Tampereen seudun reittejä

Rullaatirullaa

Mitä hyväpintaisia rullaluistelureittejä on Tampereen seudulla. Huonopintaiset ja likaiset pyörätiet ovat valitettavan yleisiä.

2

5460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • karirh

      Tampereelta löytää rullisreittejä vaikka kuinka paljon, mutta missään ei ole täysin moitteetonta asfalttia. Parhaat pitkät asfalttiosuudet olen havainnut Ruskontiellä ja Kekkosen-Paasikiventiellä. Ruskontiellä olen nähnyt mm. Risto Rosendahlin ja Mari Kaivannon harjoittelevan menneinä vuosina. Mutta... olen huomannut, että mitä enemmän jalkoihin tulee voimaa ja tasapainokykyä, sitä vähemmän pyörätien rupuisuus haittaa. Olisit voinut kertoa missä päin asut, niin olisin voinut kertoa yhden tarkankin hyvän reitin asuinalueellasi.

      Viiden viimeisen vuoden aikana on pyöräteille muodostunut paljon routimishalkeamia. Lisäksi kaupungin omat ammattitaitoiset työntekijät eivät ole enää tehneet vuosiin talvihuoltoa. Nyt ammattitaidottomat usein vaihtuvat urakoitsijat repivät talviauroilla rikki asfaltin pintaa. Siksi on vaikea löytää aivan loistavaa luistelupintaa. Mutta paikoitellen on mukavaa ja uuttakin asfalttia saatu ja näin rullaluistelusta pääsee nautiskelemaan.

      Ylimalkaisesti voi sanoa, että joka suuntaan löytyy reittejä, jos lähdettäisiin keskustan suunnasta kaupungin laidoille tai naapurikuntiin päin päin, jos vaan seuraa selkeitä pääkatuja. Esim. Teiskontien vartta, jossa pahimpien asfalttihalkeamien tilalle on saatu täysin uutta asfalttipätkää. Teiskontietä luistelet Linnainmaalle ja Mäentakusenkatua (kiva mäki) Orismuskadulle, Holvastinkadulle ja sieltä Vestonkadun kautta Sammon valtatielle kohti jäähallia.

      Hervannasta lähtien voidaan luistella Kekkosen-Paasikiventielle ja Teivon kautta Mikkolantietä vaikka Ylöjärven keskustan ohi paikotellen hyvää asfalttia ja takaisin, josta saa kokoon helposti 50 km. Jos kääntyy takaisin aikaisemmin voi tehdä lyhyemmän ja kulloiseenkin päivään sopivan lenkin. Reitiltä löytyy paljon tasaista lukuunottamatta kivaa Haarlan mäkeä ja tosi pitkää Hervannan mäkeä. Hyvän lenkin saa kokoon, jos luistelee kohti Pirkkalaa tai Lempäälää. Hervannasta Lempäälään reittiä Ruskontie - Lempääläntie - takaisin saa kokoon 40 km, jos haluaa joskus tehdä pitkän lenkin. Tosin reitillä on paljon risteyksiä lukuunottamatta Ruskontien lähes risteyksetöntä osuutta (7 km).

      Pirkkalaan luistellaan Nuolialantietä ja Naistenmatkantietä sen loppuun ja takaisin. Pituudeksi tulee äkkiä kartasta laskien noin 17 km. Mutta jos matkaa jatkaa Pyhäjärven yli Rajasalmen vanhaa siltaa pitkin, jossa on pyöräilyoikeus, Nokiantielle ja Tampereelle Kekkosen-Paasikiventietä takaisin, matkaksi taitaa tulla kuutisenkymmentä kilometriä.

      Oma patenttilenkkini on Hervannasta käsin Annalan ja Kaukajärven suuntaan reittiä Ruskontie - Juvankatu - Santaharjuntie - Sotilaankatu - Hervannan valtaväylä. Reitti on 16 km, mutta lisään siihen sopivia koukkauksia Hallilantien suuntaan, Kissanmaalle tai Sääksjärvelle. Jos ensin koukkaan 10 km Sääksjärvelle ja takaisin, matkaksi tulee 27 km. 16 km on helppo ja kevyt lihaksia palautteleva treeni raskaan treenipäivän jälkeisenä päivänä (esim. kun paikat jumissa). Palauttelevan lenkin voi korvata myös kuntopyörällä. Oma peruskuntolenkkini kestää 70 - 90 minuuttia. Mutta kesällä on paljon pelkkiä vetoharjoituksia Ruskontiellä, jolloin en laske kilometrejä vaan sykkeitä ja aikaa. Yleensä vaihtelen paljon reittejä.

      Reittejä voi liioittelematta keksiä tuhansia, kun otetaan huomioon kaikki paikalliset reitit ja pätkät. Tampereella on 2400 katua ja naapurikunnissakin tuhansia. Kun lähtee vaan liikkeelle, itse voi löytää reittejä lisää ja varsinkin niille suunnille, missä asuu. Tampereen useimmat reitit on mulle hyvin tuttuja, joten osaan ennakoida usein vaaran paikat, esim. halkeamat tiessä tai pahat risteykset mäen alla. Jos on kiinnostunut tarkoista reittipituuksista, reitit on on helppo mitata hiirellä seuraavalta Tampereen kartalta. Ks.

      http://www.tampere.fi/ytoteto/kartta/map.php

      - Kari -

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      110
      5762
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      56
      4271
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      47
      2587
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2428
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1845
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1514
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      33
      1362
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1230
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      25
      1131
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1081
    Aihe