Olen ihmetellyt tässä kunto-ohjelmassa olevaa liikettä http://ufsweb.myvisio.com/showpage.asp?id=4916 eli mikä tuo painallus taljassa suorin käsin supistaen (3.pvä 4b) on? Kysyin parilta tutulta ja hekään eivät tienneet ja mitä erilaisimpia arvauksia olen kuullu. Eli kerro jos tiedät mikä liike on kyseessä ja kuinka se tehdään.
Mikä on tämä liike?
Kunto Kuntoilija
5632
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Aika omituinen nimitys/selostus tosiaan, mutta veikkaisin kyseessä olevan pullover taljassa (myös nautilus pullover -nimellä tunnetaan). Eli selkäliike kyseessä. Tuo pullover käsipainolla on likimain sama liike tehtynä kädet mahdollisimman suorina. Tällöin liike tuntuu nimenomaan selässä ojentajien sijaan (kädet eivät ojennu missään vaiheessa).
Se on se "perinteinen" ojentajaliike taljassa, jonka voi tehdä pienellä tangolla tai sitten sellaisella köysijutulla. Eli seisot kasvot taljaan päin ja köysi/tanko on kiinnitetty taljan yläpuolen lenkkiin. Otat molemmilla käsillä kiinni tangosta/köydestä, seisot tukevasti, pidät kyynerpäät koko ajan paikallaan lähes kiinni kyljissä ja painat käsiä ylhäältä alas. Kyllä polttaa ojentajissa!!!
"suorin käsin"?
Sori, enpä taas sisäistänyt juttua kunnolla ennen kuin olin jo tyrkyttämässä neuvojani... Ihan utopiaa on.
Samankaltainen kuin perinteinen ojentajaliike taljassa mutta nyt siis kädet suorana.
Kädet lähtevät edestä vaakatasosta rystyset ylöspäin josta painat suorin käsin taljan alas reisiin. Loistava liike jossa treenaat myös vatsaa!