Weber jenkeistä?

Onko kukaan tilannut Weberin grillejä Yhdysvalloista (tai muualta) tai löytänyt toimittajaa, jonka toimituskulut ei olisi liki grillin hintaiset? Varsinkin kalliimmissa malleissa säästöt ovat melkoiset.

Oma Weber kaipaa hiljalleen varaosia ja varteenotettava vaihtoehto olisi päivittää grilli samalla paremmaksi mutta kotimaiset hinnat ovat melko suolaisia. Tulli ja ALV toki pitää maksaa tuontilaitteesta.
71946
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Olikohan moottoripyora.org-foorumilla joku firma joka myy osoitetta jenkkeihin. Tavarat voi tilailla sinne ja postitetaan sitten Suomeen. Esim Webereitä ei monetkaan firmat myy ulkomaille. Hinta oli suht kohtuullinen postikulut Suomeen tietty päälle.

Äänestä

Kyselin tällä palstalla aiemmin tietoa paikasta joka toimittaisi Weberin tarvikkeita ulkomaille.
Löysin vastauksen sattumalta ulkomaiselta grillausfoorumilta:
http://www.acehardwareoutlet.com

Äänestä
  • Tarvikkeita en kokeillut.

    Äänestä

Vanha+ketju,+mutta+ajankohtainen+taas.Maahantuojan+näkemys+on,+että+vaarallisia+laitteita+nuo+weberit,+jos+ei+osta+heidän+kauttaan.EPÄILEN,+että+löytyy+vain+kaksi+todellista+eroa.+Puuttuu+CE-+tarra+ja+kaasupullon+matalapaineliitin+on+erilainen.+Liittimen+saa+kaupasta,+myös+Weberin+alkuperäisen.+Käsittääkseni+jenkkien+27mbar+tuottaa+esim.+Genesis-+grillin+kolmella+pääpolttimella+11,1kW+tehoa.+Ilmoitettu+valmistajan+sivulla+(38.000btu).+Suomessa+ja+(monissa+muissa+maissa)+30mbar+paineella+sama+laite+tuottaa+12,3kW+tehoa.+Eli+juuri+paine-eron+verran+enemmän,+noin+10%.Sama+tuntuisi+koskevan+myös+muita+weberin+malleja.+Sattumaa?

Äänestä
  • Kaasu sopii keskitysleireille ja saa sen vuoksi ollakin vaarallista.

    Kun grillataan, niin grillataan briketeillä, eikä pelleillä minkään kaasujen kanssa.

    Äänestä

Miksi et osta grilliä Tanskasta. Hinnat pirusti halvempia kuin suomessa.

Weberin euroopan keskus..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


talvigrillaaja kirjoitti:

Onko kukaan tilannut Weberin grillejä Yhdysvalloista (tai muualta) tai löytänyt toimittajaa, jonka toimituskulut ei olisi liki grillin hintaiset? Varsinkin kalliimmissa malleissa säästöt ovat melkoiset.

Oma Weber kaipaa hiljalleen varaosia ja varteenotettava vaihtoehto olisi päivittää grilli samalla paremmaksi mutta kotimaiset hinnat ovat melko suolaisia. Tulli ja ALV toki pitää maksaa tuontilaitteesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu