Tietääkseni, jos yrittää heittää koria päin, mutta pallo ei mene sisään, vaan kimpoaa takaisin saa pallon ottaa kiinni ja lähteä kuljettamaan sitä hakien parempaa paikkaa.
Eli eikös se olisi melkein sama juttu, jos kesken kuljetuksen vastustajan tullessa eteesi joudut pysähtymään, heitä vaan pallo ilmaan ja ota uudelleen kiinni ja jatka peliä-ilman kaksoiskuljetusta, vai??!?
kaksoiskuljetus
7
4989
Vastaukset
- Harrastelija
Ei ole sama juttu. Pallon osuessa levyyn tai korirenkaaseen saa sen tietenkin ottaa takaisin haltuun ja jatkaa kuljetusta.
Jos heität pallon vastustajan yli et saa jatkaa kuljetusta. Tuollainen porsaanreikähän muuttaisi lajia aika merkittävästi.- ei-lajin-harrastaja
eli onko siis säännöissä nimenomainen kohta, että pallon täytyy osua LEVYYN TAI KORIRENKAASEEN?
- Minä vaan...
ei-lajin-harrastaja kirjoitti:
eli onko siis säännöissä nimenomainen kohta, että pallon täytyy osua LEVYYN TAI KORIRENKAASEEN?
Se aina riippuu tuomarista, mut jos se on selvä heittoyritys tai sit se osuu rautaan niin silloin ei ole kaksoiskuljetus...
- stide
Tollasii saa tehä katukorikses :]
- pelaaja
elikkä... jos teet heittoyrityksen, eli pallo osuu rautaan tai levyyn, saat levypallon, jonka jälkeen voit tietysti aloittaa kuljetuksen uudelleen. jos taas heität pallon vain suoraan ilmaan ja otat sen uudelleen haltuun ja jatkat kuljetusta, on kyseesä epäsäännöllinen kuljetus...
- lars
FIBAN SÄÄNNÖT 34.2
Lopetettuaan kuljetuksen pelaaja ei saa aloittaa sitä uudestaan, ellei hän ole menettänyt kentällä elossa olevaa palloa hallustaan jostakin seuraavasta syystä:
koriinheittoyritys
vastustaja koskettaa palloa
hän on syöttänyt tai koheloinut palloa niin, että se on koskettanut toista pelaajaa.
eli pallon ei tarvitse osua välttämättä osua edes koritelineihin. Heiton on oltava koriinheittoyritys, minkä taas päätttää tuomari - Anonyymi
Okei
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse454088SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2814021Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1373525Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky913494Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit262372Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv351849Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575631739- 371650
- 331578
- 971542