Mitenkäs tuollainen teräsvanteen pinnoitus käytännössä hoituu?
Parin katkenneen pinnna tilalle vaihdoin uudet, ja kiristin ne, jonka jälkeen huomasin,että koko vanne oli vääntynyt. Ennen kiristystä vanne oli suora.
Voisiko tuon nyt jotenkin pinnoittaa kokonaan uudestaan ja oikein, jolloin saisi taas suoraksi?
Miten tuo homma käytännössä sitten tepähtuu, mistä siis tietää paljonkio pinnaa kiristää?
Vai pitäisikö koko vanne viedä korjaajalle, paljonkohan arviolta maksaisi vanteen pinnoitus korjaamossa ja pitäisikö tuohon sitten uusia tuo kehä.
Parin katkenneen pinnna tilalle vaihdoin uudet, ja kiristin ne, jonka jälkeen huomasin,että koko vanne oli vääntynyt. Ennen kiristystä vanne oli suora.
Voisiko tuon nyt jotenkin pinnoittaa kokonaan uudestaan ja oikein, jolloin saisi taas suoraksi?
Miten tuo homma käytännössä sitten tepähtuu, mistä siis tietää paljonkio pinnaa kiristää?
Vai pitäisikö koko vanne viedä korjaajalle, paljonkohan arviolta maksaisi vanteen pinnoitus korjaamossa ja pitäisikö tuohon sitten uusia tuo kehä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
"Parin katkenneen pinnna tilalle vaihdoin uudet, ja kiristin ne, jonka jälkeen huomasin,että koko vanne oli vääntynyt. Ennen kiristystä vanne oli suora."
Olet kiristänyt vanteen kieroksi niillä uusilla pinnoilla. Kokeileppa vähän löysätä niitä. Periaatteessa kaikkien pinnojen pitäisi olla samalla kireydellä.
Nuo pinnaus/rihtaus ohjeet osaat varmaan itsekin gooklata.
Tuli tuossa jo tosiaan vähän löyhennettyä niitä pinnnoja ja kokeiltua, mutta täysin suora vanne ei siltikään ole.
En kyllä Googlettamallla löytänyt yhtään ohjetta tuohon pinnoittamiseen, joa joku semmosen tietää niin linkkiä saa laittaa.
Osaiskos kukaan yhtään sanoa paljonkohan se suurinpiirtein tuo suoristus/pinnoitus maksaisi liikeessä? 20€ 40€ 50€ 60€ 80€ 100
Kiitoksia...
http://www.fillari-lehti.fi/perus/jutut/huolto/rihtaaminen.htm
Hintaluokka liikkeessä 20-40 euroa, varmaan aika lähellä.
Joo, kiitos paljon.
Pitää katsella jos käyttäisi ihan liikkeessä, jos ihan tuohon hintaluokkaan saisi.
Pari vuotta pinnautin maantiepyörän vanteen uudestaan kun pinnat ei kestäneet (huono laatu). Pinnoja meni 32 ja rihtauksen kanssa maksoi 50 euroa. Pinnat oli lähes euron kappale. Vanne oli suora ennen pinnojen vaihtoa.
Viime kesänä vaihdatin toiseen kiekkoon pinnan ja rihtauksen kanssa se oli jotain 5 euroa.
Vein toissa talvena pyöräni huoltoon katkenneen pinnan vuoksi. Vanne oli jonkin verran kiero ja ajattelin etten itse sitä osaisi.
Lasku oli 10 euroa ja vanteesta tuli suora.
Keväällä katkesi yksi pinna taas ja vanne levähti niin kieroon, ettei pyörällä voinut ajaa.
Ostin pari pinnaa, 20 senttiä kappale ja vaihdoin pinnat ja aloin säädellä.
Ensi alkuun näytti jo siltä, ettei homma edisty, mutta loppujen lopuksi sain itse vanteen suoraksi!
Eli aina ei pidä luovuttaa heti kättelyssä, vaan voi yrittää itsekin. Vaikka eipä tuossa tosiaan rahasta ollut kysymys... ;)
Jos teki niin voit varautua pinnojen vaihtoprosessiin.
Mulla oli vastavaa ongelmaa pari vuotta takaperin. Vaihdatin kuukauden aikana kahteen kertaan pinnan takapyörään ja siitä ei olisi tullut loppua. Hermostuin lopuksi ja kaikki pinnat DT:ltä. Sen jälkeen murheet katosivat.
Tänä keväänä etupyörän kanssa sama juttu. Halvat pinnat menevät rikki navan päästä, missä niissä on niitin näköinen klunssi.
viallisia pinnoja jos heti katkeavat siitä mutkasta. Kannattaa tarkistaa pinnoja ostaessa, että se "klunssin" jälkeinen mutka on profiililtaan pyöreä. Jos on litteä ei kestä ku hetken.
Meni tässä jokunen vuosi takaperin Tunturillakin paljon kiekkoja takuu korjaukseen. Oli nimittäin tullut tehtaalle erä tuollaisia mutkasta litistyneitä pinnoja.