laittilimut!?!

mites se nyt on, lihottaako laittilimut esim. lidlin freeway cola? olen kuullut nyt niin monta mielipidettä asiasta etten tiedä enää mihin uskoa...
tietysti se on tosi pahaksi hampaille, mutta lihooko siitä? ainakin se turvottaa vatsaa ihan hirveesti...
92566
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Light-kokis on turvallisin vaihtoehto, siinä muistaakseen jotain 1kcal/100ml, joka on niin vähän, ettei ihmiselle ole mahdollisuus juoda tuotetta niin paljoa, että se aiheuttaisi muutoksia painoon.

Esimerkki: Litrassa laittikokista on 10kcal. Sinun täytyisi juoda laittikokista 70 litraa normaalin kulutuksesi mukaisen ravinnontarpeen lisäksi, lihoaksesi 100g. Eli light-cola on täysin turvallinen vaihtoehto jos haluaa hallita painoaan.

En liene kuitenkaan niin, että kaikki hedelmä ym light-limsat ovat näitä lähes kalorittomia. Katso pullon kyljestä. Jos kaloreita on jotain muutaman kalorin luokkaa sadassa millissä niin juo pois!

Äänestä
  • hakusessa?
    Jos tuotteessa on 10 kaloria litrassa,
    täytyy sitä juoda 700 litraa jotta päästään 7000:n ylimääräiseen kaloriin.
    Tämä on keskimääräisesti se normaaliin kulutukseen lisätty kalorimäärä joka tarvitaan että paino nousee yhden kilon.

    Äänestä

  • Kokis lightissa on 0.4-0.5 kcal/100 ml
    Kokis zerossa on 0.3 kcal/100 ml

    Äänestä

  • tikka.. kirjoitti:

    hakusessa?
    Jos tuotteessa on 10 kaloria litrassa,
    täytyy sitä juoda 700 litraa jotta päästään 7000:n ylimääräiseen kaloriin.
    Tämä on keskimääräisesti se normaaliin kulutukseen lisätty kalorimäärä joka tarvitaan että paino nousee yhden kilon.

    mainitsi sadan gramman lihomisesta (=700 kcal=70 litraa), kun sinä taas kilosta (7000 kcal=700 litraa). Molemmat olette siis oikeassa, puhutte vain eri määristä.

    Äänestä

jossain oli semmonen tutkimus tehty että vaikka makeutusaineet ei lihota niin ne ei vie sitä makeanhimoa samalla tavalla pois kun sokeri joten loppupeleissä ihminen saattaa syödä enemmän kun söisi silloin kun käyttää sokeria makeutusaineen sijaan. muttä jos pystyy olemaan ilman muita makeita herkkuja limun ohella niin eiköhän se oo terveellisempi vaihtoehto. toivottavasti joku sai selvää mun selityksestä.

Äänestä

Toi väite että light limut lihottaa perustuu siihen väitteeseen että JOS ihminen on sokerille yliherkkä, hänen kehonsa reagoi kaikkeen makeaan hieman samaan tapaan kuin jos se olisi sokeria. Silloin esim. light limun makea maku herättäisi tässä ihmisessä insuliinin erityksen, vaikka veden sokeri ei olisikaan oikeasti noussut (= light limussa ei sokeria eikä verensokeri näin voi nousta). Insuliinin tehtävänä taas on nimenomaan varastoida energiaa, joten jos tällainen ihminen on vaikka light limua ennen syönyt jotain, ihan mitä tahansa, niin runsas insuliinin määrä elimistössä aiheuttaa sen että siitäkin syödystä ruoasta viedään enemmän "talteen" eli varastoidaan läskiksi.

Lisäksi insuliinin runsas määrä edessä vaikeuttaa kehon rasvan polttoa, sillä insuliinin tehtävä on nimenomaan kartuttaa ja säilyttää ihmisen rasvavarastot myöhempää tarvetta varten.

MUTTA tämä teoria pätee siis hyvin, hyvin pienellä osalla ihmisistä, jotka ovat oikeasti sokerille yliherkkiä. Se on harvinaista. Itse olen juonut light limuja aina eikä ne oikeasti lihota ainakaan minua.

Äänestä

eiväthän ne varsinaisesti lihota, mutta ovat hyvin epäterveellisiä.

Vaikkeivat ne suoraan lihota, voivat ne edesauttaa lihomista mm. heikentämällä aineenvaihduntaa ja pahentamalla mahdollista riippuvuutta makeasta.

Äänestä

Ei minua ainakaan turvota yhtään. Itselläni menee päivässä yksi kahden litran lidlin kokislight pullo. Eikä ole mitään ongelmia ollut hampaiden kanssa, eikä ole lihottanut yhtään. Kaloreita on yhessä pullossa vain 10! Joten ei huolta, että lihottaisi. =)

Äänestä

vaan lihominen ja laihtuminen johtuu siitä mitä syöt niiden limujen kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jokunen... kirjoitti:

mites se nyt on, lihottaako laittilimut esim. lidlin freeway cola? olen kuullut nyt niin monta mielipidettä asiasta etten tiedä enää mihin uskoa...
tietysti se on tosi pahaksi hampaille, mutta lihooko siitä? ainakin se turvottaa vatsaa ihan hirveesti...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu