Psykologisista ongelmista. Inversio

   



Pahan haluaminen on järjen vastainen pyrkimys. Seurauksena ihmisen arvomaailma muuttuu usein vastakohdakseen. Ilmiötä sanotaan inversioksi.

Tätä kuvaavat muun muassa esimerkit:

- aggressiivisuus on voimaa ja ihailtavaa, sitä vastoin lämpö, pehmeys ja
rakkaudellisuus ovat heikkoutta ja halveksittavaa (usein miehillä
tavattava inversio)

- rehellisyys on tyhmyyttä, valheellisuus rohkeutta ja eduksi

- fantasiat merkitsevät vapautta, todellisuus on tylsää

- työnteko ja ahkeruus on hölmöyttä, sen sijan laiskuus ja pinnaaminen fiksua ja
ihailtavaa

- läheisyys toiseen ihmiseen on vaara ja etäisyys turvallisuutta

- vastuu on vangitsevaa ja raskasta vaikka se todellisuudessa merkitsee vapautta ja
elämän rikkautta

- ilo on kevytmielistä ja synnillistä, kun taas tuska ja kärsimys ovat ihailtavia ja
pyhittäviä

- raha on tärkeämpää kuin työnteko


On tavallista, että henkilö, jota olet auttanut menestymään, alkaa puhua sinusta pahaa selkäsi takana. Hän ei itse asiassa halunnutkaan sitä edistystä, johon hänet ohjasit. *Kateutensa takia hän ei kestä elämänsä muutosta eikä halua tuntea asiaan kuuluvaa kiitollisuutta, koska se olisi nöyryyttävää (inversio). Eli kateus ja kiitollisuus ovat vastakohtia.
Arvojen inversio ja kateus ohjaavat ihmisiä tarpeettomiin ongelmiin, kärsimyksiin ja sotiin. Tietoisuus ja puhuminen asiasta voisi auttaa ennaltaehkäisemään ja rajoittamaan niiden seurauksia.


*Tässä yhteydessä tarkoitan kateudella Melanie Kleinin näkemystä: kateus on psykologisten ongelmien perusta ja Norberto Keppen näkemystä: kateus on asenne hyvää vastaan.

12

1188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näre

      Olipas osuva!
      Veit sanat suustani ja toit samalla omat aikojen saatossa ajatellut mietintäni tänne. Kaikki on mielstäni kokemuksiini perustuen totta.

      On liian kamalaa joutua vain tällaisen uhriksi koko elämänsä ajan. Varsinkin kun sen tekevät henkilöt, jotka olleen aikoinaan ns. kamalan läheisiä, ainakin esittäneet sitä sellaisella intohimolla että olet jopa epäluuloisenakin uskonut että ovat todlla tarvinneet sinua. Totuus onkin siis, että ovat yksinkertaisesti käyttäneetkin hyväkseen. Tämä on asia, josta ei voi puhua missään, eikä myöskään suurin osa meistä ole tietoinen "aidosta kateuden olemuksesta" tai lainkaan tietoisia sen aiheuttmasta valtavista vääryyksistä ja kärsimyksistä.
      Jos kerrot sokissasi asioistasi, olet vapaata riistaa, koska kukaan ei voi uskoa läheisimpien henkilöiden julmuuteen, joka johtuu jostakin uskomattoman vaikeasti ymmärrettävästä ns. kateudesta..tai mitä se sitten lienee??

      • Näre numero 2

        Tuo oli vieläpä melkein paremmin sanottu kuin Leten avaus. En pysty lisäämään enää mitään, mutta sanon että JUURI NÄIN SE MENEE.


    • Kissatyttö

      Ihmisen iloinen ja valoisa mieliala "myrkyttyy", jos hän kuulee jatkuvasti ivallisuutta toisten ihmisten taholta. Hyvä ja kaunis häviää näköpiiristä, kun joku toinen heittelee aggressioita ja nurjamielisiä kommentteja. Toisen ihmisen arvostus ja kunnioitus olisi useimmiten tarpeen keskinäisessä kanssakäymisessä.

    • Benissimo

      Pahan puhuminen, ajatteleminen, loukkaaminen ja toisen ihmisen vahingoittaminen: Koituvat usein syyn ja seurauksen lain mukaan pahuutta tahtovalle. Elämässä joka hetki teemme valintoja hyvän ja pahan välillä, joskus on helpompaa valita omantunnon vastaisesti. Väärä valinta koituu kuitenkin usein vahingoksi. Arvomaailman kääntyessä nurinpäin ihmisen huonovointisuus kasvaa, leviää ympäristöön ja viimein rakkauden, rehellisyyden ja toisen ihmisen kunnioittamisen puutteesta koko mailma romahtaa. On ihanaa elää ihmisten keskellä ja tuntea olevansa hyväksytty. On turvallista olla ja elää kun ympärilä on toisistaan huolehtivia ihmisiä. On ilo hymyillä vastaantulevalle ja sanoa jotain ystävällistä. Rakkaus toisia ihmisiä kohtaan myös poikii ja elämä hymyilee.

    • Maalla asuva

      Mieti näitä väitteitä, sanoisin jopa että märehdi.
      Lehmä ei aiheetta ole Intiassa pyhä.    

    • armis

      Ensimmäinen väite näkyyy myös yhteiskunnasa. Pehmeät arvot erityisesti hoitoaloilla, jotka ovat naiasvaltaisia, ovat heikosti arvostettuja. Arvostus näkyy erityisesti palkkauksessa. Kuitenkin ala tarvitse lisää työntekijöitä, koska vanhusten ja sairaiden ihmisten määrä kasvaa. Miten vaikuttaa asiaan?

    • Ihmistä houkutellaan elämään fantasiassa esim. runsaan todellisuuden vastaisuutta kuvaavan elokuvatuotannon avulla. Suosiossa ovat rikoselokuvat, joissa toistuvat raaka väkivalta ja murha. Ne provosoivat ihmisiä rikoksiin. Lehdistä on saanut lukea, että väkivaltarikokset ovat raaistunet.

    • ritalin

      "- työnteko ja ahkeruus on hölmöyttä, sen sijan laiskuus ja pinnaaminen fiksua ja
      ihailtavaa"

      "- raha on tärkeämpää kuin työnteko"

      "- rehellisyys on tyhmyyttä, valheellisuus rohkeutta ja eduksi"

      Tuossa tuli kolme työnsaamisen teesiä, mitkä ihmisen pitää täyttää, jotta kukaan ottaa töihin. Tällä kansalle tekisi hyvää, että vietäisiin kaikilta rahat käsistä ja käännettäisiin arvot ylösalaisin.
      Rahan ottamisesta määräisin kuolemantuomion ensi tilassa.

      • ritalin
        kovasti töitä kirjoitti:

        http://www.sciam.com/article.cfm?id=how-to-unleash-your-creativity

        Minäkin olen toisinaan tehnyt paljon töitä joidenkin asioiden eteen, mutta siitä ei saa rahaa. Nyrkkisääntö onkin: luomisesta ei saa rahaa, mutta tuhoamisesta ja "keisarinvaatteiden" kutomisesta saa.

        Minä arvostan sellaista työntekoa, mitä yleensä sanotaan laiskuudeksi ja pinnaamiseksi, sillä ihminen, jonka täytyy projisoida itselleen vastakohtia vihollisiksi, ei voi koskaan tehdään mitään, koska hän ei pysty tavoittelemaan mitään, pitäessään itseään tavoiteltavana. Näin ollen ne, joita sanotaan laiskoiksi, tekevät oikean työn ja sanojat vievät työstä tulevan hyödyn.

        Suomen 5 miljoonasta ihmisestä 4 saa elantonsa keisarinvaatteiden kutomisesta, kun loput tekevät työn.


    • Tekstistä puuttuu rakkauden vastakohta, joka on välinpitämättömyys

    • "ilotyttö"

      Elämässä on monenlaista tapahtumaa, on iloa ja surua, onnistumista, huolta ja murhetta, paljon erilaista koettavaa ja tunnettavaa. Jokaisella on jonkinlainen elämänkatsomus ja omia elämänasenteita. Tunteet näyttelevät isoa osaa ihmisen elämässä. On päiviä, jolloin asiat näyttävät mustilta ja hankalilta, ilo on kaukana. On myös päiviä, jolloin asiat luistavat ja mieli on korkealla, elämä on ihanaa. Ihmisen mieliala ohjautuu paljolti sisältä päin, omista ajatuksista ja tuntemuksista. Jos ihminen on alakuloinen, hänen kannattaa hakea hyviä asioita elämässä.

      Media ja TV esittävät raakuuksia ja pahoja tekoja melko paljon, apeana ei ole hyvä lukea ja katsella näitä varjopuolen asioita. Keinotekoinen viihde ja murhajutut eivät lisää iloa. Esiintyjien ei tarvitse olla seksipommeja, kaunottaria, machomiehiä, ne ovat kaukana todellisuudesta. Kovuus ja raakuus ei ole tavoittelemisen arvoista, päinvastoin. Nyky-yhteiskunta tarjoaa vääristyneitä arvoja.


      Esim. tanssiminen on hyvä keino vapautua ikävistä tunteista ja ajatuksista, siitä saa paljon iloa. Ystäviä varmasti löytyy tanssilattialta ja iloa voidaan kokea yhdessä. Eihän tanssikaverista tarvitse tulla elämänkumppania. Tanssi tanssina, liikuntamuotona. Toki iloa löytyy monesta muustakin asiasta: luonto, taide, ystävyys, hyvän tekeminen lähimmäisille tuottaa iloa.

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      94
      7733
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      4087
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      48
      3650
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      3206
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2752
    6. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      40
      2715
    7. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2684
    8. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      46
      2623
    9. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      140
      2588
    10. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2549
    Aihe