kasvisruokaa ilman uunia?

vegevege

Oiskos hyviä ehdotuksia kasvisruuista, joihin ei tarvitse uunia?.. nyt on tullut asuttua vuoden verran kämpässä jossa ei ole uunia ja korvista alkaa tulla perus pastat tomaattikastikkeineen sun muut mitä huonolla luovuudella keksii tehdä paistinpannun ja kattiloiden kanssa.. jos siis olis hyviä herkkureseptejä, jotka joku raaskis jakaa, oisin iloinen:)

9

1670

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eli haudutuslaatikko

      Tai tee itse. Katso netistä ohjeet haudutuslaatikolle. Korvaa osittain uunin. Ainakin saa eri makuisia kuin keittämällä.

      Eikä kannata suhtautua kovin ennakkoluuloisesti myöskään elävään ravintoon: liottamalla, idättämällä ja jauhamalla saa myös uskomattoman maukkaita ruokia.

      • vielä lisäksi

        Myös painekeittimessä höyryttäminen on vaihtoehto keittämiselle ja paistamiselle. Voihan siinä keittääkin, esim. hernekeitto valmistuu nopeammin siinä.


    • ihan ruokaisia

      laittamalla sekaan pähkinöitä ja siemeniä. Ihan tuoreena syödyt vihannekset ovat kai terveellisempiä kuin keitetyt tai paistetut. Pasta ei liene kovin terveellistä valkoisen jauhon takia, vaikka kasviruokaa onkin.

    • on uuni, eikä ne

      enään maksa kovin paljoa.
      Entäs munakoisoruoat, olet varmaan tehnyt niitä? Vedän juustohöylällä munakoisosta(aubergine) ohuita siivuja ja paistan vähässä öljyssä nopeasti, lisään VÄHÄN vettä, niin ei tarvitse lisätä öljyä, on hyvää tomaatin kanssa tai silleen.Munakoiso tekee monesta ruoasta täyteläisemmän makuisen.

    • ja nopea valmistaa

      Kannattaa hankkia sellainen iso valuurautainen wokkipannu, sinne vain runsaassa öljyssä tirisemään kourallinen kuivattuja chilejä ja pakastekasviksia, ja kevyen ruskistuksen jälkeen vielä kookosmaitoa, soijakastiketta ja maustekastikesörsseleitä.

    • ..,.

      1 pkt kylmäsavustettua tai marinoitua tofua
      1 pss pannuperunoita (siis sellaisia perunakuutioita, löytyy ainakin isojen markettien pakastealtaista)
      2 sipulia
      1 pienehkö kesäkurpitsa
      2 kynttä valkosipulia
      mausteita maun mukaan. Itse olen laittanut yleensä joko yrttisuolaa tai jotain muuta valmista mausteseosta

      Kuutioi kaikki ainekset ja paista pannulla öljyssä. Lopuks lisää sopivaksi katsomasi määrä mausteita, selviää parhaiten maistamalla.

    • ja netistä selaamaan

      En nyt reseptejä ala kirjoitella, useimmiten en resepteistä ruokaa laitakaan ja Internetistä löytyy kyllä kaikille noillekin ties miten paljon reseptejä;

      Kasvispihvit, falafel-pyörykät, pannukakku, tortillan/lettujen täytteiden määrää rajoittaa vain mielikuvitus, lasagnen voi tehdä ilman uunia (keittämällä levyt ja kokoamalla lautaselle), perunasta monenlaista (rösti, muusi,...), erilaiset curryt,... Eipä tuota oikeasti tarvitse kuin pyörähtää jollain reseptisivustolla kierros, niin heti saa paljon ideoita.

      Oikeastaan uunia tarvitsee vain leivonnaisten paistamiseen ja joihinkin laatikkoruokiin, jotka olisi aika hankalia valmistaa muuten (kypsentää kyllä voi muutenkin, mutta ei vaan kovin kätevää). Uppopaistamalla voi tehdä esim. ranskalaiset ja monet muut vaihtoehtoisesti uunissa tehtävät. Pidemmälle vietäessä polttimella saa myös juuston ruskistettua (harvemmin varmaan tietysti poltinta löytyy kotoa, ellei uunia ole).

    • "säveltelijä"

      ovat minun juttuni. Uuni on lähinnä koristeena liedessäni ja paistinpannukin pölyttyy. Siitä huolimatta ruokani on hyvin vaihtelevaa ja aina vähän erilaista. Raaka-aineita voi vaihdella ja maustaa estottomasti. Reseptejä en lue, enkä noudata. Ruokakirjoista ja ohjelmista katselen kuvia ja otan raaka-ainevinkkejä, joita sitten sovellan mieleni mukaan.

      Kannattaa käydä tutkimassa turkkilaisissa ja thaimaalaisissa ym. etnisissä kaupoissa, mitä kivaa niistä löytyy. Itse olen löytänyt punaisen riisin, erilaisia papuja, linssejä, bulguuria, okraa, falafelpyöryköitä, hummusta, paprikapikkelssiä(sopii monen ruuan täydentäjäksi) yms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      304
      11676
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      144
      7146
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      104
      5962
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      42
      5319
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      53
      4399
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      4299
    7. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3621
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      62
      3618
    9. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3238
    10. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3145
    Aihe