Pekingin ankka

Ylivaltioneuvos

Eikös Pekingin ankka ole kiinalainen "pikaruoka".
Ajattelin vaan että jos se kiinalaisten rantauduttua tekee samanlaisen läpimurron suomalaisten sydämiin, kuin kebab on tehnyt?

3

1088

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Actaeon

      Ei taida pekingin ankka olla pikaruokaa vaan paremminkin herkkuruokaa:) Ruokaohjelmissa nähnyt ns. "aitoja alkuperäisiä" paikkoja joissa tehdään edelleen nämä kuten tehty satoja vuosia, siis paisto yms. Ja kyllähän Suomen kiinalaisista saa pekingin ankkaa ja se on aina sitä menun kalleinta antia.

      • jobu

        Pekingin ankka ei ole mitään pikaruokaa. Sen sijaan monet muut kaukoidän katukeittiöissä nopeasti valmistettavat herkut olisivat erittäin tervetulleita tähänkin maailmankolkkaan.
        Ohessa linkki, jossa on tietoa pekingin ankasta.
        http://www.kolumbus.fi/rahola/sanastot/p.html#peki


    • Matkaltaja

      Minulla on ollut tilaisuus viettää yksi sunnuntaipäivä Lontoo-nimisessä metropolissa.

      Englantilaisten oma keittiö ei ole mitenkään maailmanmaineessa. Sain istuutua tuolla matkallani (Lontoon ulkopuolella) myös englantilaista ruokaa tarjoaviin pöytiin ja todeta, että se oli sentään paljon mainettaan parempaa.

      Lontoossa joka tapauksessa halusin nauttia kuuluisaa Pekingin ankkaa Sohon kiinalaiskortteleissa. Hakeuduin sinne ihan vain tuon ruokalajin perässä.

      Kiinalaisravintoloista oli Sohossa tietysti runsauden pula. Ilmeisesti valintani sattui mukavastt kohdalleen, koskapa tuo ateria jäi mieleeni todella herkullisena! Ja siitä on aikaa sentään 20 vuotta.

      Söisin yhtä maukkaan Pekingin ankan mielelläni toistekin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      175
      1962
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1690
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1317
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1142
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      56
      1136
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      15
      1016
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      59
      921
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      908
    Aihe