Ostin ison kimpaleen leipäjuustoa kun sain 50€ alennuksella päivämäärän takia. Mutta eihän tuota mahdottomasti kerralla jaksa syödä lakkahillon kanssakaan. Onko joku kokeillut pakastaa?
Voiko leipäjuustoa pakastaa?
12
12138
Vastaukset
- ap.
Tarkoitin tietty että ostin 50% alennuksella tuota leipäjuustoa enkä 50 euron! Heh!
- että et
Ostanut koko satasella, tarvitsisit isomman pakasteenkin. Voi sitä pakastaa, mutta ei se siitä tykkää, tuppaa murentumaan sulaessaan. Rakenne jotenkin muuttuu oudoksi.
- makewe
ihan huoletta. Sulata esim. mikrossa ja laita hetkelsi uuniin, niin saat lämmintä leipäjuustoa..
- selviksi
Tuotehan on tietysti juustoleipää eikä leipäjuustoa.
Jotkut länsi-suomalaiset tietämättömyyttään käyttävät väärää nimeä, mutta eihän meidän siitä tarvitse välittää!
Meille tuima on suolatonta ja saunassa käytetään vastaa eikä vihtaa.- suostun
kutsumaan tuota iljetystä lähinnä siksi, ettei se ainakaan ole juustoa, jolloin siis myös nimitys "leipäjuusto" vie harhaan.
Tosin en kyllä suostuisi kustumaan sitä "juustoleiväksikään", sillä minun juustoleipäni on ranskanleivän siivu jonka päällä on voita ja emmentaljuustoa.
Ettekö voisi keksiä jonkin aivan oman nimityksen tekeleelle, joka ei ole sen enempää juustoa kuin leipääkään? Styroksi? - Anonyymi
Sitähän tässä juuri kysyttiin😆😆😆😆
- Anonyymi
suostun kirjoitti:
kutsumaan tuota iljetystä lähinnä siksi, ettei se ainakaan ole juustoa, jolloin siis myös nimitys "leipäjuusto" vie harhaan.
Tosin en kyllä suostuisi kustumaan sitä "juustoleiväksikään", sillä minun juustoleipäni on ranskanleivän siivu jonka päällä on voita ja emmentaljuustoa.
Ettekö voisi keksiä jonkin aivan oman nimityksen tekeleelle, joka ei ole sen enempää juustoa kuin leipääkään? Styroksi?Eihän sinun tarvitse käyttää mitään nimeä kun et kerran syö :D
- Anonyymi
Itseasiassa kieliopillisesti leipäjuusto parempi, koska siinä juusto on se pääasia ja leipä vaan määrittelee mitä juustoa. Leipämäistähän se on malliltaan ja syödään leivän tapaan eikä leivän kanssa. Noissa muissa olen samaa mieltä, eikä itikatkaan syö heinää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sitähän tässä juuri kysyttiin😆😆😆😆
Aina jonkun pitää vinkua joka asiasta; siksipä amerikoissa käyttävät sielä suomalais alueilla nimitystä squeese-cheese elikkä vinkujuusto, kun se vinkuu hampaissa sillai somasti varsinkin kahvin kanssa nautittuna. Ja leipäjuusto on ns. tuorejuusto, ei ole hapatettu millää .
- Anonyymi
Kaikkea voi pakastaa, eriasia sitten voiko niitä enää syödä.
- Anonyymi
Menipäs täällä kommentit ihan eri raiteille siitä, mitä kysyttiin 🤪🤪😄
- Anonyymi
Niimpä ja kielimaisterit pääsi tärkeilemään sanoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1232427
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten4302222Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?981210Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?141023- 45869
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!16867Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.34810Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi109806Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.254781Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte168742