Minulla on eräs ystävätär, jolla on kolme lasta aika yksinkertaisen miehen kanssa. Nainen itse on kyllä vetävän näköinen, mutta ei hänkään sieltä fiksuimmaista päästä ole.
Lapset ovat nykyään 13v ja nuorempia. Kaikki vaikuttavat erittäin fiksuilta. Tästä kyllä itselle herännyt vahva epäilys. Onko tämä mahdollista vai onko tapahtunut "vilunkia". Minua ei "vilunki" haittaa ja tuskin tuo kiltti pöhlö mies sitä edes tajuais.
Älykkäät lapset
3
449
Vastaukset
- Mitä tarkoitat?
Mitä tarkoitat kun sanot että lapset vaikuttavat fiksuilta? Millä tavalla?
Eiköhän lapsien älykkyyteen vaikuta enemmän ympäristö kuin geenit. Jos lapsilla on tärkeimpään kehitysaikaan virikkeellinen ympäristö niin se merkitsee ja paljon. Sama päinvastoin, vaikka molemmat vanhemmat olisi kuinka älykkäitä tahansa niin ei se vielä itsessään takaa mitään (noin periaatteessa).
Ennen kuin vedät hätiköityjä johtopäätöksiä huomioi se, että ihmistä muokkaa geenien lisäksi kasvuympäristö, ja erittäin vahvasti tekeekin. Ja fiksuutta on monenlaista, opetetun simpanssin geeneilläkin osataan kiittää ja laittaa suorat housut jalkaan, ja paita housuun. - Blondikaattori
Itse turhauduin välillä teini-iässä, kun huomasin olevani älykkäämpi kuin vanhempani, ja silti piti tehdä kuten he käskivät. Sama koskee pikkuveljeäni. Vanhempieni ollessa koulussa oli sellaisia sääntöjä, että ruokatunnilla ei saa puhua yms. Uskon, että nykyään vapaampi ja sosiaalisuuteen rohkaiseva ympäristö kehittää ihmisen älyä.
- Brunette :)
olen varsinkin nuoruudessani ollut turhautunut, kun on tuntenut olevansa vanhempiaan älykkäämpi, varsinkin omaa äitiä. Mutta olen ajatellut sen johtuvan äitini vähäisistä elämänkokemuksista. Yhteenmuutto isäni kanssa suoraan lapsuudenkodista, lapsi 20 vuotiaana... Ei käy kateeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1076842
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h915105Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1113349Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333232Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska282391Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191746Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961391Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391332Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311246- 481014