Terve,
Missä on naisen paikka?
Entäs miehen?
Mooi.
Missä on naisen paikka?
Entäs miehen?
Mooi.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Ennen sanottiin, että naisen paikka on nyrkin ja hellan välissä. Sitten naisen paikka muuttui makuuhuoneeseen.
Mutta olisiko naisen paikka kuitenkin miehen rinnalla. Niin meillä ainakin ja erimielisillä en usko naista olevankaan. ;-)
Onhan muotia olla sinkkuäiti tai -isä, eikä eronnut/karannut. Missäs niitten paikka on?
Entäs jos ei ole lapsiakaan?
on siinä, mihin itse ne haluaa määritellä. Oon Ratikan kanssa samoilla linjoilla siitä, että paras paikka on siinä rinnalla, kummallakin.
On miehen rinnalla yhtälailla ku miehen paikka on naisen rinnalla.
Naisen paikka on pari askelta perässä, mies määrää suunnan ja vauhdin. Ohan tämä nähty.
naisettomana.
päästäppä nainen rinnalles, ni ohihan se pyyhältää ja sinne jäät niinku nalli kalliolle.
pyyhällä, jos mies vaan osaa pitää naisen tarpeeks tyytyväisenä siinä rinnalla.
rinnalla pitää tyytyväisenä?
Paremmin se onnistuu kun heittää eukolle saippuapalan poimittavaksi ja sitten...
Eli jos nainen on ns. perheen pää, niin mies on vätys, mutta jos mies on perheen pää, nainen on kodin sydän.
Onkse näin? Onko tämä tasa-arvoa?
Riippuu niin mimmistä mikä kenenkin pitää tyytyväisenä. Täytyy vain avata suunsa ja kysyä suoraan eikä arvailla ja olettaa. Sama toimii toisinkinpäin.
Ainakaan mun kanssa toimis. Mä oon sellenen diktaattori, että siinä on turha tulla mitään sötköttämään. Kotoahan tämä malli on saatu. Nainen määrää.
Mies vie ja nainen seuraa, eikä toisinpäin. Akka katteloo muuten uuden tanssittajan. Ja mitäs siitä tanssista sitte tuloo jos molemmat yrittää viedä? Ei sitten nii yhtää mitää.
Miehen paikka on naisen takana ja naisen paikka on kontillaan miehen edessä. Jokainen valistunut kansalainen tietää tämän biologiaan perustuvan animaalisen tosiasian.
Kulttuuri on tuonut muassaan variaatioita: Mies voi joskus olla naisen päällä ja joskus toki voi nainen olla ja maata lahnan lailla miehen alla. Enempi asentojen muuntelu menee jo pahasti perversion puolelle. Tästä hyvänä esimerkkinä on esim. siilitukkafeministien suosima asento: naisen pää toisen naisen alapäässä ja päinvastoin ja mies lapsikatras sylissään neuvolassa...
on siellä missä ne haluu.
Kun nainen ja mies molemmat tuntevat olevansa omilla paikoillaan he ovat onnellisia. "Paikat" riippuvat ihan ihmisistä millaisia he ovat ja haluavat olla. On miehiä jotka haluavat olla perheenpää ja pikku vaimoja jotka haluavat olla muutaman askeleen takana, jos he ovat siihen tyytyväisiä olkoon näin. On taas naisia jotka määräävät kaiken ja miehiä jotka olevat tossun alla. Silloin jos ei ole ns."paikkaansa" tyytyväinen. On väärällä paikalla. :)
Tarkoitatko hymiöllä, ettet oikeasti ole kirjoittamaasi mieltä?
hymiöllä mitään. Tarkoitan sitä mitä kirjoitan. Meitä ihmisiä on moneksi. Ei ole mitään tiettyä kaavaa millä paikalla kenenkin pitäisi olla.
Aivan, olen samaa mieltä. Ei olla samasta muotista kukaan. Jokainen meistä on yksilö jolla on omat tarpeensa.
Nainen on lievästi humalikossa olevan miehensä olkapäillä.
paikka on tietenkin hellan ja kyrvän välissä.
Oikeesti olen sitä mieltä, että vierellä, tasa-arvoisena kumppanina.
allekirjoittaa, koska et puhu esim. kumppanin sukupuolesta mitään.
siellä, missä se haluaa olla ja sama pätee mieheenkin.
paikka on miehen rinnalla ja toisinpäin.
Ellei sitten ole erakkoluonne.
on tietenkin siinä missä kyseinen nainen paikkansa määrittää ja miehen paikka on tekemässä kotisiivoustöitä. (aika nannaa oli eilen palkata miespuolinen siivoojaa kotiin suorittamaan kesäsuursiivousta ja loppuun ikkunoiden pesu ja lattioiden vahaus. Kyllä nyt kelpaa piakkoin lähteä reissuun, kun voi palata puhtaaseen kotiin) ;P
Ei no miehenkin paikka on siinä mihin kyseinen mies paikkansa itse määrittää. :))
Naisen ja miehen paikka on siellä missä ne haluaa niiden olevan. Siis jokainen määrittää itse sen haluamansa paikan.
Minä haluan että olen miehen rinnalla tasavertaisena kumppanina, ja että se on minun rinnalla tasavertaisena kumppanina. Muuten ei tule kesää siihen suhteeseen.
että "Naisen paikka on makuuhuoneessa".
..naisen paikka on siel mis nainen haluu kullonki olla..ja täysin sama pätee mieheenki..toiset ei ala paikkoja jakelemaa..se on miun periaate.
:o)
kun nainen antaa neuvoja..jos neuvot ei kelepaa, siiten vaihdetaan rooleja, se on siinä, niin!