Juhannuksen pehmentämänä en tällä kertaa sano luupäitä luupäiksi vaan vähän hienotunteisemmin denialisteiksi.
Luup, anteeksi, denialistit ovat monin Exxonin ja muiden arvovaltaisten tahojen sponsoroimien tilastojen ja käppyröiden avulla todistaneen että ilmasto kylmenee.
Tottahan ilmasto sitten kylmenee kun se on niin monien läpeensä rehellisten tiedemiesten tutkimuksilla todistettu, mutta jostain syystä tieto ei ole vielä saavuttanut napajäätikköjä; ne sulavat edelleen ennätystahtia onnellisen tietämättöminä ilmaston kylmenemisestä.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/7461707.stm
Luup, anteeksi, denialistit ovat monin Exxonin ja muiden arvovaltaisten tahojen sponsoroimien tilastojen ja käppyröiden avulla todistaneen että ilmasto kylmenee.
Tottahan ilmasto sitten kylmenee kun se on niin monien läpeensä rehellisten tiedemiesten tutkimuksilla todistettu, mutta jostain syystä tieto ei ole vielä saavuttanut napajäätikköjä; ne sulavat edelleen ennätystahtia onnellisen tietämättöminä ilmaston kylmenemisestä.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/7461707.stm
Vastaukset 8
Vanhimmat
Asiat tapahtuvat usein viiveellä kuten nytkin. Ilmasto tosiaan kylmenee ja jäätikön sulaminen pysähtyy aikanaan. Toivoa sopii, etteivät jääkentät laajennu tänne Suomeen asti kuten aiemmin. Onneksi olemme onnistuneet 1900-luvulla mahdollisesti hiukan lieventämään tätä onnetonta tulevaa kehitystä. Nyt olisikin piakkoin käynnistettävä tehokkaammat toimet lämpenemistä huomattavasti vaarallisemman kylmenemisen estämiseksi
Vaihdetaan taloihin taas yksi-ruutuiset lasit ja poltetaan paljon puita uuneissa, jotta saadaan lämpöä myös talojen ulkopuolelle.
Kun kaikki osallistuvat Suomen lämmitystalkoisiin, niin ainoastaan Lappi jäätyy (koska siellä ei ole monta savua). Lapista voidaankin sitten tehdä extreme-turismin kehto, jossa kokeillaan ihmisen sietokykyä ääriolosuhteissa.
Myös autot tulisi vaihtaa suurimoottorisiin, paljon lämpöä tuottaviin, jotta nekin lämmittäisivät.
Lämmintä jussia kaikille!
Juhannuksen pehmentämältä Karvinistilta meni jälleen kerran jauhot kurkkuun kun vastaus viipyy.
Tosi järkevää eikä yhtään ideolokista. Viive asioissa. Todentotta! En minä ainakaan halua tänne Suomeen jääkenttiä, niin luonnon mukaisia kun ne onkin. Ajatelkaa kilometrin paksuista jäätä kotinne päällä. Siinä Karvinistinkin talousteoriat sortuu, kulutti tai ei. Vastaa "karvis". Haluatko jäätä vai et. Onko ideolokiasi vain katkeruutta kommunismin häviöstä?
Rovokaattoria on turha sanoa denialistiksi, luupää mikä luupää.
Rovokaattorin maailmassa talouskasvu jatkuu ikuisesti, saastuttaminen ei saastuta, metsien parturoiminen lisää metsäpinta-alaa ja öljyn loppuminen on viherpiipertäjien ropakantaa. Väärinkäsitysten listaa voisi jatkaa sivutolkulla.
Siitä vastailusta yleensä. Rovokaattorien yms. päästöihin en useinkaan vaivaudu vastaamaan, tuo jäkätyspuoli ei oikein kiinnosta. Toisaalta, kun joku esittää asiallista tietoa, kuten hiilikukka tuossa alla, minulla ei välttämättä ole siihen mitään lisättävää.
Kaiken lisäksi, tekemisen puutteessa rupesin kehittelemään aurinkopaneelin kääntösysteemiä, niitä on kyllä myynnissä mutta minä kans ku muutkin, siis ajankuluksi, ei myyntiin. Sen viilailu sellaiseksi että se kuluttaa mahdollisimman vähän virtaa ja on pula-ajan varalta tehty osista joiden ei luulisi ensimmäiseksi loppuvan kaupoista, on ”työllistänyt” minut parin viikon ajan, ei siinä rovokaattorien mölinöihin juuri viitsi vastailla kun on kiinnostavaa näpertelyä.
Kiinnostavia noi jäämeren sulamisasiat. Onko se koko meri sula viiden vuoden päästä? ja miten se tulee vaikuttamaan?
BBC:llä oli pari muutakin kiinnostavaa juttua.
Toinen esitteli Kielin yliopiston tutkijoiden työtä uuden mallin parissa, jossa ennustetaan, että lämpeneminen pysähtyy nyt kymmeneksi vuodeksi ja jatkuu taas sitten kiivaana. Tasaantuminen on tilapäinen ja johtuu merivirroista, joissa viilentyminen vasta-vaikuttaa kasvihuoneilmiöön.
Toinen esitteli havaintoja metaanin määrästä ilmakehässä. Metaanin määrä on ollut nyt kymmenen vuotta tietyllä tasolla, mutta näyttää siltä, että se olisi lisääntymiseen päin. Asian varmistumiseksi tarvitaan vielä useampien vuosien tuloksia.
Lisääntyvä metaani voi merkitä alkavaa el nino-kautta. (nyt eletään el nina-kautta, eli el ninon vastakohtaa), ja se taas muuttaisi asioita.
...eli ilman el ninoa voi olla, että seuraavat muutamat vuodet saadaan 'nauttia' aikalisästä, jolla voi olla todella suuri merkitys ilmastonmuutokseen sopeutumisen (talous/rakenteet/luonto/politiikka) kannalta.
Korostan, että ilmastonmuutos ei näiden uutisten eikä Kielin mallin mukaan siis pysähdy, vaan on käynnistynyt, jatkuva prosessei. Sopeutumista on mm. uusiutuvan energian yms teknologian kehittäminen ja kehittyvien maiden infrastruktuurin varmistaminen muutosten keskellä.
Mitä tarkempia tutkimuksia ja mm. merentutkimus-satelliitteja yms välineitä saadaan kehitettyä, sitä paremmin pystytään myös varautumaan ilmastonmuutokseen oikeilla toimilla.
Hyvää vuoden pisintä päivää kaikille!
"muutamat vuodet saadaan 'nauttia' aikalisästä, jolla voi olla todella suuri merkitys ilmastonmuutokseen sopeutumisen (talous/rakenteet/luonto/politiikka) kannalta."
Absorboitumisen voimistumisesta johtuva lisääntyvä lämpöenergia menee nyt meriin eikä lämmitä ilmakehää. Eli tämän teorian mukaan nyt meret lämpiävät ja tämä taas ei synnytä "aikalisää", sillä El Ninon aikana merivesi on sitten lämpiämpää kuin aiemmin.
Tuo Kielin tutkijoiden mallin ehdottama aikalisä todellakin on ehdollinen - siinä on se 'jos' että mitään odottamatonta, malliin kuulumatonta ei suuremmin tapahdu!
Absorboituminen on yksi asia; toinen on tuo arvaamaton metaani-tason nouseminen (jota esim. permajään sulaminen tundra-alueilla, aasian kiivas teollistuminen, riisin viljelyn muutokset, tuhottujen sademetsien kosteikkoalueilta tapahtuva metaanin vapautuminen lisäävät ennakoimattomasti); molemmat voivatkin lisätä ennakoimatonta merien lämpenemistä, jota mallissa ei oteta huomioon.
Tämän takia sopetumisella on kiire joka tapauksessa.
(aikalisän MAHDOLLISUUS on kuitenkin pieni 'hyvä uutinen' tässä ilmaston muutoksessa ja siihen liittyvissä malleissa - sillä lisäaika auttaisi sopeutumista ratkaisevasti pidemmälle nykytilanteen 'ensimmäiset isot askeleet'-vaiheesta ja parantaisi selviytymisnäkymiä - EDELLYTTÄEN että ne seuraavat askelet todella otetaan ja ripeästi)
Aikalisää ei kuitenkaan käytetä hyväksi. Politikoilta ei löydy tarpeeksi uudistumiskykyä toteuttaa tarvittavat päästövähennykset. He jossittelevat siihen asti kunnes vaikutukset todella alkavat näkyä taloudessa.