Älykkäät lapset

hölmöillä vanhemmilla

Minulla on eräs ystävätär, jolla on kolme lasta aika yksinkertaisen miehen kanssa. Nainen itse on kyllä vetävän näköinen, mutta ei hänkään sieltä fiksuimmaista päästä ole.

Lapset ovat nykyään 13v ja nuorempia. Kaikki vaikuttavat erittäin fiksuilta. Tästä kyllä itselle herännyt vahva epäilys. Onko tämä mahdollista vai onko tapahtunut "vilunkia". Minua ei "vilunki" haittaa ja tuskin tuo kiltti pöhlö mies sitä edes tajuais.

3

449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitä tarkoitat?

      Mitä tarkoitat kun sanot että lapset vaikuttavat fiksuilta? Millä tavalla?

      Eiköhän lapsien älykkyyteen vaikuta enemmän ympäristö kuin geenit. Jos lapsilla on tärkeimpään kehitysaikaan virikkeellinen ympäristö niin se merkitsee ja paljon. Sama päinvastoin, vaikka molemmat vanhemmat olisi kuinka älykkäitä tahansa niin ei se vielä itsessään takaa mitään (noin periaatteessa).

      Ennen kuin vedät hätiköityjä johtopäätöksiä huomioi se, että ihmistä muokkaa geenien lisäksi kasvuympäristö, ja erittäin vahvasti tekeekin. Ja fiksuutta on monenlaista, opetetun simpanssin geeneilläkin osataan kiittää ja laittaa suorat housut jalkaan, ja paita housuun.

    • Blondikaattori

      Itse turhauduin välillä teini-iässä, kun huomasin olevani älykkäämpi kuin vanhempani, ja silti piti tehdä kuten he käskivät. Sama koskee pikkuveljeäni. Vanhempieni ollessa koulussa oli sellaisia sääntöjä, että ruokatunnilla ei saa puhua yms. Uskon, että nykyään vapaampi ja sosiaalisuuteen rohkaiseva ympäristö kehittää ihmisen älyä.

      • Brunette :)

        olen varsinkin nuoruudessani ollut turhautunut, kun on tuntenut olevansa vanhempiaan älykkäämpi, varsinkin omaa äitiä. Mutta olen ajatellut sen johtuvan äitini vähäisistä elämänkokemuksista. Yhteenmuutto isäni kanssa suoraan lapsuudenkodista, lapsi 20 vuotiaana... Ei käy kateeksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      107
      6842
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      91
      5105
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      111
      3349
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3232
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      28
      2391
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1746
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1391
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1332
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1246
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      1014
    Aihe