Versus

Sana versus tarkoittaa latinassa (jtkn) kohti. Tässä merkityksessä sitä käytetään italiassa:

Noi andiamo verso il mare.

Kuitenkin englanninkieliset luulevat olevansa sivistyneitä omaksumalla latinalaisperäisen ilmauksen, kuitenkin raiskaamalla alkuperäiskieltä -->

Kasparov versus Karpov
4735
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Vähän heikkoa se on muidenkin kielten kanssa. Täytyy turvautua viisaampiin ynnä apuvälineisiin.

http://www.tranexp.com:2000/Translate/result.shtml kehuu kääntävänsä englannista latinaan ja vice versa.

Kun sen käskee kääntämään englannin sanan 'versus' latinaksi, tulee vastaukseksi 'poema poematis'. Kun sen sitten pyytää kääntämään englanniksi, tulee vastaukseksi 'towards'.

En tiedä, todistaako tuo mitään muuta kuin sen, että olen hölmö. Ja sehän tiedettiin jo ilman tällaista kokeiluakin.

Äänestä

Onhan noita.
Muistaakseni paperissa on kaksi puolta:
recto ja verso. Toinen on oikea puoli, ja toinen vastapuoli.

Joku jossain vanhassa jollotuksessa ilmoitti kävelevänsä vasten Auringon siltaa. Käveleekö hän kohti vai poispäin?

Jos itse menisit jotakuta vastaan, niin mikä olisi suunta?

Äänestä

... Dictionary kertoo sanalle *versus* seuraavat merkitykset:
1. ageinst (law, sports)
2. as compared to (capitalism versus communism)

Jos jokainen kansa pitäisi teloittaa kielensä lainasanojen "raiskaamisesta", olisi viimeisen teloittajan tehtävä itsemurha tehtävän täydentämiseksi.

Latina ei muuten ole koskaan ollut anglosaksien alkuperäiskieli. Englanti on vanhojen germaanisten ja kelttiäisten kielten ja rahvaanlatinan (~muinaisranska) sekasotkua, jos kärjistäen yksinkertaistaen.

Saattaisi ola hupaisaa nähdä, kun esität "... luulevat olevansa sivistyneitä ..." raiskaussyytteineen esim. liverpoolilaisessa satamakapakassa. ;-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KLF-87 kirjoitti:

Sana versus tarkoittaa latinassa (jtkn) kohti. Tässä merkityksessä sitä käytetään italiassa:

Noi andiamo verso il mare.

Kuitenkin englanninkieliset luulevat olevansa sivistyneitä omaksumalla latinalaisperäisen ilmauksen, kuitenkin raiskaamalla alkuperäiskieltä -->

Kasparov versus Karpov

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu