Joo elikkäs ajelen varsin paljon pyörällä kouluun, kesätöihin, treeneihin yms. Ongelmana on takapuoleen satulan rajoille ilmestyvät punaiset näppylät tai finnit, mitä ovatkaan. Niitä siis esiintyy eniten takapuolessa tuossa satulan reunakohdilla ja ovat joskus kipeitäkin :D Yleinen hygienia on kunnossa eikä minulla ole sukupuolitauteja. Miten noita voisi välttää, ovat meinaan ikävän näköisiä. Kiitos jo etukäteen!
Pyöräilystä näppyjä :D
--girl90
124314
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
ööö, lopetat pyöräilyn.
Jos keho ei siedä pyöräilyä, niin silloin ei kannata ajaa. Kannattaa puuttua heti syyhyn - pyöräily - eikä seuraukseen - näppylä. Olisiko rullaluistimista vaihtoehdoksi?
Silkkiset pöksyt, vois kuvitella, ei ärsytä orsetta.
Itselläni on silkkinen kerrasto. Maksoi nettikaupassa satasen.
edes kerran viikossa !!
Ymmärrätkö sinä ressukka ollenkaan lukemaasi?
Muistan kuulleeni, että Amerikassa on muotia takamuksen alueen ihohoidot. Guugleta "ahterinaamio" englannin kielellä, ehkä löydät jotain kotireseptejä.
niin veikkaampa, että käytät ajaessa normaaleja pikkuhousuja, joiden reunat hankaavat ja ärsyttävät ihosi.
...on siis tarkoitus käyttää ilman hiertäviä alusvaatteita ja ne tulee pestä joka käytön jälkeen.
pestä joka käyttökerrran jälkeen? Eikö kerran viikossa riitä, jos ei hikoile paljon?
Liika pehmeä satula useimmiten hiertää kannikoiden hikirauhaset hengiltä. Pitää ostaa hyvät pyöräilyhousut ja nykyistä paljon kovempi satula. Tai edes se kova satula, vaikka alkuun saattaa tuntuakin ettei sillä kykene ajamaan kilometriäkään. Siihen kyllä tottuu.
Kokemusta riittää lukuisilta pitkänmatkan pyöräreissuilta.
pitkiä matkoja. Wau!
Eli pyörä on Nishiki Bushwhacker ja satula on ihan kova. Pyöräilyhousuja en käytä koska en viitsi laittaa niitä esim. kouluun! Siis en aja pyörällä erikseen lenkkejä (yleensä) vaan käytän sitä välineenä paikasta A paikkaan B ja C liikkumiseen jne. Tykkään kyllä ajella mutta nuo näpyt häiritsee! Ja tarkistin, ne eivät johdu siitä että pikkuhousujen reunat hankaisi koska ne eivät ole tuossa kohdalla missä näppyjä on!
Hikoan kyllä aika paljon, ehkä satula kuitenkin hiertää sen verran että ihohuokoset meinaa tukkeutua ja tulehtua.