kuinka paljon maitoa menee vuorokaudessa 3kk..? Meillä poika kasvanut hirveesti, rintamaito lopetettiin 2,5 kk iässä. Nyt kolmikuisena oli 6300g ja 63cm. kilo tullut kuukaudessa.. poika syö 2-3 tunnin välein (yöllä kerran) n. 1-1,5dl kerralla.. annanko ihan liikaa..? neuvolassa sanottiin että soseiden alotuksella ei ole mikään kiire, mutta ajattelin silti aloittaa maistelut nelikuisena.
korvikkeen määrästä..
4
788
Vastaukset
- gbrwgbrw
Meidän poika ollut alusta saakka pääasiassa korvikkeella. nyt 2.5kk korviketta menee vuorokaudessa n.1000ml. kokoa jytkylällä oli 2kk neuvolassa 60.5cm ja 6.4kg. kerralla maitoa menee yleensä 120ml, joskus enemmänkin. illalla poika tuntuu tankkaavan enemmän yötä vasten. nelikuisena voi varmasti aloittaa jo soseet. itse ajattelin ehkä jo hiukan ennemminkin pinillä maisteluilla.
- antaa niin
paljon ku lapsi syö.. ethän sä voi sitä nälässäkään pitää.. ei lapsi itteään yliähkyks syö ja jos syö ni se puklaa automaattisesti kaikki ylimääräset pois. Meillä poika paino 2kk neuvolas 6550g ja nyt 3kk neuvolas 7150g. korviketta menee 190-210ml kerralla n.kolmen tunnin välein ja tänään just neuvolassa sanoivat et ei oo liikaa, mut tein ihan oikein ku olin alottanu jo kiinteiden antamisen. eli et anna liikaa maitoa pienelle :)
- 3 kk ikää!
Et siis tehnyt oikein vaikka koitat itsellesi niin uskotella.
Teollasi aktivoit ennen aikojaan allergeenit, ja lisäsit diabetes riskiä lapsellesi.
Ei muutakuin onnea vaan. Tyhmästä päästä kärsii- vauva!
- menee..
maitoa paljon..poika on tänään 3 kk ja maissivellin aloitin jo kolme viikkoa sitten, juurikin tuon suuren ruuankulutuksen takia. sen jälkeen tuli mukaan ihan maisteluna porkkana-perunavelli, jota nyt tankataan aina yöksi desin verran ja antaa muuten herra nukkua koko yön..neuvolassa sanoi että kun korviketta alkaa mennä se 1,5 litraa päivässä, on ihan hyvä siirtyä maistelemaan vähän vahvempaa tavaraa, ja sain luvan alkaa antamaan parin viikon päästä itsetehtyjä soseita, siis porkkana-perunamuussi sekoitettuna nanniin. poika oli täysimetyksellä 2kk ikään ja nyt pelkällä korvikkeella, maissivellillä ja porkkanaperunavellillä mennään. on myös maisteltu ihan tota purkissa olevaa porkkana-perunasosetta ja päärynäsosetta, ja siis tosiaan ihan vaan lusikan kärjellä maistettu, ei mitään puoli purkkia-maisteluja. neuvolassa toki kaiken kerroin ja oli homma ihan ok, ei täti valittanut mistään "lapsesi saa diabeteksen ja allergisoituublaablaa". reilu viikko sitten poika oli 64cm ja 7075g, syntyessään 54cm ja 4950g, eli aina ollut iso jäpikkä. viikottainen painonnousu 250-300g joten tohon määrään saa jo syödäkkin. meillä ei myöskään ollut mitään ongelmia pulloon tai lusikkaan totuttelussa:) ja kun kerralla lataa pullon täyteen ruokaa ja antaa muksun syödä niin paljon kuin syö, niin ei tarvi arpoa jääkö nälkä. ja korvike imeytyy huonommin kuin äidinmaito, niin sitä meneekin sitten enemmän. ja jossain julkaisussa muuten oli just että ne jotka on täysimetyksellä tuohon puoleen vuoteen asti on ensinnäkin hankalampia totuttaa uusiin ruokiin ja alttiimpia allergioille, koska kroppa on tottunut vain ja ainoastaan äidinmaitoon ja reagoi herkemmin uusiin asioihin..että siitäpä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää442239Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten672121Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211960HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363941714Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041665Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241494Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta01390Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821112Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53977- 75945