Olen yrittänyt pyrkiä syömään lautasmallin mukaisesti, eli että puolet lautasesta salaatteja.
Mutta kun itse salaatti ei maistu.. Persilja, salaatti, sipuli, kaali yms ei vaan putoa, ei edes minkään kastikkeen kanssa. Meikäläisen toinen puoli lautasta täyttyykin siis pelkästään kurkusta, tomaatista ja paprikasta..
Mitä siis olette syöneet perussalaattien tilalla?! Jotain vinkkejä miten monipuolistaisin salaattipuoleni!
Ei salaatille!
5
1219
Vastaukset
- ole pakko...
...syödä, eikä kukaan kiellä sinua täyttämästä sitä "salaattiosaa" lautasestasi muilla vihanneksilla. Ihan yhtä terveellistä on syödä kurkkua, tomaattia, paprikaa jne.
- kasvisosan...
voi täyttää myös lämpimillä kasviksilla. Tuo lautasmallin kasvisosuus kattaa sekä raa'at vihannekset eli salaatit ja raasteet, kuin myös lämpimät kasvikset eri tavoin valmistettuna. Esim. keitossa on jo mukana osa tuosta suositellusta puolesta lautasellisesta kasviksia. Eli siis yhteensä puoli lautasta salaattia ja/tai muita kasviksia lämpimänä tai kylmänä. Voit syödä koko "kasvispuolikkaan" esimerkiksi keitettyinä kasviksina, jos pidät niistä enemmän. Sekin on täysin lautasmallin mukaista.
- Tulevahoikka
Salaattini tänään:
pilkottuna kesäkurpitsaa, porkkanaa, tomaattia, viinirypäleitä, sitten vielä pussillinen sekavihanneksia, jotka sulatin mikrossa, sekä rahtunen hapankaalia. Kastikkeeksi pikkuisen omenaviinietikkaa ja oliiviöljyä. Halusin salaattiini myös valkuaislisän, joten lisäsin siihen pussillisen Pirkan Surimi-suikaleita. On ruisleivän kera hyvää!- lll
Tämä resepti siis otettu tuolta: http://www.laihduta-helposti.com sivustolta. Itse tein kanalla ja tuli jopa liiankin ruokaisaa, jos sitä ajattelee jonkun muun ruuan kylkeen syövänsä.
Kesäinen salaatti
Tässäpä tälläkertaa todella simppeli, mutta erittäin maukas salaatti resepti. Tämän salaatin valmistat helposti ja nopeasti reilussa viidessä minuutissa.
Ainekset:
pakolliset: kurkkua, tomaattia, paprikaa, jäävuorisalaattia
vaihtoehtoehtoiset: punasipuli, täysjyväpasta, tonnikala/kana, rae- tai fetajuusto.
Valmistus:
Silppua puolikas paprika, puolikas kurkku ja jäävuorisaalatit kulhoon. Halutessa myös punasipuli antaa mukavaa makua. Jos salaatista halutaan ruokaisampi voidaan siihen lisätä ruskistettua kanaa tai tonnikalaa vedessä. Salaatiin voidaan lisätä myös keitettyä täysjyväpastaa. Tämän lisäksi rae- tai kevyt fetajuusto maistuvat erittäin maukkaalta, jos vain kalorit antavat periksi.
Sitten vain nautiskelemaan!
- mutta kasviksia kyllä
Minäkään en syö salaattia, mutta kasviksia kyllä.
Tuoreena lautaselle päätyy
- tomaattia
- kurkkua
- paprikaa
Paistinpannun kautta
- erilaisia kasviswokkeja
- paprikaa
- porkkanaa
- kesäkurpitsaa
Keitettynä
- erilaisia valmissekoituksia
- parsakaalia
- kukkakaalia
- porkkanaa
Lisäksi
- säilykeananas on monesti mausteena
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1344602- 1603807
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1083542Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia432881- 1361816
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta401628Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk261269Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi211241Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌231183Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421175