Mikä mättää kun 7-vaihteisen ketjut välillä napsahtaa. Luin netistä jostakin että voisi olla
ns. jumiutunut nivel ketjussa. Varsinkin kovemmassa rasituksessa kuten ylämäissä tulee noita rusahduksia aika ajoin. Voi olla että ketjut
tulisi pitää melko kireällä ja kun aion kiristää niitä kannattaa vissiin alkuun katsoa että ei löydy jumiutunutta niveltä? Onko tietoa tai kokemusta asiasta?
ns. jumiutunut nivel ketjussa. Varsinkin kovemmassa rasituksessa kuten ylämäissä tulee noita rusahduksia aika ajoin. Voi olla että ketjut
tulisi pitää melko kireällä ja kun aion kiristää niitä kannattaa vissiin alkuun katsoa että ei löydy jumiutunutta niveltä? Onko tietoa tai kokemusta asiasta?
Vastaukset 7
Vanhimmat
pyöritä ketjua hitaasti eteenpäin ja katso mistä ketjulenkki nyppii, sitten vain kunnon otteella väännät lenkkiä sivusuunnassa edestakaisin jolloin lenkki herkistyy.
Vaihteiden säätö voi olla pielessä...tai napa huollon tarpeessa. Onko naksuva vaihde vitonen? Vetokynnet joissain malleissa vialliset.
Vika voi olla ainoastaan siinä piukassa liitoksessa tai sitten ne on vain sen verran kuluneet te "oikeessa" kohdassa ketju hyppää yli
Kiitos tiedoista mutta ketju rusahtelee edelleen aina välillä. Nyt puhdistettu huolella ja öljytty. Ketjut n. 1500 km ajettu ja säännöllisesti puhdistettu öljytty. Sellainen havainto tuli että ketjussa on aika iso sivuttainen heitto ennen liitoskappaletta. Selkeästi
otti silmään. Taivutin väkisin tuota kohtaa sivusuunnassa ja tilanne hiukan parani eli sain sen suoremmaksi. Voisko siinä olla se aiheuttaja?
Alkaakohan toimia kunnolla jos yritän vielä saada täysin suoraksi? Voi olla mahdoton tehtävä. Onkohan ketjut vioittuneet ja ehkäpä jo aika vaihtaa? Ilmeisesti aika halvat ostaa, jossain oli että 3000km jälkeen olisi jo syytä mutenkin uusia. Lisäyksenä vielä se että kaikilla vaihteilla kovempaa polkiessa ongelma esiintyy, ei juurikaan suuremmilla poljin kierroksilla/ vähäisemmässä rasituksessa. Vaihteen säätökin näyttää olevan ok.
Syynä voi myös tosiaan olla ahdaslenkki. Minulla joskus ketju nappasi alempaan rissaan kiinni ja syynä oli ahdaslenkki. Siihen ei auttanut muu kuin vaihtaa viottunut lenkki pois välistä.
tietenkin ketju pitäisi kulkea "suoraa" jos se ns.kiertää niin ei tietenkään toimi. Tarkista myös ketjulinja...vaihtaja suorassa ja keskirattailla linja rungon kanssa suorassa. Vaikee neuvoa näin, jos pyörän näkisin ni ei olis varmaankaan ongelmaa enään :) Ketju voi tosiaan olla vioittunut joistan nivelistä...mutta muista vaihtaa myös takaratas/rattaat samalla! Ettei taas pauku ja rutise.
Koska uudet ketjut olivat niinkin halpoja päätin kokeilla ja vaihtaa ne. Nyt toimii ok eikä keskiölaakerista, takarattaasta eikä muistakaan mitään vikaa löytynyt. Kiitos kaikille vastanneille!!