Tykkään käydä lenkillä heti aamusta ja syön aamupalan vasta lenkin jälkeen. Lenkkini ovat reippaita n. tunnin mittaisia juoksu, pyöräily tai sauvakävely lenkkejä. Hiki tulee ja hengästyn mutta en läkähdy. Lenkille lähtiessä otan yleensä kourallisen rusinoita ja lasin vettä. Kaverini sanoi että pitäisi syödä enemmän tai poltan lihaksia lenkillä. Tavoitteena on pysyä hyvässä kunnossa ja kiinteänä, ylipainoa ei ole eikä ylimääräistä läskiä. Lihaksia ja voimaa saisi tulla lisää. Miten minun kannattaisi rytmittää syöminen ja lenkkeily?
syönti ja lenkkeily
neuvoja toivova
3885
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ymmärtääkseni toiminnassasi ei ole mitään ongelmaa, jos olosi on tosiaan ihan ok lenkin jälkeen. Kunhan muistat sitten syödä runsaan aamupalan lenkin jälkeen!
että päivä lähtee mukavammin käyntiin, kun on ensin saanut tehdä jotain, mistä tykkää.
Sinä pystyt juoksemaan ainakin pari tuntia glykogeeneilla, jotka ovat varastossa lihaksissa ennestään. Ei lihakset minnekään lenkillä katoa, vaan niihin varastoitunut energia. Kuka sitä nyt täydellä vatsalla lenkille, ei Erkkikään!