Ihminen ei mene kuuhun, tämä on fakta. Arvokkaita mineraaleja siellä olisi, mutta kun ihminen ei sinne voi mennä. Minusta on hienoa että Marsissakin käy robotit, koska ne siellä pärjää.
Kuussa ei käydä
Eikä ole käyty
12802
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Miksi ihminen kuvaa Marsia, kun kuustakaan ei ole saatu tuollaista aitoa kuvaa, kuten Marsista.
Seuraava miehitettyjen lentojen uusi kohde on Mars. Kuussa poiketaan matkalla.
jo sen tyhmempikin tietää, jopa sinä? Jo pelkkä säteily estää ihmistä käymästä Kuussa. Taitaa nämä Mars-robotitkin silmänlumetta, jolla tutkijat rahastavat nippua omaan taskuunsa.
Tutkimuslaitos Health Physics Society on tutkinut jo yli 50 vuotta kaikenlaisia säteilyjä ja niiltä suojautumista. Sen mukaan astronautit eivät altistu lyhyellä kuumatkalla merkittävälle eikä vaaralliselle määrälle säteilyä.
http://hps.org/
Space Flight and Radiation/Radiation on Other Planets
http://hps.org/publicinformation/ate/faqs/spaceradiation.html
How would solar flare radiation have affected the astronauts of the Apollo missions while travelling to and walking on the moon?
http://hps.org/publicinformation/ate/q627.html
Why were the astronauts, who traveled to the moon, not killed by exposure to radiation?
http://hps.org/publicinformation/ate/q753.html
What are the radiation levels on the moon and Mars?
http://hps.org/publicinformation/ate/q1549.html
What impact does radiation in space have on astronauts who are traveling through it?
http://hps.org/publicinformation/ate/q2161.html
How thick would lead need to be on the moon to reduce the radiation levels to safe levels at a solar maximium?
http://hps.org/publicinformation/ate/q2821.html
Säteily ei tiettävästi ole kuussa normaalisti sen kummoisempaa kuin kuuta ympäröivässä avaruudessa. Kun maapallon säteilyvyöhykkeen läpi on päästy, joka tapahtuu aika räpsäkästi, niin normaalisti avaruudessa ei ole sellaista säteilyä joka estäisi muutaman päivän mittaisen avaruuslennon. Toki joitakin vaurioita voi tulla, varsinkin jos aurinko on rauhaton, mutta todelliset ongelmat säteilyn kanssa ovat edessä vasta monien kuukausien mittaisilla lennoilla.
onko koko marssia ees olemassa. Ookko nähny sen paljaalla silimälläs?
Entäs ku katot peiliin ni uskotko et "no minähän se siinä"? Vai oisko joku salaliittoheijastus?
Kuu on pelkkä illuusio! Se on Hollywoodin keksintö jolla narutetaan ihmisiä. Ei pidä uskoa kaikkea mitä taivaalla näkee.
VALOKUVAT, FILMIT JA VIDEOT
Kuulennoilla otettiin tuhansia tarkkoja valokuvia, kuvattiin satoja tunteja filmejä ja videoita, lähetettiin satoja tunteja suoria TV-lähetyksiä ja kartoitettiin Kuun pintaa kartoituskameroilla.
http://spaceflight.nasa.gov/gallery/images/apollo/index.html
http://www.lpi.usra.edu/resources/apollo/
http://www.hq.nasa.gov/alsj/picture.html
http://www.hq.nasa.gov/alsj/alsj-video.html
Arizonan yliopistolla on käynnissä kolmivuotinen projekti, jossa kaikki kuulentojen alkuperäiset filmit skannataan nykyaikaisilla huipputarkoilla skannereilla:
http://apollo.sese.asu.edu/
380 KILOA KUUKIVIÄ JA NÄYTTEITÄ
Kuukivien väärentäminen olisi täysin mahdotonta. Niiden pinnalla näkyy miljardien vuosien mikrometeoriittipommituksen jäljet. Kuukivet eivät myöskään voi olla esimerkiksi Antarktikselta kerättyjä, koska niissä ei ole lainkaan vettä eikä niissä ole jälkiä Maan ilmakehän läpi syöksymisestä.
http://en.wikipedia.org/wiki/Moon_rock
http://curator.jsc.nasa.gov/lunar/
http://www.lpi.usra.edu/lunar/samples/
http://www.google.fi/search?q=lunar samples
Kuukiviä on kenen tahansa nähtävissä lukuisissa museoissa ja näyttelyissä kautta maailman:
http://curator.jsc.nasa.gov/lunar/displays/displays.cfm
Kuunäytteitä voi tilata tutkittavaksi tuolta:
http://curator.jsc.nasa.gov/lunar/sampreq/
MITTAUSDATA
Kuulennoilla Kuuhun asennetuista mittalaitteista saatiin suunnaton määrä mittausdataa.
