Hei, tietääkö kukaan missä Helsingin seudulla mahdollisesti myydään Ahvenanmaan mustaa leipää? Siis myydäänkö sitä Helsingissä päin muulloin kuin sen sesonkiaikana (eli n. kerran vuodessa)? Kiitos avusta jo etukäteen!
Vastaukset 3
- Nuori kokki
Aivan ensimmäisenä lähtisin etsimään näistä: Kauppahalli, Stockmann herkku ja Hakaniemen halli.
Jos näissä ei ole, niin soita ÅCA:n leipomoon ja kysy missä myydään pk-seudulla. Jos ei missään, niin tilaa suoraan leipomosta.
http://www.aca.ax/start.con?iPage=21&m=42- vuokaleipää
mm Wanhassa Kauppahallissa. Ahvenanmaalainen mustaleipä (svartbröd) on hapanimelä rukiinen limppu. 1-2 leipää :
Nästan varje bageri på Åland har sin version av det hållbara svartbrödet, som bara blir godare efter ett par dagar. Lähes jokainen leipomo Ahvenanmaalla tekee oman version. se on maukkaimillaan muutaman päivän vanhana.
50 g jäst 50 g hiivaa
4 dl piimää, 37° 4 dl filmjölk, 37 °
1 dl vatten 1 dl vettä
2 tsk salt 2 tl suolaa
2 msk malt 2 rkl maltaita
1 dl mörk sirap 1 dl tummaa siirappia
1/2 dl farinsocker eller råsocker 1 / 2 dl ruskeaa sokeria tai raakasokeria
1 dl grahamsmjöl 1 dl grahamjauhoja
4 dl grovt rågmjöl 4 dl karkeaa ruisjauhoa
Ca 6 dl vetemjöl Noin 6 dl vehnäjauhoja
TILL PENSLING: FOR PENSLING:
1 msk honung 1 rkl hunajaa
1 msk mörk sirap 1 rkl tummaa siirappia
1 msk starkt kaffe 1 rkl vahvaa kahvia
1 tsk mjukt smör 1 tl pehmeää voita
Gör så här: Näin aloitetaan
1. Lös upp jästen i filmjölken. Liuotetaan hiivaa piimään. Tillsätt vatten, salt, malt, sirap, socker, grahamsmjöl och grovt rågmjöl. Lisää vesi, suola, mallas siirappi, sokeri, grahamjauho ja karkeita ruisjauhoa. Rör till en slät smet. Sekoitetaan,
2. Tillsätt vetemjölet tills du får en tung, ganska kladdig deg. Lisää vehnäjauho kunnes saat tanakan, pikemminkin tarttuvan taikinan. Arbeta den i bunken med en trägaffel. Työskentely on helpointa puisella haarukkavatkaimella.
3. Smörj antingen en avlång brödform, cirka 1 1/2 liter, eller två runda forma, cirka 22 cm i diameter. Voitele joko pitkulaiset leipävuoat, noin 1 1 / 2 litraa, tai kaksi pyöreää vuokaa, noin 22 cm halkaisijaltaan. Fördela degen i formen/formarna. Levitä taikina vuokiin. Täck noga och ställ bröden att jäsa i cirka en timme. peitä tiiviisti, ja anna nousta noin tunnin.
4. Värm ugnen till 180º och grädda på nedersta falsen i 40 minuter. Paistetaan uunissa, 180 º ja alimmalla ritilällä 40 minuuttia. Sen jälkeen voidellaan allaolevalla seoksella
5. Blanda honung, sirap, kaffe och smör. Sekoita hunaja, siirappi, kahvi ja voi. Lossa bröden ur formarna och pensla med blandningen. Voitele paiston aikana seoksella
6. Sänk värmen till 175º och grädda i ytterligare 5 minuter eller tills ytan är mörkt brun. Vähennä lämpöä 175 asteessen ja 5 minuuttia tai kunnes pinta on ruskea. Låt svalna på galler under brödduk. Anna jäähtyä, kanaverkon/leipäverkon päällä liinalla peiettynä.
Mukaelma mallaslimppu
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/46476/Mallaslimppu
setsuuria. Ihan mainoita ohjeita:
http://www.apu.fi/ruoka/article123922-1.html
http://www.paakari.net/reseptit.php?id=2872&cat=10
http://pakkopulla.vuodatus.net/blog/category/Leiv%E4t j a s%E4mpyl%E4t
http://keskustelu.plaza.fi/ellit/juhlat/joulu/keskustel u/t1434642,25
http://www.kotiliesi.fi/ruokaohjeet/mallaslimppu-suupal at
- samanlaista.
Resepteissä ei juurikaan ole eroja ostat sitten Malaxin (Maalahden) mustaa leipää, Pågerin mustaa leipää tai Saaristolaisleipää. Tammisaaressakin on yksi leipomo joka leipoo sitä ja tekeekin todella hyvää!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3681621- 1141246
- 1291181
- 1401020
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh25914- 111842
- 46553
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i112527Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.128511- 18500