Pahan haluaminen on järjen vastainen pyrkimys. Seurauksena ihmisen arvomaailma muuttuu usein vastakohdakseen. Ilmiötä sanotaan inversioksi.
Tätä kuvaavat muun muassa esimerkit:
- aggressiivisuus on voimaa ja ihailtavaa, sitä vastoin lämpö, pehmeys ja
rakkaudellisuus ovat heikkoutta ja halveksittavaa (usein miehillä
tavattava inversio)
- rehellisyys on tyhmyyttä, valheellisuus rohkeutta ja eduksi
- fantasiat merkitsevät vapautta, todellisuus on tylsää
- työnteko ja ahkeruus on hölmöyttä, sen sijan laiskuus ja pinnaaminen fiksua ja
ihailtavaa
- läheisyys toiseen ihmiseen on vaara ja etäisyys turvallisuutta
- vastuu on vangitsevaa ja raskasta vaikka se todellisuudessa merkitsee vapautta ja
elämän rikkautta
- ilo on kevytmielistä ja synnillistä, kun taas tuska ja kärsimys ovat ihailtavia ja
pyhittäviä
- raha on tärkeämpää kuin työnteko
On tavallista, että henkilö, jota olet auttanut menestymään, alkaa puhua sinusta pahaa selkäsi takana. Hän ei itse asiassa halunnutkaan sitä edistystä, johon hänet ohjasit. *Kateutensa takia hän ei kestä elämänsä muutosta eikä halua tuntea asiaan kuuluvaa kiitollisuutta, koska se olisi nöyryyttävää (inversio). Eli kateus ja kiitollisuus ovat vastakohtia.
Arvojen inversio ja kateus ohjaavat ihmisiä tarpeettomiin ongelmiin, kärsimyksiin ja sotiin. Tietoisuus ja puhuminen asiasta voisi auttaa ennaltaehkäisemään ja rajoittamaan niiden seurauksia.
*Tässä yhteydessä tarkoitan kateudella Melanie Kleinin näkemystä: kateus on psykologisten ongelmien perusta ja Norberto Keppen näkemystä: kateus on asenne hyvää vastaan.
Psykologisista ongelmista. Inversio
12
1168
Vastaukset
- Näre
Olipas osuva!
Veit sanat suustani ja toit samalla omat aikojen saatossa ajatellut mietintäni tänne. Kaikki on mielstäni kokemuksiini perustuen totta.
On liian kamalaa joutua vain tällaisen uhriksi koko elämänsä ajan. Varsinkin kun sen tekevät henkilöt, jotka olleen aikoinaan ns. kamalan läheisiä, ainakin esittäneet sitä sellaisella intohimolla että olet jopa epäluuloisenakin uskonut että ovat todlla tarvinneet sinua. Totuus onkin siis, että ovat yksinkertaisesti käyttäneetkin hyväkseen. Tämä on asia, josta ei voi puhua missään, eikä myöskään suurin osa meistä ole tietoinen "aidosta kateuden olemuksesta" tai lainkaan tietoisia sen aiheuttmasta valtavista vääryyksistä ja kärsimyksistä.
Jos kerrot sokissasi asioistasi, olet vapaata riistaa, koska kukaan ei voi uskoa läheisimpien henkilöiden julmuuteen, joka johtuu jostakin uskomattoman vaikeasti ymmärrettävästä ns. kateudesta..tai mitä se sitten lienee??- Näre numero 2
Tuo oli vieläpä melkein paremmin sanottu kuin Leten avaus. En pysty lisäämään enää mitään, mutta sanon että JUURI NÄIN SE MENEE.
- Kissatyttö
Ihmisen iloinen ja valoisa mieliala "myrkyttyy", jos hän kuulee jatkuvasti ivallisuutta toisten ihmisten taholta. Hyvä ja kaunis häviää näköpiiristä, kun joku toinen heittelee aggressioita ja nurjamielisiä kommentteja. Toisen ihmisen arvostus ja kunnioitus olisi useimmiten tarpeen keskinäisessä kanssakäymisessä.
- Benissimo
Pahan puhuminen, ajatteleminen, loukkaaminen ja toisen ihmisen vahingoittaminen: Koituvat usein syyn ja seurauksen lain mukaan pahuutta tahtovalle. Elämässä joka hetki teemme valintoja hyvän ja pahan välillä, joskus on helpompaa valita omantunnon vastaisesti. Väärä valinta koituu kuitenkin usein vahingoksi. Arvomaailman kääntyessä nurinpäin ihmisen huonovointisuus kasvaa, leviää ympäristöön ja viimein rakkauden, rehellisyyden ja toisen ihmisen kunnioittamisen puutteesta koko mailma romahtaa. On ihanaa elää ihmisten keskellä ja tuntea olevansa hyväksytty. On turvallista olla ja elää kun ympärilä on toisistaan huolehtivia ihmisiä. On ilo hymyillä vastaantulevalle ja sanoa jotain ystävällistä. Rakkaus toisia ihmisiä kohtaan myös poikii ja elämä hymyilee.
