala maksaa maltaita huh huh. Ikävä aikaa kun tonnikala purkin sai alle eurolla. Juustoa raaskin ostaa enää kerran kuussa. Sen hinta on noussut muutamassa kuukaudessa hurjasti. Halvimmat leikkeleet rupee tympimään. Lauantaimakkara sieltä halvimmasta päästä ja ihan hyvääkin, mutta paketti toisen jälkeen sekin rupee maistumaan ellei pahalta niin tökkii kuitenkin. Joskus sentäs raaskin ostaa kinkkupaketin vaihtelun vuoksi.

Hedelmiä ostan kerran viikossa. Nekään ei niitä halvimpia todellakaan ja entäs vihannekset. Kamalan hintasia. Kurkku maksaa lähes 2 euroa ja paprika 2-3 euroa. Onneksi kesä tulossa ja luulisi kotimaisten vihannesten hintojenkin sen myötä tippuvan. Maitoa menee onneksi vain noin litra viikossa. Lähes euron litralta on jo tosi paljon. Ennen join ruuan kanssakin maitoa, mutta se piti jättää pois aikaa sitten. Pakko niitä euroja säästää, että edes jotain syötävää saa viikossa.

Äänestä
  • "Peruna on hyvää, mutta mitä sen kanssa? Pelkkä peruna ei maistu millekään. Kastikkeita varaa tehdä vain pari kertaa kuussa. Riisiä harvemmin raaskin ostaa, se jos mikä on kallista."

    Etkö osaa tehdä peruskastiketta joko purkillisesta tomaattimurskaa tai vehnäjauhoista, rasvasta ja vedestä? Ei ole kovin kallista! Riisiä saa isoissa säkeissä pilkkahintaan etnisistä kaupoista ja jos käyttää kaupan omia merkkejä, alle 2€/paketti.

    "Tonnikala maksaa maltaita huh huh. Ikävä aikaa kun tonnikala purkin sai alle eurolla."

    Euroshopper tms. on 89 senttiä/purkki. Ja kastikkeissa olevat n. 1,15€. Tonnikalaanko taloutesi kaatuu?

    "Hedelmiä ostan kerran viikossa. Nekään ei niitä halvimpia todellakaan ja entäs vihannekset. Kamalan hintasia. Kurkku maksaa lähes 2 euroa ja paprika 2-3 euroa."

    Omenat lähes vuodenajasta riippumatta euron kilo. Vihanneksista voit valikoida kausituotteet, eli syksyllä juureksia ja kesällä salaattia jne.

    Ja ihminen, jolla on varaa sekä juustoon ETTÄ makkaraan kehtaa valittaa?? 50€/viikko on yhdelle ihmiselle aika summa ruokaan! Monessa perheessä eletään vain hieman tuota isommalla rahalla ja sillä ruokitaan lapsikatraskin!

    Äänestä

  • Mihin rahat menevät?? kirjoitti:

    "Peruna on hyvää, mutta mitä sen kanssa? Pelkkä peruna ei maistu millekään. Kastikkeita varaa tehdä vain pari kertaa kuussa. Riisiä harvemmin raaskin ostaa, se jos mikä on kallista."

    Etkö osaa tehdä peruskastiketta joko purkillisesta tomaattimurskaa tai vehnäjauhoista, rasvasta ja vedestä? Ei ole kovin kallista! Riisiä saa isoissa säkeissä pilkkahintaan etnisistä kaupoista ja jos käyttää kaupan omia merkkejä, alle 2€/paketti.

    "Tonnikala maksaa maltaita huh huh. Ikävä aikaa kun tonnikala purkin sai alle eurolla."

    Euroshopper tms. on 89 senttiä/purkki. Ja kastikkeissa olevat n. 1,15€. Tonnikalaanko taloutesi kaatuu?

    "Hedelmiä ostan kerran viikossa. Nekään ei niitä halvimpia todellakaan ja entäs vihannekset. Kamalan hintasia. Kurkku maksaa lähes 2 euroa ja paprika 2-3 euroa."

    Omenat lähes vuodenajasta riippumatta euron kilo. Vihanneksista voit valikoida kausituotteet, eli syksyllä juureksia ja kesällä salaattia jne.

    Ja ihminen, jolla on varaa sekä juustoon ETTÄ makkaraan kehtaa valittaa?? 50€/viikko on yhdelle ihmiselle aika summa ruokaan! Monessa perheessä eletään vain hieman tuota isommalla rahalla ja sillä ruokitaan lapsikatraskin!

    "Etkö osaa tehdä peruskastiketta joko purkillisesta tomaattimurskaa tai vehnäjauhoista, rasvasta ja vedestä?"

    Tosi epäterveellistä soossia tyrkytät muutenkin ykspuoliseen työttömän ruokaan. Työtön joutuu lähes aina tyytymään halvimpiin ratkaisuihin ja ne on juuri niitä kaikkein epäterveellisimpiä ja rasvaisimpia. Pelkkä tomaattimurska soossikin rupeaa tympimään hyvinkin pian.

    "Riisiä saa isoissa säkeissä pilkkahintaan etnisistä kaupoista ja jos käyttää kaupan omia merkkejä, alle 2€/paketti."

    Täysjyvä terveellinen riisi on todellakin kallista. Valkoinen perusriisi ei ole ravintoarvoiltakaan mitään ja se on lihottavaa. Vähävarainen joutuu muutenkin jo ostamaan niitä lihottavampia tuotteita, koska ne on halvempia kun kevytversiot.

    "Euroshopper tms. on 89 senttiä/purkki. Ja kastikkeissa olevat n. 1,15€. Tonnikalaanko taloutesi kaatuu?"

    Halppis tonnikalat on mitä on ja maistuukin usein pahalle. Euroshopper on merkkinä jo niitä ei laadukkaita, joita ikävä kyllä moni joutuu ostamaan pakosta, kun muuhun ei ole varaa.

    "Omenat lähes vuodenajasta riippumatta euron kilo. Vihanneksista voit valikoida kausituotteet, eli syksyllä juureksia ja kesällä salaattia jne."

    Omenat on monelle huonosti sopivaa hedelmää ja ei nekään ilmaisia ole. Päivittäin pitäisi syödä 2 hedelmää saadakseen päivittäiset vitamiinit ja kuidut niistä. Viikossa hedelmiin menisi jo aika summa budjetista. Salaatti nyt ei täytä nimeksikään, mutta hinta on kuitenkin tyhjälle syötävälle suht kova. Tähän aikaan on juurekset, hedelmät ja vihannekset hinnoissaan. Kesä tulee, mutta sitäkin iloa halvoista vihanneksista kestää vain muutaman kuukauden jonka jälkeen ollaan taas tuonti vihannesten varassa ja taas hinnat nousee huimasti.

    Väittikö muuten aloittaja, että syö sekä juustoa ja makkaraa samaan aikaan? Eipä tainnut. Kerran kuussa kertoi ostavansa juustoa ja se on todellakin kallista.

    50 euroa kuussa ei ole paljoa yhdelle hengelle, kun ottaa huomioon, että sillä rahalla ostettava myös muut taloustuotteet kuten pesuaineet, vessapaperit, ruokaöljyt, ketsupit jne....

    Äänestä

  • 50 euroa ei ole iso raha kirjoitti:

    "Etkö osaa tehdä peruskastiketta joko purkillisesta tomaattimurskaa tai vehnäjauhoista, rasvasta ja vedestä?"

    Tosi epäterveellistä soossia tyrkytät muutenkin ykspuoliseen työttömän ruokaan. Työtön joutuu lähes aina tyytymään halvimpiin ratkaisuihin ja ne on juuri niitä kaikkein epäterveellisimpiä ja rasvaisimpia. Pelkkä tomaattimurska soossikin rupeaa tympimään hyvinkin pian.

    "Riisiä saa isoissa säkeissä pilkkahintaan etnisistä kaupoista ja jos käyttää kaupan omia merkkejä, alle 2€/paketti."

    Täysjyvä terveellinen riisi on todellakin kallista. Valkoinen perusriisi ei ole ravintoarvoiltakaan mitään ja se on lihottavaa. Vähävarainen joutuu muutenkin jo ostamaan niitä lihottavampia tuotteita, koska ne on halvempia kun kevytversiot.

    "Euroshopper tms. on 89 senttiä/purkki. Ja kastikkeissa olevat n. 1,15€. Tonnikalaanko taloutesi kaatuu?"

    Halppis tonnikalat on mitä on ja maistuukin usein pahalle. Euroshopper on merkkinä jo niitä ei laadukkaita, joita ikävä kyllä moni joutuu ostamaan pakosta, kun muuhun ei ole varaa.

    "Omenat lähes vuodenajasta riippumatta euron kilo. Vihanneksista voit valikoida kausituotteet, eli syksyllä juureksia ja kesällä salaattia jne."

    Omenat on monelle huonosti sopivaa hedelmää ja ei nekään ilmaisia ole. Päivittäin pitäisi syödä 2 hedelmää saadakseen päivittäiset vitamiinit ja kuidut niistä. Viikossa hedelmiin menisi jo aika summa budjetista. Salaatti nyt ei täytä nimeksikään, mutta hinta on kuitenkin tyhjälle syötävälle suht kova. Tähän aikaan on juurekset, hedelmät ja vihannekset hinnoissaan. Kesä tulee, mutta sitäkin iloa halvoista vihanneksista kestää vain muutaman kuukauden jonka jälkeen ollaan taas tuonti vihannesten varassa ja taas hinnat nousee huimasti.

    Väittikö muuten aloittaja, että syö sekä juustoa ja makkaraa samaan aikaan? Eipä tainnut. Kerran kuussa kertoi ostavansa juustoa ja se on todellakin kallista.

    50 euroa kuussa ei ole paljoa yhdelle hengelle, kun ottaa huomioon, että sillä rahalla ostettava myös muut taloustuotteet kuten pesuaineet, vessapaperit, ruokaöljyt, ketsupit jne....

    50 euroa kuussa ei ole paljoa yhdelle hengelle, kun ottaa huomioon, että sillä rahalla ostettava myös muut taloustuotteet kuten pesuaineet, vessapaperit, ruokaöljyt, ketsupit jne....

    Korjaanpa että siis 50 euroa viikossa ei siis kuussa.

    Äänestä

  • Mihin rahat menevät?? kirjoitti:

    "Peruna on hyvää, mutta mitä sen kanssa? Pelkkä peruna ei maistu millekään. Kastikkeita varaa tehdä vain pari kertaa kuussa. Riisiä harvemmin raaskin ostaa, se jos mikä on kallista."

    Etkö osaa tehdä peruskastiketta joko purkillisesta tomaattimurskaa tai vehnäjauhoista, rasvasta ja vedestä? Ei ole kovin kallista! Riisiä saa isoissa säkeissä pilkkahintaan etnisistä kaupoista ja jos käyttää kaupan omia merkkejä, alle 2€/paketti.

    "Tonnikala maksaa maltaita huh huh. Ikävä aikaa kun tonnikala purkin sai alle eurolla."

    Euroshopper tms. on 89 senttiä/purkki. Ja kastikkeissa olevat n. 1,15€. Tonnikalaanko taloutesi kaatuu?

    "Hedelmiä ostan kerran viikossa. Nekään ei niitä halvimpia todellakaan ja entäs vihannekset. Kamalan hintasia. Kurkku maksaa lähes 2 euroa ja paprika 2-3 euroa."

    Omenat lähes vuodenajasta riippumatta euron kilo. Vihanneksista voit valikoida kausituotteet, eli syksyllä juureksia ja kesällä salaattia jne.

    Ja ihminen, jolla on varaa sekä juustoon ETTÄ makkaraan kehtaa valittaa?? 50€/viikko on yhdelle ihmiselle aika summa ruokaan! Monessa perheessä eletään vain hieman tuota isommalla rahalla ja sillä ruokitaan lapsikatraskin!

    meillä menee yhteensä 50-55 euroa viikossa ruokaan ja muihin hygieniatuotteisiin, kahden hengen talous ja ihan hyvin syödään! ruokalista laaditaan etukäteen ja siinä pysytään, kerran viikossa ruokaostoksille.

    Äänestä

  • 50 euroa ei ole iso raha kirjoitti:

    "Etkö osaa tehdä peruskastiketta joko purkillisesta tomaattimurskaa tai vehnäjauhoista, rasvasta ja vedestä?"

    Tosi epäterveellistä soossia tyrkytät muutenkin ykspuoliseen työttömän ruokaan. Työtön joutuu lähes aina tyytymään halvimpiin ratkaisuihin ja ne on juuri niitä kaikkein epäterveellisimpiä ja rasvaisimpia. Pelkkä tomaattimurska soossikin rupeaa tympimään hyvinkin pian.

    "Riisiä saa isoissa säkeissä pilkkahintaan etnisistä kaupoista ja jos käyttää kaupan omia merkkejä, alle 2€/paketti."

    Täysjyvä terveellinen riisi on todellakin kallista. Valkoinen perusriisi ei ole ravintoarvoiltakaan mitään ja se on lihottavaa. Vähävarainen joutuu muutenkin jo ostamaan niitä lihottavampia tuotteita, koska ne on halvempia kun kevytversiot.

    "Euroshopper tms. on 89 senttiä/purkki. Ja kastikkeissa olevat n. 1,15€. Tonnikalaanko taloutesi kaatuu?"

    Halppis tonnikalat on mitä on ja maistuukin usein pahalle. Euroshopper on merkkinä jo niitä ei laadukkaita, joita ikävä kyllä moni joutuu ostamaan pakosta, kun muuhun ei ole varaa.

    "Omenat lähes vuodenajasta riippumatta euron kilo. Vihanneksista voit valikoida kausituotteet, eli syksyllä juureksia ja kesällä salaattia jne."

    Omenat on monelle huonosti sopivaa hedelmää ja ei nekään ilmaisia ole. Päivittäin pitäisi syödä 2 hedelmää saadakseen päivittäiset vitamiinit ja kuidut niistä. Viikossa hedelmiin menisi jo aika summa budjetista. Salaatti nyt ei täytä nimeksikään, mutta hinta on kuitenkin tyhjälle syötävälle suht kova. Tähän aikaan on juurekset, hedelmät ja vihannekset hinnoissaan. Kesä tulee, mutta sitäkin iloa halvoista vihanneksista kestää vain muutaman kuukauden jonka jälkeen ollaan taas tuonti vihannesten varassa ja taas hinnat nousee huimasti.

    Väittikö muuten aloittaja, että syö sekä juustoa ja makkaraa samaan aikaan? Eipä tainnut. Kerran kuussa kertoi ostavansa juustoa ja se on todellakin kallista.

    50 euroa kuussa ei ole paljoa yhdelle hengelle, kun ottaa huomioon, että sillä rahalla ostettava myös muut taloustuotteet kuten pesuaineet, vessapaperit, ruokaöljyt, ketsupit jne....

    Kuule, minä olen ollut äitiyslomalla sellaisessa tilanteessa että verojen (kyllä, siitäkin rahasta menee 20% veroa!) jälkeen käteen jää 300€, joka on taatusti vähemmän kuin sinulla! Tuosta ei ole siis otettu yhtäkään laskua vielä pois. Mutta tiedätkö mitä? Minä lopetin ainaisen valittamisen ja käytin rahat kuten parhaaksi näin! Sinä et ehkä jaksa syödä tomaattimurskaa, meillä taas ei ole muita kastikevaihtoehtoja koska emme tuohon jauho-kastikkeeseen lähteneet. Se on totta ettei se ole fiksuinta mahdollista ruokaa, mutta Suomi on viime vuosisadan käytännössä elänyt perunalla ja jauhokastikkeella. Jos rahatilanne on huono, sitten eletään sen mukaan; ei tarvitse sisäfilettä syödä päivittäin eikä ostella aina leivän päälle makkaraa.

    Tuo myytti halpistonnikalasta on naurettava; osta tonnikalasi paloina niin näet ettei se kovin huonoa ole. Omenoista valitat mutta on tosiasia, että niilläkin elää jossei ole muuhun varaa. Vatsa tottuu kaikkeen ja jossei raaka hedelmä sovi, kypsennä se keittäen tai uunissa! Ei sovi heittäytyä uusavuttomaksi, sillä ei ruokarahan määrä kasva...

    Ps. Salaatti ei täytä, mutta siitä saa vitamiineja. Ja äsken näytti olevan kaupassa alle euron/ruukku. Jos pari kertaa viikossa sitä syö, en jaksa uskoa että kaataa budjetin!

    Pps. Kun tässä itse ruokin perheeni pienellä summalla kuukausittain, tiedän todellakin mistä puhun. Ei ole meillä auttajia eikä extra-rahaa!

