Ranuan rääkkääjä

Kyllä noi lappilaiset ovat kyllä julmaa väkeä ja täynnä vihaa, kun pitää viatonta kissaakin rääkätä niin pahoin.
81020
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat
  • mitä nyt pari pommitusta espoossa, kouluammuskelu tuusulassa, henkirikoksia eniten lahdessa ja muuta mukavaa.

    kyllä se lappi on sitten väkivaltainen paikka!

    Äänestä

luonto ja ympäristö siellä on enempi tuota pohjois-pohjanmaata...

mukava paikka. tosin kaikista paikoista kyllä noita hulluja löytyy, jopa etelä-suomea myöten!

Äänestä

ja kuten edellä joku jo mainitsi, on niitä hulluja joka puolella. Ne kerrat, kun olen Ranualla käynyt, niin erittäin myönteisen kuvan olen saanut =) Ihmiset tulee juttelemaan mukavia, kaunis ympäristö, hyvät palvelut ja hyvin elinvoimainen pieni kunta.

Itselläni on kesämökki Kemijärvellä, täältä Tampereelta tulla köröttelen ja ajan aika usein Ranuan kautta. Paikassa ei oikeastaan mitään vikaa, ja hulluja löytyy ehkä jopa enemmän täältä etelämpää. Täällä ei vaan kaikki jutut pääse paljastumaan!

Äänestä

voi sanoa aika väkivaltaisiksi ja vihamielisiksi. Etelässähän tapahtuu joka päivä aika hirveitä asioita, joita ei vaan päästetä julkisuuteen. Jos pohjoisempaa nyt yksi uutinen jonkun korviin kiirii, niin heti ollaan vihamielisiksi ja väkivaltaisiksi haukkumassa.

Etelä-Suomessa oli kaiken lisäksi jotenkin rauhattomampaa asua. Esim. täällä Oulussa ei ole sellaista stressiä eikä sisään päin sulkeutuneita ihmisiä kuin tuolla etelässä.

Äänestä

ei ranualta enää muuta odottaakaan, milloin leikataan sormea tai muuta vastaavaa. Paikka on ahdistuksen ilmentymä, itse tajusin häipyä v90 asuin paikkakunnalla ekat 20 v käyn ehkä kerran kahdessa vuodessa ja silloinkin hautajaisissa

Äänestä
  • Minäki oon käyny etelämpänä asumassa mm. Kouvolassa ja Lahessa, siellä oli itte asiassa aika turvaton olo ku niin rikoksen pilaamaa seutua molemmat. Enempi siellä sitä ahdistusta taitaapi olla.

    Ranualla tykkään asua, täällä on hyvät palvelut, mukavat ihmiset ja Rovaniemi lähellä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


asdasdadsdaad kirjoitti:

Kyllä noi lappilaiset ovat kyllä julmaa väkeä ja täynnä vihaa, kun pitää viatonta kissaakin rääkätä niin pahoin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu