http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Nasa vaikeni tutkimustuloksista/1135237368918
Ja tässä erään lukijan mielenkiintoinen kommentti tuohon Hesarin rimanalitukseen.
http://www.hs.fi/keskustelu/message.jspa?messageID=2142164
Ja tässä erään lukijan mielenkiintoinen kommentti tuohon Hesarin rimanalitukseen.
http://www.hs.fi/keskustelu/message.jspa?messageID=2142164
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hmm.
James Hansen on siis yksi niistä tutkijoista, jotka aloittivat metelöinnin ilmastonmuutoksesta noin 20 vuotta sitten.
Tän päivän Guardianissa löytyy hänestä lyhyt juttu ja juuri tän 20-vuotis-taipaleen kunniaksi.
Hansen toimii aktiivisesti ja on varsin vihattu tiettyjen tahojen suunnalta. Tän päivän puheeseensa kongressissa Hansen on sisällyttänyt vaatimuksen siitä, että öljy-yhtiöiden johtajia pitäisi vetää oikeuteen 'tahallisesta terveyteen vaikuttavan tiedon vääristämisestä' - aivan kuten tupakkayhtiötä on haastettu siitä, että ne pyrkivät aikanaan pitkään sotkemaan tupakanpolton ja syövän yhteyttä. Hänestä ongelma numero yksi on se, että rahaa puhuu politiikassa - siis öljy-yhtiöiden raha.
lainaus jutusta:
His sharpest words are reserved for the special interests he blames for public confusion about the nature of the global warming threat. "The problem is not political will, it's the alligator shoes - the lobbyists. It's the fact that money talks in Washington, and that democracy is not working the way it's intended to work."
Ei ihme, että tällaisella kaverilla on vihamiehiä (ja varsinkin 'öljyä vaikka henki menisi'-Bushin frendien joukossa)
Sympatiani ovat ehdottomasti hänen puolellaan.
Guardianin juttu löytyy tästä:
http://www.guardian.co.uk/environment/2008/jun/23/fossilfuels.climatechange
Briteillä on kana jos toinenkin kynimättä yhdysvaltojen nykyhallinnon kanssa, joten siellä lehdistö ei paljon Washingtonia nuoleskele :D
.
http://epw.senate.gov/public/index.cfm?FuseAction=Minority.Blogs&ContentRecord_id=b6a8baa3-802a-23ad-4650-cb6a01303a65