- Maalla asuva
Mieti näitä väitteitä, sanoisin jopa että märehdi.
Lehmä ei aiheetta ole Intiassa pyhä. - armis
Ensimmäinen väite näkyyy myös yhteiskunnasa. Pehmeät arvot erityisesti hoitoaloilla, jotka ovat naiasvaltaisia, ovat heikosti arvostettuja. Arvostus näkyy erityisesti palkkauksessa. Kuitenkin ala tarvitse lisää työntekijöitä, koska vanhusten ja sairaiden ihmisten määrä kasvaa. Miten vaikuttaa asiaan?
Ihmistä houkutellaan elämään fantasiassa esim. runsaan todellisuuden vastaisuutta kuvaavan elokuvatuotannon avulla. Suosiossa ovat rikoselokuvat, joissa toistuvat raaka väkivalta ja murha. Ne provosoivat ihmisiä rikoksiin. Lehdistä on saanut lukea, että väkivaltarikokset ovat raaistunet.
- ritalin
"- työnteko ja ahkeruus on hölmöyttä, sen sijan laiskuus ja pinnaaminen fiksua ja
ihailtavaa"
"- raha on tärkeämpää kuin työnteko"
"- rehellisyys on tyhmyyttä, valheellisuus rohkeutta ja eduksi"
Tuossa tuli kolme työnsaamisen teesiä, mitkä ihmisen pitää täyttää, jotta kukaan ottaa töihin. Tällä kansalle tekisi hyvää, että vietäisiin kaikilta rahat käsistä ja käännettäisiin arvot ylösalaisin.
Rahan ottamisesta määräisin kuolemantuomion ensi tilassa.- ritalin
kovasti töitä kirjoitti:
http://www.sciam.com/article.cfm?id=how-to-unleash-your-creativity
Minäkin olen toisinaan tehnyt paljon töitä joidenkin asioiden eteen, mutta siitä ei saa rahaa. Nyrkkisääntö onkin: luomisesta ei saa rahaa, mutta tuhoamisesta ja "keisarinvaatteiden" kutomisesta saa.
Minä arvostan sellaista työntekoa, mitä yleensä sanotaan laiskuudeksi ja pinnaamiseksi, sillä ihminen, jonka täytyy projisoida itselleen vastakohtia vihollisiksi, ei voi koskaan tehdään mitään, koska hän ei pysty tavoittelemaan mitään, pitäessään itseään tavoiteltavana. Näin ollen ne, joita sanotaan laiskoiksi, tekevät oikean työn ja sanojat vievät työstä tulevan hyödyn.
Suomen 5 miljoonasta ihmisestä 4 saa elantonsa keisarinvaatteiden kutomisesta, kun loput tekevät työn.
Tekstistä puuttuu rakkauden vastakohta, joka on välinpitämättömyys
- "ilotyttö"
Elämässä on monenlaista tapahtumaa, on iloa ja surua, onnistumista, huolta ja murhetta, paljon erilaista koettavaa ja tunnettavaa. Jokaisella on jonkinlainen elämänkatsomus ja omia elämänasenteita. Tunteet näyttelevät isoa osaa ihmisen elämässä. On päiviä, jolloin asiat näyttävät mustilta ja hankalilta, ilo on kaukana. On myös päiviä, jolloin asiat luistavat ja mieli on korkealla, elämä on ihanaa. Ihmisen mieliala ohjautuu paljolti sisältä päin, omista ajatuksista ja tuntemuksista. Jos ihminen on alakuloinen, hänen kannattaa hakea hyviä asioita elämässä.
Media ja TV esittävät raakuuksia ja pahoja tekoja melko paljon, apeana ei ole hyvä lukea ja katsella näitä varjopuolen asioita. Keinotekoinen viihde ja murhajutut eivät lisää iloa. Esiintyjien ei tarvitse olla seksipommeja, kaunottaria, machomiehiä, ne ovat kaukana todellisuudesta. Kovuus ja raakuus ei ole tavoittelemisen arvoista, päinvastoin. Nyky-yhteiskunta tarjoaa vääristyneitä arvoja.
Esim. tanssiminen on hyvä keino vapautua ikävistä tunteista ja ajatuksista, siitä saa paljon iloa. Ystäviä varmasti löytyy tanssilattialta ja iloa voidaan kokea yhdessä. Eihän tanssikaverista tarvitse tulla elämänkumppania. Tanssi tanssina, liikuntamuotona. Toki iloa löytyy monesta muustakin asiasta: luonto, taide, ystävyys, hyvän tekeminen lähimmäisille tuottaa iloa.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1117154
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t334209törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/383688Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3981950- 321457
- 351448
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi621367Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121088Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1751075Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111010