"Tavallinen" vs. "erikoinen"

virallisesti eroteltu?

Joo, siis minä olen syntyjäni eteläpohjalainen ja sikäli uskon ymmärtäväni "tavallista" eteläpohjalaista murretta vaikka olenkin parikymmentä vuotta asunut muualla.

Murteessa on kuitenkin sanoja ja sanontoja jotka ovat kovin erikoisia. Niitä tuskin nykyisin kukaan normaalisti käyttää vaikka tavallista arkipäiväistä murretta puhuukin.

Tuollaiset erikoiset sanat ovat tietysti murresanakirjan helmiä, joita ilman ei voisi kuvitellakaan kunniallista eteläpohjalaista murresanastoa, mutta tulin ihmetelleeksi onko millään tavalla huomioitu että mitä tavallisessa puheessa käytetään ja mitkä ovat vanhentuneita tai muuten harvinaisia tai erikoisia ilmauksia? Ehkä jopa sellaisia että syntyperäinen murretta puhuvakin joutuu katsomaan ne sanakirjasta?

Osaankohan nyt kysyä oikea asiaa? En ole varma pitäisikö kysyä ... onko murteista 'frekvenssisanastoa'? Onko murresanakirjoja joissa on huomioitu sanojen 'frekvenssi' tavallisessa tekstissä?



Raumalla muuten yksi koiranpentu aneli uudelta isäntäväeltään etteivät ainakaan Murrea pistäisi hänelle nimeksi, kun hän oli kuullut että Turussa on jo sellainen Turun Murre.

0

732

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

        Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
        Maailman menoa
        122
        763
      2. En jaksa

        Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
        Ikävä
        42
        549
      3. Jos meillä olisi yhteinen koti

        Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
        Ikävä
        50
        505
      4. Yksi asia sen esti

        Etten antanut meille mahdollisuutta
        Ikävä
        36
        492
      5. Minkälainen nainen

        Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
        Ikävä
        18
        485
      6. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

        Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
        Tuusniemi
        100
        438
      7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

        Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
        Ikävä
        33
        431
      8. Okei, eli olet rakastunut

        Hyvä sinä, niin minäkin.
        Ikävä
        32
        375
      9. Martina ja Muhis vaan ystäviä

        Selityksiä tältä tyrkyltä löytyy, eikö kehtaa puuma sanoa, että seurustelemme. " Tää nyt on tämmönen alku vielä". Eiköhä
        Kotimaiset julkkisjuorut
        130
        372
      10. Mies kyllä lähestyy naista

        jos on oikeasti kiinnostunut. Tämä muistutuksena.
        Ikävä
        46
        363
      Aihe