skike vs rullaluistelu

jan

että kummallas mennää lujempaa asvaltilla?...onko skiket vai rullarit nopeempi etenemisvaihto?..

4

1494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zzzzzzzzzzzzzzzzzzhhhhik

      Meneekö bussi kohtä tästä?

    • huh huh

      ootko tosissasi, niillä skike rimpuloilla ei kai kukaan luulekkaan kovin kovaa menevänsä. nim. kokeiltu on.

      • hike.

        että onko nuo skiket maastoon, hiekkateille ym. tarkoitetut vai luistellaanko niillä vain asfaltilla. Vai voiko kenties mennä molemmilla, niin maastossa ainakaan ei luulis vauhdin kasvavan. Rullaluistimilla ei kai voi mennä maastoon=?


    • karirh

      Kalle Malin ja Markku Allen olivat kärjessä odotetusti Pirkan Rullaluistelun 134 km:llä. Kallen aika oli jotain 5.07 keskinopeutenaan yli 25 km/h. Aika hyvää matkavauhtia. Kalle sanoi mulle, että rata oli ollut ihan hyvä paitsi viimeinen 30 km. Olivat menneet Uudella Kurun tiellä Kuruun keskellä ajoväylää - autoille hieman tietä antaen. Pari autoa oli mennyt läheltä mutta ei mitään hälyyttävää. Tarkoittikohan tuo sitä, että tällä kertaa autoilijoille tuli plussapisteitä. Asfaltti oli ollut hyvää tällä osuudella.

      Eka 40 km oli mennyt aikaan 1.34. Pohjoinen osuus Näsijärven yli oli ollut mukavaa vaihtelevaa ylä- ja alamäkeä. Sen jälkeen Tampereen suuntaan seurasi tasaisempi jakso, joka ei ollut mielenkiintoinen. Viimeinen kolme kymppiä oli huonoa asfalttia, joka vei viimeisetkin mehut. Lopussa myös vastatuuli vaivasi. Kalle ja Markku olivat menneet 70 km yhdessä ( jos muistan kuulemani oikein). Aikamoinen saavutus molemmilta. Matkalle oli lähtenyt noin kymmenen rohkeaa.

      40 km:n kärjessä olivat Samuli Laulumaa ja Jukka Korpi noin 1.24-1.25 ajoilla.

      - Kari -

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2130
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      296
      1924
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1751
    4. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      103
      1663
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      1607
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1321
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1123
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1089
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1057
    10. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      24
      1052
    Aihe