Vaikeat valikoimat?

Devil_Clown

Jos teillä on vaikkapa 20 euroa, pystytte ostamaan juoman ja leivoksen. Mutta jos teillä on vain 5 euroa, tilanne voi olla kiperä. Tässä olisi jonkin verran neuvoja.

Jos teillä on edes 5 euroa, pystytte valitsemaan joko leivoksen tai juoman. Kun saavutte kahvilaan, katsokaa ensiksi kylteissä olevia juomia. Sen jälkeen katsokaa tiskillä olevia leivoksia, mitkä ovat herkullisen näköisiä. Kun olette katsoneet kaikkia valikoimia, yrittäkää harkita, mitkä juomat ja leivokset aiotte ostaa. Kun uskotte, että valikoima on hyvä, ostakaa valikoimanne.

10

7817

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • diagnoosin

      sairautesi laadusta psykiatri on sinulle antanut?

      • Devil_Clown

        Mistä nyt sait päähäsi sairaudestani? Tässä keskustellaan kahviloista! Kuka olet? Tunnemmeko me toisiaan joten kuten?


      • Janne Häikiö

        Arvostelet sellaisia asioita, jotka eivät kuulu tälle palstalle ollenkaan. Valitsisit nämä asiat toisessa palstassa, äläkä tälle palstalle OLLENKAAN! Todella rasittavaa sinun arvostelusi...


      • Anonyymi

        Moi sullekin onpas saatanan tai jopa helvetin törkeä kommentti nautin vastata sun kommenttisi koska vastaan asiallisesti yhden motiivini takia jota en paljasta muille


    • Penniviisas

      En osaisi syödä leivosta paljaaltaan, kahvia on oltava sen kanssa. Mutta kahvia voin juoda ilman leivosta. Siis kahvi, jos se on kunnollista.

    • täti_moonika

      Sulla on varmaan avustaja mukana, kun menet ostamaan leivoksen ja juoman.
      Paljon vammaistyötä tehneenä- ihan hyvä on on omatoimisuus mutta laskeppa ne rahat ja hinnat ihan ensin ennen kun menet ostamaan mitään. Äläkä jää arpomaan siinä jonossa liian kauan, pyydä apua joltakin jos et osaa itse.

    • Anonyymi

      Musta kahvi ilman sokeria kupista. Tama riippumatta mika on paikka. Starbuksissa tupla espresso.

    • Anonyymi

      en kyl 5 e saa mitään kunnollista leivosta enkä juomaa , jotain vanhentuneita- toispäiväsiä mut 20 eurolla voisin valita vähän makusempia-mutta sitten kun mietin ja pähkäilen otankos ton vai ton ja en nyt ja en voi päättää jos päätän huomenna uudestaa ja jono takanani venyy kilometrin mittaseksi kunnes joku huutaa vitun v- painu landel takasin ja sitten päätän ottaa kaakaon ja voisilmäpullan .

    • Anonyymi

      Jos ei oo kun vitonen taskussa, käytä se johonkin ravitsevampaan, esim smoothie.

    • Anonyymi

      Tai kierrä koko pulju kaukaa.

    Ketjusta on poistettu 21 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2224
    2. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      922
    3. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      904
    4. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      23
      874
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      863
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      51
      821
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      117
      816
    8. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    9. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      9
      743
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      733
    Aihe