    Äänestä

  • Sipulia, porkkanaa, keräkaalia, valkosipulinkynsiä, paista kaikkia öljytipassa, siirrä kattilaan ja vettä päälle. Lisää pippuria ja mausteita maun mukaan mm. itse laitan kuminaa. Ei tarvita liemikuutioita glutamaatteineen kunhan maustaa kunnolla. Jos soijakastiketta löytyy kaapista, sitä suolan sijasta. Keittolihaa löytyy supermaketista, luineen päivineen kypsymään, pari sipulia, valkosipulia, porkkanaa antamaan makua ja tietysti kokonaisia pippureita. Kunhan taas kuullottaa sipulin ja porkkanan tilkassa öljyä ja lihapala ruskistuu samalla pannulla. Kattilaan (eri kattiloihin, lihasta irtoaa liian rasvanen liemi, itse en sitä käytä)vaan hautumaan kummatkin pariksi tunniksi, hyvää on. Keittolihasta leikkaa läskit pois ja raavasta keiton joukkoon lautaselle. Ruisleipää ja lasi vettä aterian päätteeksi.
    - Halpaa ja ravitsevaa. Unohtakaa leikkeleet, niistä saa kuin paljon myrkkyjä elimistöönsä.

    Äänestä

  • uikutiuik! kirjoitti:

    Kuule, minä olen ollut äitiyslomalla sellaisessa tilanteessa että verojen (kyllä, siitäkin rahasta menee 20% veroa!) jälkeen käteen jää 300€, joka on taatusti vähemmän kuin sinulla! Tuosta ei ole siis otettu yhtäkään laskua vielä pois. Mutta tiedätkö mitä? Minä lopetin ainaisen valittamisen ja käytin rahat kuten parhaaksi näin! Sinä et ehkä jaksa syödä tomaattimurskaa, meillä taas ei ole muita kastikevaihtoehtoja koska emme tuohon jauho-kastikkeeseen lähteneet. Se on totta ettei se ole fiksuinta mahdollista ruokaa, mutta Suomi on viime vuosisadan käytännössä elänyt perunalla ja jauhokastikkeella. Jos rahatilanne on huono, sitten eletään sen mukaan; ei tarvitse sisäfilettä syödä päivittäin eikä ostella aina leivän päälle makkaraa.

    Tuo myytti halpistonnikalasta on naurettava; osta tonnikalasi paloina niin näet ettei se kovin huonoa ole. Omenoista valitat mutta on tosiasia, että niilläkin elää jossei ole muuhun varaa. Vatsa tottuu kaikkeen ja jossei raaka hedelmä sovi, kypsennä se keittäen tai uunissa! Ei sovi heittäytyä uusavuttomaksi, sillä ei ruokarahan määrä kasva...

    Ps. Salaatti ei täytä, mutta siitä saa vitamiineja. Ja äsken näytti olevan kaupassa alle euron/ruukku. Jos pari kertaa viikossa sitä syö, en jaksa uskoa että kaataa budjetin!

    Pps. Kun tässä itse ruokin perheeni pienellä summalla kuukausittain, tiedän todellakin mistä puhun. Ei ole meillä auttajia eikä extra-rahaa!

    iteppä oot kakaras tehny.työtön ei yleensä ole omasta halustaan työtön ja nyt lasketaan pois ne oikeet sosiaalipummit.kakaroita tehdään omasta halusta.olisit miettinyt pari kertaa.jos ei oo varaa kakaran jälkeen edes ruokaan,tuskin se on meidän vika.

    Äänestä

  • kapusta. kirjoitti:

    Sipulia, porkkanaa, keräkaalia, valkosipulinkynsiä, paista kaikkia öljytipassa, siirrä kattilaan ja vettä päälle. Lisää pippuria ja mausteita maun mukaan mm. itse laitan kuminaa. Ei tarvita liemikuutioita glutamaatteineen kunhan maustaa kunnolla. Jos soijakastiketta löytyy kaapista, sitä suolan sijasta. Keittolihaa löytyy supermaketista, luineen päivineen kypsymään, pari sipulia, valkosipulia, porkkanaa antamaan makua ja tietysti kokonaisia pippureita. Kunhan taas kuullottaa sipulin ja porkkanan tilkassa öljyä ja lihapala ruskistuu samalla pannulla. Kattilaan (eri kattiloihin, lihasta irtoaa liian rasvanen liemi, itse en sitä käytä)vaan hautumaan kummatkin pariksi tunniksi, hyvää on. Keittolihasta leikkaa läskit pois ja raavasta keiton joukkoon lautaselle. Ruisleipää ja lasi vettä aterian päätteeksi.
    - Halpaa ja ravitsevaa. Unohtakaa leikkeleet, niistä saa kuin paljon myrkkyjä elimistöönsä.

    tota kaalisoppaas?
    Kaikkien vatsalle kaali ei sovi ollenkaan.
    Mä ostin tuoreen ison kaalin hinta oli 3,98€, porkkanoita pussin n.1€, sipuli n. 50centtiä, valkosipuli 60 centtiä, keittoliha maksoi 7,98€. Siis mitä, keittolihasta läskit pois, mitä lihaa sä käytät soppaas? Mä käytän naudanlihaa keittolihana, en sikaa.
    Pippuripussi 60 centtiä. Eli ei tullut halpa soppa. Ruisleipä 1,99€. Maito 86 centtiä. Ei ostettu leikkeleitä, eikä leipäkään olisi tarvinnut.
    Pussillinen kotimaisia uusia perunoita olisi maksanut n. 7€, joten ei ostettu, jäivät kauppaan.

    Jos oltais tyydytty pelkkään kaaliin, niin olisihan se ollut halpaa, mutta ja kun se pelkkä kaali ei jatkuvalla syötöllä maistu. Mun mahani ei sitä kestä, se on liian vaikeasti sulavaa.

    Nordeapankki on määritellyt (v.2007 lopulla), että 30€ per henkilö on se rahamäärä, jonka ihminen kuluttaa ruokaan viikossa.

    Äänestä

  • Mihin rahat menevät?? kirjoitti:

    "Peruna on hyvää, mutta mitä sen kanssa? Pelkkä peruna ei maistu millekään. Kastikkeita varaa tehdä vain pari kertaa kuussa. Riisiä harvemmin raaskin ostaa, se jos mikä on kallista."

    Etkö osaa tehdä peruskastiketta joko purkillisesta tomaattimurskaa tai vehnäjauhoista, rasvasta ja vedestä? Ei ole kovin kallista! Riisiä saa isoissa säkeissä pilkkahintaan etnisistä kaupoista ja jos käyttää kaupan omia merkkejä, alle 2€/paketti.

    "Tonnikala maksaa maltaita huh huh. Ikävä aikaa kun tonnikala purkin sai alle eurolla."

    Euroshopper tms. on 89 senttiä/purkki. Ja kastikkeissa olevat n. 1,15€. Tonnikalaanko taloutesi kaatuu?

    "Hedelmiä ostan kerran viikossa. Nekään ei niitä halvimpia todellakaan ja entäs vihannekset. Kamalan hintasia. Kurkku maksaa lähes 2 euroa ja paprika 2-3 euroa."

    Omenat lähes vuodenajasta riippumatta euron kilo. Vihanneksista voit valikoida kausituotteet, eli syksyllä juureksia ja kesällä salaattia jne.

    Ja ihminen, jolla on varaa sekä juustoon ETTÄ makkaraan kehtaa valittaa?? 50€/viikko on yhdelle ihmiselle aika summa ruokaan! Monessa perheessä eletään vain hieman tuota isommalla rahalla ja sillä ruokitaan lapsikatraskin!

    Omenoita saa kyllä etsiä pitkään, jos meinaa löytää/laillisesti ostaa hintaan euron kilo? Omppujen hinnat 1,50 ylöspäin reippaaseen 2 euroon. Sitten kun kotimaisten aika on, niin ainakin viime vuonna kilohinta lähes järjestäin 2,50 jopa 4 euroon kilo???????????
    Ostan omenoita joka viikko, siitä huolimatta.

    Äänestä

  • käytät ruokaan rahaa, jolla et oikein mitään saa? Minulla menee kuukaudessa n. 150 rahaa (sis. wc-paprut yms) ja ostan mm. lihaa, kalaa, kanaa,juureksia, vihanneksia (myös pakasteina!), hedelmiä, maitotaloustuotteita yms. Mielestäni syön monipuolisesti ja näistä vielä eväät töihin.
    Totta kuitenkin, että hinnat nousseet rajusti, joten tarkempi joutuu olemaan jatkossa.

    Äänestä

  • kapusta. kirjoitti:

    Sipulia, porkkanaa, keräkaalia, valkosipulinkynsiä, paista kaikkia öljytipassa, siirrä kattilaan ja vettä päälle. Lisää pippuria ja mausteita maun mukaan mm. itse laitan kuminaa. Ei tarvita liemikuutioita glutamaatteineen kunhan maustaa kunnolla. Jos soijakastiketta löytyy kaapista, sitä suolan sijasta. Keittolihaa löytyy supermaketista, luineen päivineen kypsymään, pari sipulia, valkosipulia, porkkanaa antamaan makua ja tietysti kokonaisia pippureita. Kunhan taas kuullottaa sipulin ja porkkanan tilkassa öljyä ja lihapala ruskistuu samalla pannulla. Kattilaan (eri kattiloihin, lihasta irtoaa liian rasvanen liemi, itse en sitä käytä)vaan hautumaan kummatkin pariksi tunniksi, hyvää on. Keittolihasta leikkaa läskit pois ja raavasta keiton joukkoon lautaselle. Ruisleipää ja lasi vettä aterian päätteeksi.
    - Halpaa ja ravitsevaa. Unohtakaa leikkeleet, niistä saa kuin paljon myrkkyjä elimistöönsä.

    Aika ykspuolinen ja ajan mittaan vaarallinen ohje noudatettavaksi. Mitään ruokaa ei saa kauempaa syödä. Tuollaiset kaaliruuat on ok kerran viikossa, mutta ruuan korvikkeeksi joka päivä ja viikko niin ei todellakaan.

    Yksinäisen ruoka maksaa. Pienemmät pakkaukset maksaa. Suuremmat voi olla suhteessa halvempia, mutta ei aina säilyvää ruokaa ja joutuu heittämään liian pois. Kyllä hyvinkin nopeasti saa menenmään ravitsevaan ruokaan 50-70 euroa viikossa. 40 eurolla pärjää, mutta ei siihen rahaan vihanneksia ja hedelmiä syödä joka päivä kuten suosittelevat. Perusjuttuihin riittää. Pitäähän niitä ns varastojakin täytellä vähän väliä. Ei se riisi ja makaroni paketti kauaa kestä. Tällä viikolla säästyy niiden osto, mutta ensi viikolla taas ostettava. Sama muihinkin kuivatarvikkeisiin.

    Äänestä

  • köyhän tekemään kirjoitti:

    iteppä oot kakaras tehny.työtön ei yleensä ole omasta halustaan työtön ja nyt lasketaan pois ne oikeet sosiaalipummit.kakaroita tehdään omasta halusta.olisit miettinyt pari kertaa.jos ei oo varaa kakaran jälkeen edes ruokaan,tuskin se on meidän vika.

    siitä, että millä summalla pärjää. Aivan oikeassa oli tämä äitiyslomalainen, että suu säkkiä myöten, pärjää kyllä yllättävän vähälläkin, vaatimustason on vain mentävä sen mukaan. Ihme pelleilyä tuollainen, että "ei ole vara edes kastikkeeseen" ja sen jälkeen pukkaa listaa minkä vuoksi mikäkin mainittu vaihtoehto ei sitten kelpaa.

    Äänestä

  • joka päivä kirjoitti:

    tota kaalisoppaas?
    Kaikkien vatsalle kaali ei sovi ollenkaan.
    Mä ostin tuoreen ison kaalin hinta oli 3,98€, porkkanoita pussin n.1€, sipuli n. 50centtiä, valkosipuli 60 centtiä, keittoliha maksoi 7,98€. Siis mitä, keittolihasta läskit pois, mitä lihaa sä käytät soppaas? Mä käytän naudanlihaa keittolihana, en sikaa.
    Pippuripussi 60 centtiä. Eli ei tullut halpa soppa. Ruisleipä 1,99€. Maito 86 centtiä. Ei ostettu leikkeleitä, eikä leipäkään olisi tarvinnut.
    Pussillinen kotimaisia uusia perunoita olisi maksanut n. 7€, joten ei ostettu, jäivät kauppaan.

    Jos oltais tyydytty pelkkään kaaliin, niin olisihan se ollut halpaa, mutta ja kun se pelkkä kaali ei jatkuvalla syötöllä maistu. Mun mahani ei sitä kestä, se on liian vaikeasti sulavaa.

    Nordeapankki on määritellyt (v.2007 lopulla), että 30€ per henkilö on se rahamäärä, jonka ihminen kuluttaa ruokaan viikossa.

    yksittäistä ehdotusta siitä, että jatkuvaksi ruokavalioksi jotain suositellaan.

    Jospa vaan suorilla kertoisit, että millainen ruoka sinusta on juuri sinulle syötäväksi kelpaavaa, niin ehkä jotain käyttökelpoisia vinkkejä voit saadakin (tai sitten et).