http://en.wikipedia.org/wiki/ALSEP
http://nssdc.gsfc.nasa.gov/planetary/lunar/lunar_data/
LASERHEIJASTIMET
Ainakin nämä neljä yliopistoa ja tutkimuslaitosta käyttävät Apollo-lennoilla Kuuhun vietyjä laserheijastimia edelleen Kuun etäisyyden mittaamiseen:
Lunar and Planetary Institute, Houston Texas USA
http://www.lpi.usra.edu/lunar/missions/apollo/apollo_14/experiments/lrr/
Apache Point Observatory, New Mexico USA
http://www.apo.nmsu.edu/
APOLLO (the Apache Point Observatory Lunar Laser-ranging Operation)
http://physics.ucsd.edu/~tmurphy/apollo/apollo.html
University of Texas McDonald Observatory, Texas USA
http://www.csr.utexas.edu/mlrs/
Station de Télémétrie Laser-Lune, Grasse Ranska
http://www.oca.eu/cerga/laser/laslune/llr.htm
Hyvä selitys lasermittausten tekniikasta:
http://physics.ucsd.edu/~tmurphy/apollo/basics.html
MUUTA
USA:n kilpailija Neuvostoliitto seurasi USA:n kuulentoja tarkasti. Neuvostoliiton oma miehittämätön ja kauko-ohjattu Luna 15 kiersi Kuuta samaan aikaan USA:n ensimmäisen miehitetyn kuulennon kanssa. Neuvostoliitto ei ole ikinä esittänyt pienintäkään vihjausta mistään huijauksesta. Neuvostoliiton omat miehittämättömät luotaimet ottivat Kuussa aivan samanlaisia valokuvia ja toivat muutaman sata grammaa aivan samanlaisia kuunäytteitä (Luna 16, 20 ja 24).
http://en.wikipedia.org/wiki/Luna_15
http://en.wikipedia.org/wiki/Luna_16
Neuvostoliiton kuukuvia:
http://www.mentallandscape.com/C_CatalogMoon.htm
Kuulentoja seurasivat monen muunkin maan tutkijat teleskoopeillaan:
http://en.wikipedia.org/wiki/Independent_evidence_for_Apollo_Moon_landings
Vuonna 1990 käyttöön otettu Hubble-teleskooppi ja myöhemmät kuuluotaimet ovat ottaneet Kuusta samanlaisia valokuvia kuin kuulennoilla otettiin Kuun kiertoradalta.
Suunnaton määrä lisätietoja kuulennoista, taustoja, tekniikkaa jne jne:
http://spaceflight.nasa.gov/history/apollo/index.html
http://www.hq.nasa.gov/alsj/frame.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_Program
lääkitystä hieman lisättävä? Tuntuu että suu vaahdossa esität nasa-feikkejä totena. Ota maalaisjärkesi käyttöön ja mieti hetki ihan omilla aivoillasi. Toimiiko ne?
Eihän nuo edes olleet pelkästään Nasan tiedotteita, vaan sekalaisista lähteistä.
Mikähän niistä kuulennoista tekee joillekin niin suuren kynnyskysymyksen? Toivottavasti psykologit sen joskus selvittävät mikä vipu ihmisen pään sisällä on silloin vinksallaan.
Mitä niin arvokkaita mineraaleja Kuussa on, että ne kannattaisi sieltä Maahan rahdata ainakaan nykytekniikalla?
Jos meillä sattuisi olemaan se Heliumin isotooppia käyttävä fuusioreaktori, niin silloin tilanne olisi mahdollisesti toinen. Mutta kun ei ole, eikä todennäköisesti tulekaan.
Miksi oletat, että fuusioreaktoria ei ikinä tule? Sellaisen toteutuminen edistyy kun Kuusta pystytään tuomaan helium kolmosta sen polttoaineeksi. Ja kun se lopulta toteutuu, tullaan Kuusta tuomaan enemmänkin helium kolmosta sen polttoaineeksi.
Kuun napa-alueilta etsitään nyt myös vettä. Sitä ei ole tarkoitus tuoda Maahan, vaan käyttää sitä pysyvästi miehitetyn tutkimusaseman tarpeisiin. Ihminen tarvii elääkseen vettä, kuten myös ihmisen ravintokasvit. Vedestä voidaan myös tehdä happea hengitettäväksi sekä vetyä ja happea polttoaineeksi. Näille kaikille on käyttöä myös tulevilla Mars-lennoilla. Veden/vedyn/hapen nostaminen avaruuteen Kuusta on paljon helpompaa kuin Maasta.
Kuusta voi löytyä myös sellaisia mineraaleja, joista voidaan rakentaa avaruusaluksia tai niiden osia, jolloin niitä ei tarvi viedä avaruuteen huonolla hyötysuhteella Maasta.