millaista palkkaa saa ja millaista koulutusta kaivataan, keskisuuri firma
account managern palkka ja toimen kuva
5
13266
Vastaukset
- tarkoittaa että
Voi hyvät ihmiset. Ette te VOI täällä kysellä paljonko MYYNTITYÖSTÄ, joka perustuu osittain provisioon, saa palkkaa jollain tietyllä alalla tai tietyssä yrityksessä! Hyvänen aika sentään! Myyntiedustajien, myyntineuvottelijoiden, myyntipäälliköiden, account managereiden, key account managereiden ja kaikkien muiden mahdollisten myyntityönimikkeiden alla oleva palkkaus voi olla yrityksestä riippuen IHAN mitä tahansa! Palkkaus riippuu siitä miten hyvä myyjä olet ja paljonko myyt.
Koulutustausta ei myyjällä yleensä ole niin merkitsevä tekijä kuin monissa muissa hommissa, vaan aiemmat myyntisaavutukset merkitsevät enemmän. Lue hakuilmoitus, siellä se toivottu koulutustaso yleensä kerrotaan. Jos ei kerrota ja haet tehtävää ja pääset vielä haastatteluunkin, merkitsee se että koulutuksesi on rekrytoijan mielestä kelvollinen. Silloin ei edes haastattelussa tarvitse juuttua jaarittelemaan koulutuksesta joka ei ole ollut kynnyskysymys haastatteluun pääsemisessäkään, vaan voit keskittyä muihin kiinnostaviin asioihin, kuten esimerkiksi palkkaukseen ja yrityksellä käytössä olevaan provisiotaulukkoon. - keskitason
koulutus.Aikaisemmassa työssä 8 maan myyntivastuulla oli keskipalkka noin 6800 eur/kk.Vuosi sitten eri firmaan kotimaan myyntivastuu ja 3600 eur/kk.Olen ollut 15 vuotta erikoisalalla tulosvastuullisissa töissä joten palkka ollut aika hyvä.Syy nykyiseen palkkaan (liki puolet) on organisaatiomuutosten takia saadut potkut.Mutta jo keskiikäisenä olen oppinut arvostamaan terveyttäni ja vapaa aikaa.Olisin vielä syksyllä saannut aikaisempaa vastaavaa työtä ja palkkaa.Kieltäydyin ja nautin nykytilasta. Jos olet nuori niin kokeile toki pois mutta vedä kierrokset ajoissa alas.Sain pari viikkoa sitten kuulla että ex-kolleegani sai aiverenpurkautuman johon stressi oli suurin aiheuttaja.Ei välttämättä enää 52 vuotiaana kykene töihin.
- sitten on
"Account managerilla" ja "Key Account managerilla"..?
- tekevää
sitten on kirjoitti:
"Account managerilla" ja "Key Account managerilla"..?
Kummatkin tekevät myyntityötä. Ovat siis myyjiä.
Myyjiä voi kutsua todella monella tittelillä. Account manager, Sales ad., Sales repsesentative, Brand manager, Key account manager, Project manager jne, jne. - managerrr
sitten on kirjoitti:
"Account managerilla" ja "Key Account managerilla"..?
Eiköhän tuohon key account/account jaotteluun vaikuta firman asiakkaiden jaottelu: avainasiakkaat voivat olla parhaiten tuottavia, strategisesti tärkeitä tai muun sen sellaisen tuottavuus-jaottelun mukaan määriteltyjä.
Esimerkiksi account manager keskittyy tarkemmin tiettyihin asiakkuuksiin, ja sales manager vaikkapa keskittyy uusasiakashankintaan. Mutta varmaankin joka firma hoitaa vähän eri tavalla omat myyntiorganisaationsa - tittelit ovat vain titteleitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004353
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!421996- 611657
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331353Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26913Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10889Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696