    Sinulla on ne eurot, mitä on käytettävissä, itsehän päätät, mitä niillä ostat, mutta aivan turha mussuttaa ettei _pärjää_, se kun tarkoittaa että pysyy hengissä ja terveenä. Sinun kommentit lähinnä keskittyy valitukseen siitä, miten ne ruoat, joita sinä haluat ostaa, maksavat (ilmeisesti) liikaa budjetillesi.

    Äänestä

> kuukaudessa kauppaan menisi vajaat 800 - 900€ pelkkiin ruokakuluihin

Meitä on taloudessa kaksi aikuista ja teemme yhden ison viikkoshoppauksen ja sen lisäksi käydään muutama kerta viikossa lähikaupassa.

Kun käydään siellä isossa supermarketissa, niin ostamme aivan mitä mieli tekee, ilman mitään hintalappuihin katsomista. Hedelmiä, kasviksia, leikkeleitä, juustoja, kalliita valmisruokia..

Laskun loppusumma on yleensä siinä 130-140 euroa. Eli kuussa yhteensä 560 euroa. Lisäksi ostot lähikaupasta ehkä noin 100 euroa per nokka per kuukausi. Eli 760.

Ja syömme todella hyvin ja paljon.

En kertakaikkiaan tajua, miten yksi henkilö saisi 900 € menemään kuussa pelkkiin ruokakuluihin??

Tosin me emme koskaan osta tupakkaa tai alkoholia. Siinäkö tuo ero?

Äänestä

30e on kieltämättä aika paljon, mutta kyllä yhden päivän ruoat on saatava halvemmalla. Tässä esim. pieni viitteellinen laskelma kahden ihmisen päivittäisistä ruokakustannuksista:

1. pkt. Grillitassut 2,9e
1. ps. Pakastevihannessekoitus 0,9e
1. ps. Perunat 1,5e
1. tlk. Appelsiinimehu 0,7e
Leipä 1,5e
Margariini 1e

Yht. 8,5e

Kannattaa myöskin huomioida, että perunoita, leipää ja margariinia jää myös muutamaksi päiväksi eteen päin, joten niitä taas ei tarvitse laskea seuraaviin ostoksiin mukaan. Grillitassujen ja pakastevihannessekoituksen tilalle voi laskea esim. makaronilaatikkoainekset jne. Eli ei se syöminen ole kohtuuttoman kallista, jos ei ostele mitään turhuuksia sieltä kaupasta.

Äänestä

omia näkemyksiäsi, millä keinoin ruoan hintaa tulisi alentaa? Joissain maissa on kulttuuri sellainen, että (mielestään) liian kallista ei osteta, joten myyjän/myyntiketjun pakko laskea hintaa tai lopettaa myyminen. Suomessa tällaista kulttuuria ei ole, narina lisääntyy, mutta käytännössä ei näy oikein missään.

Äänestä

Siis missä maksaa jauheliha 14mk/400g?
Tossa mun lähikaupassa HALVIN´jauheliha on
3,49€/400g eli 21mk!!!!!
Ja kaupan nimi on kolmen K:n Supermarket!!!
Jotenkin muistan ajan jolloin jauhis maksoi
8mk/400g...(v.2000)!!!

Äänestä
  • eikös supermarketissa pitäisi olla myynnissä pirkan jauhelihaa? ainakin k-marketissa pirkan jauheliha maksaa muistaakseni 2,19e. ostatko vain naudan jauhelihaa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pissed kirjoitti:

Mikä ihme nostaa kaikkien asioiden hintaa ja laskee palkkaa ?
Eihän ruokakaupastakaan saa enään alle 30€ päivän ruokia jos ei halua elää sipulikeitolla...
eli kuukaudessa kauppaan menisi vajaat 800 - 900€ pelkkiin ruokakuluihin ja sen lisäksi pitäisi vielä yrittää maksaa laskut yms... eihän tässä oo enään minkään helvetin sortin järkeä...

En kyllä muista markka aikaan maksaneeni leivästa 10 markkaa tai jauhelihasta 14 markkaa /400g.
Eikö joku voisi tehdä jotain asialle vai ollaanko me niin saamaton kansa että se mitä Brysselissä määrätään niin me tehdään se häntä koipien välissä ilmaan minkään sortin yritystä edes saada sovittua pienempiä kuluja...

Ainut mikä ei ole noussut viimeseen 10 vuoteen on ihmisten palkka... no ehkä jonku 50senttiä peruspalkka mutta se ei paljon auta jos ruuan hintakin nousee jo leipäpakettia kohti sen 50senttiä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu