eli mikä olisi kevein/ terveellisin keksi jota voisi nauttia edes melko hyvällä itsetunnolla juhannuksen päiväkahveilla kesämökillä. tiedän että kerran nautitut kaloripommikeksitkään eivät horjuta paljon kevennystä jos muuten on ruokavalio kunnossa mutta etsiskelen kuitenkin kevyempiä vaihtoehtoja :)
Vastaukset 9
- yksi vain
Marie-keksit on kaikkien kevyimpiä, painonvartijoiden mukaan.
Tosin ne maistuu niin pahvilta, että helposti keksii kyllä vielä terveellisempää ja maukkaampaa pikku purtavaa. - -20kg
Kevyempi kaurakeksi on maukas eikä sisällä transrasvoja. http://www.lu-suomi.fi/kuluttajapalvelu/tuote.cfm?id=137
Päälle voi vielä laittaa palan 70% tummaa suklaata, vastaa pientä leivosta, on vaan paljon terveellisempi;D- tyttö60
Jyväshyvä Paussi metsämarja ja muutkin paussit kevyitä ja hyviä:D
tyttö60 kirjoitti:
Jyväshyvä Paussi metsämarja ja muutkin paussit kevyitä ja hyviä:D
tässä tuoteseloste:
Ainesosat
vehnäjauho 54 %, sokeri, riisimurot 8,1 % (riisi 7,5 %, sokeri, ohramallas, suola), kuivatut marjapalat 7,2 % {sokeri, stabilointiaine (glyseroli), glukoosi-fruktoosisiirappi, mansikkatiiviste 0,4 %, mustaherukkatiiviste 0,2 %, vadelmatiiviste 0,1 % (vastaa 5 % marjoja), vehnäkuitu, kasvirasva, hyytelöimisaine (pektiini), happamuudensäätöaine (omenahappo), aromi}, kasvikuitu (herne), auringonkukkaöljy 4,4 %, kasvirasva, nostatusaineet (ammoniumkarbonaatti, natriumkarbonaatti, natriumfosfaatti), rasvainen maitojauhe, emulgointiaineet (soijalesitiini, E 472e), suola, aromit (mm. vanilliini, metsämarja), rasvaton maitojauhe, glukoosi-fruktoosisiirappi. Sisältää: vehnää, maitoa, soijaa. Valmistettu tehtaassa, jossa käsitellään kananmunaa, maapähkinää, hasselpähkinää, selleriä.- itse en söisi...
kj.mattila kirjoitti:
tässä tuoteseloste:
Ainesosat
vehnäjauho 54 %, sokeri, riisimurot 8,1 % (riisi 7,5 %, sokeri, ohramallas, suola), kuivatut marjapalat 7,2 % {sokeri, stabilointiaine (glyseroli), glukoosi-fruktoosisiirappi, mansikkatiiviste 0,4 %, mustaherukkatiiviste 0,2 %, vadelmatiiviste 0,1 % (vastaa 5 % marjoja), vehnäkuitu, kasvirasva, hyytelöimisaine (pektiini), happamuudensäätöaine (omenahappo), aromi}, kasvikuitu (herne), auringonkukkaöljy 4,4 %, kasvirasva, nostatusaineet (ammoniumkarbonaatti, natriumkarbonaatti, natriumfosfaatti), rasvainen maitojauhe, emulgointiaineet (soijalesitiini, E 472e), suola, aromit (mm. vanilliini, metsämarja), rasvaton maitojauhe, glukoosi-fruktoosisiirappi. Sisältää: vehnää, maitoa, soijaa. Valmistettu tehtaassa, jossa käsitellään kananmunaa, maapähkinää, hasselpähkinää, selleriä.Ei helvetissä, ei todellakaan mitään kevyttä, ihmejuttu kun raukat luulee että joku keksi voi olla "kevyttuote"..hah..
- ...........................
kj.mattila kirjoitti:
tässä tuoteseloste:
Ainesosat
vehnäjauho 54 %, sokeri, riisimurot 8,1 % (riisi 7,5 %, sokeri, ohramallas, suola), kuivatut marjapalat 7,2 % {sokeri, stabilointiaine (glyseroli), glukoosi-fruktoosisiirappi, mansikkatiiviste 0,4 %, mustaherukkatiiviste 0,2 %, vadelmatiiviste 0,1 % (vastaa 5 % marjoja), vehnäkuitu, kasvirasva, hyytelöimisaine (pektiini), happamuudensäätöaine (omenahappo), aromi}, kasvikuitu (herne), auringonkukkaöljy 4,4 %, kasvirasva, nostatusaineet (ammoniumkarbonaatti, natriumkarbonaatti, natriumfosfaatti), rasvainen maitojauhe, emulgointiaineet (soijalesitiini, E 472e), suola, aromit (mm. vanilliini, metsämarja), rasvaton maitojauhe, glukoosi-fruktoosisiirappi. Sisältää: vehnää, maitoa, soijaa. Valmistettu tehtaassa, jossa käsitellään kananmunaa, maapähkinää, hasselpähkinää, selleriä.Oikeasti, vedä jo se huuli pään yli ja nielaise! Hanki elämä ja pysy vaan pilaamassa sitä toista palstaa, älä änkeä tänne kun sinulla ei ole järkeä päässä! keksit eivät lihota eikä mikään muukaan lihota kun osaa syödä näitä herkkuja kohtuudella ja harvoin, siihen ei tarvita sinun pälätyksiä yhtään.
- Mies-25
........................... kirjoitti:
Oikeasti, vedä jo se huuli pään yli ja nielaise! Hanki elämä ja pysy vaan pilaamassa sitä toista palstaa, älä änkeä tänne kun sinulla ei ole järkeä päässä! keksit eivät lihota eikä mikään muukaan lihota kun osaa syödä näitä herkkuja kohtuudella ja harvoin, siihen ei tarvita sinun pälätyksiä yhtään.
Osuiko arkaan paikkaan vai mitä ihmettä? Tottahan tuo haastaa, ja vahvasti haastaakin.
On tietysti fakta että mitä tahansa voi syödä laihiksella jos osaa hillitä syömisensä. Mutta kun puhutaan kevyestä safkasta, niin silloin Paussi ei kuulu tähän ketjuun. Miksi siis luoda ihmisille tarpeettomasti mielikuvaa siitä että se olisi jollain tapaa kevyt vaihtoehto?
- ...ehdotus
http://www.myllynparas.fi/portal/suomi/kuluttajat/reseptit/makeat_leivonnaiset/pikkuleivat,_keksit_ja_piparit/rasvattomat_kaurakeksit/
Tee itse tollasia rasvattomia kaurakeksejä. Sitä sokeria ei kannata laittaa yhtä paljoa kuin ohjeessa sanotaan ja voi sen vaikka korvata makeutusaineellakin. kannattaa myös tehä tosi ohuita kun muuten jäävät aika pehmeiksi. - Anonyymi
Sitruuna ässä. Vaarallista kovaa rasvaa on vain 0,2gr/100gr.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2831130Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "260975Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔49910- 105864
- 99809
- 73798
- 107669
- 64578
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2551Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh11478