Eikös Pekingin ankka ole kiinalainen "pikaruoka".
Ajattelin vaan että jos se kiinalaisten rantauduttua tekee samanlaisen läpimurron suomalaisten sydämiin, kuin kebab on tehnyt?
Ajattelin vaan että jos se kiinalaisten rantauduttua tekee samanlaisen läpimurron suomalaisten sydämiin, kuin kebab on tehnyt?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei taida pekingin ankka olla pikaruokaa vaan paremminkin herkkuruokaa:) Ruokaohjelmissa nähnyt ns. "aitoja alkuperäisiä" paikkoja joissa tehdään edelleen nämä kuten tehty satoja vuosia, siis paisto yms. Ja kyllähän Suomen kiinalaisista saa pekingin ankkaa ja se on aina sitä menun kalleinta antia.
Pekingin ankka ei ole mitään pikaruokaa. Sen sijaan monet muut kaukoidän katukeittiöissä nopeasti valmistettavat herkut olisivat erittäin tervetulleita tähänkin maailmankolkkaan.
Ohessa linkki, jossa on tietoa pekingin ankasta.
http://www.kolumbus.fi/rahola/sanastot/p.html#peki
Minulla on ollut tilaisuus viettää yksi sunnuntaipäivä Lontoo-nimisessä metropolissa.
Englantilaisten oma keittiö ei ole mitenkään maailmanmaineessa. Sain istuutua tuolla matkallani (Lontoon ulkopuolella) myös englantilaista ruokaa tarjoaviin pöytiin ja todeta, että se oli sentään paljon mainettaan parempaa.
Lontoossa joka tapauksessa halusin nauttia kuuluisaa Pekingin ankkaa Sohon kiinalaiskortteleissa. Hakeuduin sinne ihan vain tuon ruokalajin perässä.
Kiinalaisravintoloista oli Sohossa tietysti runsauden pula. Ilmeisesti valintani sattui mukavastt kohdalleen, koskapa tuo ateria jäi mieleeni todella herkullisena! Ja siitä on aikaa sentään 20 vuotta.
Söisin yhtä maukkaan Pekingin ankan mielelläni toistekin.