turvottaako

tietämätön?(kö)

ELi turvottavatko ruis-, näkki- ja hapanleivät? kun kerta sanotaan että vaalea leipä turvottaa ja saa vatsan "pullistumaan".(tämän on moni kokenut). niin haluaisin vain tietää että voiko tummia leipiä sitten syödä ihan rauhassa? Kiitos jo etukäteen jos joku viitsii vastata?:)

8

1666

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oli ne sitten

      ruis-, näkki- tai muita hapanleipiä. Älä syö mitään leipiä jos haluat päästä eroon turvotuksesta.

      • Oma maha kullan kallis

        Minulla ärtyy ja turpoaa maha ja saan ripulia, jos ruoka ei sula kunnolla. Hapannäkkileivän päivittäinen käyttö pitää mahani kunnossa ja turpoamattomassa tilassa. Olen kokeillut prebioottia ja probioottia, mutta teho ei ole yhtä hyvä, kuin hapannäkillä, ja tulevat kalliimmaksikin.

        Jos ruuassa on enemmän, kuin vähän rasvaa, niin mahani turpoaa hetkessä niin, että aamulla niin mukavien housujen vyötäröstä tulee lähes sietämättömät. Tämä johtuu kai vähäisestä sapenerityksestä, koska entsyymitablettien ottaminen ennen tavallista suurempaa tai rasvaisempaa ateriaa auttaa kummasti.

        Serkullani peruna aiheuttaa turvotusta ja ilmavaivoja. Minulla taas ei laisinkaan. Eiköhän me kaikki olla vähän yksilöllisiä ja jokaisen kannatta tehdä havaintoja omista erityispiirteistään.


    • ainakin...

      ...huomannut, että vaalea hiivaleipä tai pullat turvottavat vatsaa ja aiheuttavat ummetustakin. Sen sijaan runsaasti kuituja sisältävä täysruisleipä auttaa vatsan toimintaa eikä turvota.

      Olen tämän huomannut esimerkiksi siitä, että täällä Ranskassa (missä tällä hetkellä asun) ei ole oikein kunnon ruisleipää saatavilla, ja aina kun tulen Suomeen käymään viikoksi tai pariksi, ja popsin sydämeni kyllyydestä ruisleipää, niin usein oikeutteleva vatsani alkaakin yllättäen toimia loistavasti, veikken muuten kuin leivän osalta muuta ruokavaliotani oleellisesti.

      • leivästä ja ihmisestä

        Tuo turvotusasiahan on aika henkilökohtainen eli toisen elimistö reagoi toisin kuin toisen. Itselläni oli ennen usein vatsa kipeä ja turvotti, kun söin paljon vaaleaa vehnäleipää. Nykyään syön pelkästään ruisleipää, jonka myös aina paahdan, ja olen päässyt täysin vatsaoireista ja voin loistavasti litteän vatsani kanssa.


      • kokemuksia.

        Mulla ainakin ruisleipä aiheuttaa vatsan kovuutta. Ilman ruisleipää maha toimii huomattavasti paremmin. Vika lienee näissä kotimaisissa viljoissa.


    • hiilarit

      turvottaa aina, ei siinä ole mitään ihmeellistä. Yksi hyvä tapa välttää turvotuksia onkin jättää hiilarit minimiin.

      • Claudienne.Star


      • kumminkin
        Claudienne.Star kirjoitti:

        kirjoittaisit viesti hänelle joka tuon lainauksen tekstin kirjoitti, voisit saada helpommin vastauksen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      303
      1250
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      313
      1241
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      95
      979
    4. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      968
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      909
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      899
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      752
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      19
      656
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      4
      594
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      588
    Aihe