Mikroskooppi kiviharrastajalle

Vinkkinä

Millainen mikroskooppi olisi sopiva kiviharrastajalle ?

Millaisia ominaisuuksia kiviharrastajan mikroskoopilla olisi hyvä olla ?

Jos jostakin merkkistä tai mallista arveluja niin laitahan tulemaan mielipiteitäsi ?

kiitän kaikista vinkeistä !

8

2787

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bergsman

      Jos käytät etsintä toimintoa niin löytyy aiempia keskusteluja ja tipsejä aiheesta

      • Vinkkinä

        Kiitos tiedosta !

        Kokeilin käyttää suomi24 "hae" toimintoa, mutta ei onnistunut.

        Liekö sitten, että en osaa käyttää hakua oikein tai oikeilla termeillä, sillä en hallitse hyvin tiedonhakua ?

        Tarkoitan mikroskooppia, jonka suurennus olisi noin 20-60 ? kertainen ja jota katsotaan kummallakin silmällä.

        Voisitko bergsman tai joku muu auttaa löytämään aiempia keskusteluja aiheesta, aluksi vaikkapa suoraan linkkinä ?

        Kiitos !


      • bergsman
        Vinkkinä kirjoitti:

        Kiitos tiedosta !

        Kokeilin käyttää suomi24 "hae" toimintoa, mutta ei onnistunut.

        Liekö sitten, että en osaa käyttää hakua oikein tai oikeilla termeillä, sillä en hallitse hyvin tiedonhakua ?

        Tarkoitan mikroskooppia, jonka suurennus olisi noin 20-60 ? kertainen ja jota katsotaan kummallakin silmällä.

        Voisitko bergsman tai joku muu auttaa löytämään aiempia keskusteluja aiheesta, aluksi vaikkapa suoraan linkkinä ?

        Kiitos !

        Eipä sielä taidettu tämän enämpää sanoakkaan.
        Nuo ohut-hieet ei ole ainakaan harrastelijan tasoa, jos niitä saa aikaseksi niin on jo varmasti sopiva mikroskooppikin.
        Kuten tuossa aiemmissa vastauksissa jo todettiinkin. 20 - 30x mikroskooppia käytimme minun opiskeluaikoina mineraalien ja kivilajien tunnistamiseen.
        Itsellä mukana 12x suurentava mini-mikroskooppi, ostin sen eräästä kullanhuuhdontakilpailusta


    • Aeides

      Varmimmin kiven mineraalit tunnistetaan polarisaatiomikroskoopilla, mutta silloin kivestä pitäisi tehdä ohuthie eli sellainen n. 0,03mm paksu leike. Tavallisillakin valomikroskoopeilla tutkitaan vain sellaisia näytteitä mitkä läpäisevät valoa. Kolmiulotteisia, kiinteitä kappaleita kuten kiviä tutkittaessa käytetään stereomikroskooppia. Siinä valonlähde on käsittääkseni erillinen, eikä mikroskoopin rakenteissa. Suurennokseksi riittänee 20-30x ihan yksittäisellekin kiteille. En ko. laitteesta tiedä sen enempää kun en ole koskaan sellaista käyttänyt, luupeillakin kun pärjää ihan hyvin.

      • käytössä Venäläinen stereomikroskooppi "vain" 8,75* ja on ihan riittävä


      • Aeides
        kpf kirjoitti:

        käytössä Venäläinen stereomikroskooppi "vain" 8,75* ja on ihan riittävä

        Joo, käytän itsekin 9x-luuppia ja se riittää. Yritin luultavasti edellisellä viestilläni sanoa että 20x-30x on hyvä maksimi, jos objektiiveja on useampia.

        Huuto.netissä näyttää myöskin olevan myynnissä 8,75x neuvostoskooppi. Aika riisutun näköinen, mutta kaiketi ihan toimiva.


    • harrastelija geologi

      Itse ostin n. 10 vuotta sitten keltaisen pörssin kautta venäläisen stereomikroskoopin. Hinta/laatu tosi hyvä. Näitä mikroskooppeja löytyy esim huutonetissä, pistä hakusanaksi mbs-10. Itse maksoin aikoinaa 1300mk (220€), mutta luulen hintojen kaksinkertaistuneet niistä ajoista...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe