Lounaissuomessa kuivaa

Meillä päin satoi viimeksi huhtikuun ekalla viikolla. Sitten on ollut kuivaa. Yhtenä yönä tuli hiukan vettä, taisi olla toukokuun alussa.
Ruoho on paikka paikoin jo ruskeaa ja multa pöllyää.
lauantaiseksi on luvattu että, ehkä ukkostaa.
Kaipaan sadetta jo. Kyllä joka toinen viikko pitäisi kesällä sataa ja taas saisi paistaa aurinko.
2281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kuivaa tosiaan on. Lunta oli talvella vähän ja se suli aikaisin. Jo kevät oli aika kuiva. Pohjoisenpuoleiset tuulet ovat olleet vallitsevia ja kuivaa ilmaa sieltä tulee.

Minulla on Etelä-Pohjanmaalla kirsikkapuiden taimia toista vuotta. Onneksi edellinen kesä oli sateinen, mutta niitä pitää kastella toisenakin vuotena istutuksen jälkeen jos on kuiva kesä.

Tällä viikolla on tosin hiukan satanut, mutta intiaanien sadetanssi täytyy vissiin opetella.

Äänestä
  • Heinäkuu on ollut mahtavan sateinen, JIPPII!

    Kirsikkapuun taimet ovat turvassa!

    Sadetanssi toimii, syyttäkää vain minua aivan vapaasti!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


en tiedä kirjoitti:

Meillä päin satoi viimeksi huhtikuun ekalla viikolla. Sitten on ollut kuivaa. Yhtenä yönä tuli hiukan vettä, taisi olla toukokuun alussa.
Ruoho on paikka paikoin jo ruskeaa ja multa pöllyää.
lauantaiseksi on luvattu että, ehkä ukkostaa.
Kaipaan sadetta jo. Kyllä joka toinen viikko pitäisi kesällä sataa ja taas saisi paistaa aurinko.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu