kastike lohelle ja perunamuusille?

stb

tarvisin apua kastikkeen kanssa. tarjoan sunnuntaina lohta ja perunamuusia. hyvia ehdotuksia tai resepteja?

9

13167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lounaistuuletar

      Punajuurinen kermakastike!

      Osta kermakastikepussi, valmista ohjeen mukaan.
      Osta pari punajuurta etikkaliemessä ja muusaa
      ne haarukalla (tai koneella) pieniksi ja
      sekoita kastikkeen joukkoon.

      Kastiketta ei laiteta muusille milloinkaan,
      kalan päälle vaan ja hieman lautasen reunoille. :))

      Muista tarjota myös jotakin vihreätä!

      • stb

        en valitettavasti asu suomessa, joten en taida saada tuota kermakastikepussia, ainakaan samaa kuin mita siella myydaan. toisekseen, en pida punajuuresta! :) mutta kiitos kuitenkin reseptista! tietaisitko kenties mitaan pippurista tai sitruunaista kastiketta?


      • lounaistuuletar
        stb kirjoitti:

        en valitettavasti asu suomessa, joten en taida saada tuota kermakastikepussia, ainakaan samaa kuin mita siella myydaan. toisekseen, en pida punajuuresta! :) mutta kiitos kuitenkin reseptista! tietaisitko kenties mitaan pippurista tai sitruunaista kastiketta?

        Teet normaalin valkokastikkeen,
        maustat valkoviinillä ja mustapippurilla.
        Sitruunasta leikkaat todella ohuita siivuja
        kaksi per lautanen. :))
        (Siis lohen päälle)

        Älä unohda tinjamia koristeeksi.


    • amatörköksa

      Tämä on minun kalakastikkeeni, kaikille kaloille turskasta loheen:

      2 rkl karkeita vehnäjauhoja (ruotsissa idelamjöl)
      Rasvaa nokare, tai juoksevaa loraus
      1 kalaliemikuutio
      1 dl kermaa
      2 dl vettä
      suolaa
      pippuria
      muita mausteita maun mukaan

      Anna rasvan sulaa pannussa, lisää jauhot ja sekoita kunnolla. älä anna ruskistua. Lisää kerma ja vesi koko ajan sekoittaen. Murenna joukkoon kalaliemimuutio, tai muutama lusikallinen fondia.
      Tarkista maku, lisää suolaa ja pippuria tarpeen mukaan. Tai muita mausteita.

      Useimmiten tuon kalakastikeen tarjolle parin siivutetun kananmunan kera.

    • Hönö

      Lohen kanssa kevytkermasta suolaa lisäten, lopuksi kapris keskelle ja sitruunlientä päälle. Perunamuussiin sopii yllättäen perunasalaatti sekaan, tai pelkkä valkosipulimajoneesi.

    • linda

      kermaviiliin lisätään ripaus suolaa jo sokeria,sopivasti sitruunapippuria ja runsaasti tuoretta tillisilppua, loraus sitruunanmehua ja töräys hyvää sinappia! avot!!! nami nami.bon apetit!

    • Esa

      Tein itteasias ite just tanaa tomaatti-sitruunakastikkeen ja voin sanoo et tuli erittai huippu. Tomaatti toimii ihmeellisen hyvi lohen kanssa, varsinki savustetun, mut toimii myos iha "perus"setin kans. Eli, pala varsisellerii, sipulii, valkosipulii, porkkanaa, tuoreit tomaattei muutama, tomaattipyretta, sitruuna, (kalalienta) suolaa, pippurii, tillii jne. Mita ikina ite haluut siihe laittaa... Ja sit, freesaa eka selleri, sipulit ja porkkana kuumas pannus. Lisaa tomaatit ja paasta kiehuu. Ota kattila pois levylt ja lisaa tomaattipyretta reilusti ja sekota tosi hyvi et vari o tosi punane. Lisaa sitruunan kuori ja sen mehu. Jos liian tokottia, lisaa kalalienta/vetta/jotai. Paras tulee jos teet aika pitkan liemen ja annat kiehuu kaua kasaa, mut hetkes "lyhyel liemelki" tulee iha helmi. Ku kiehunu mielen mukaa, siiviloi ja purista rehuista kaikki neste irti kastikkeesee ja on iha helmi!!! Tietty jossai vaihees heitat maun mukaa suolaa pippurii jne... Silputtu tilli iha lopux, varret voi kayttaa kastikepohjas tietty...

      • stb

        vastanneille! :)


    • Titta

      Et maininnut haluatko kylmän vai lämpimän kastikkeen. Muusi ja kala ovat kuitenkin lämpimiä, joten mielestäni kylmä (tai huoneenlämpöinen) soosi olisi hyvä.

      Kalan kaveriksi lautaselle tietysti sitruunanlohkoja ja tilliä.

      Kermaviiliä, runsaasti silputtua tilliä, etikkaa, ripaus suolaa ja sokeria, hyvää sinappia, mustapippurirouhetta, tabascoa pari tippaa. Jos tilliä ei ole saatavilla silputtu ruohosipuli tai vastaava käy myös.

      Toinen versio tehdään ranskan kermasta tai smetanasta johon sekoitetaan mätiä, punasipulisilppua, mustapippurirouhetta, suolaa, hyppysellinen sokeria.

      Kalan kanssa tarjottavan muusin voi maustaa esim. pinaatilla. Itse käytän silputtua, mikrossa öljytilkassa hiukan pehmitettyä sipulia aina muusiin. Oliiviöljy sopii myös muusiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      49
      1526
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1355
    3. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      20
      1026
    4. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      87
      1026
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      86
      946
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      187
      886
    7. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      841
    8. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      99
      825
    9. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      811
    10. 70
      759
    Aihe