asteroidit

marspatu

pystyykö nasa laskemaan osuuko marsiin asteroidi ja koska eli kannattaako sinne pyrkiä...

3

299

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on aivan minimaalinen

      Marsiin mahdollisesti törmäävistä asteroideista ei tietääkseni olla erikoisen kiinnostuneita, joten tokkopa NASA niitä erikoisesti etsii? Maahan mahdollisesti törmääviä kylläkin etsitään, koska meillä olisi täällä paljon menetettävää.

      Tuollainen törmäys on aika mahdoton varmuudella sulkea pois koska entuudestaan tuntematon asteroidi voi tulla auringon suunnalta jolloin sitä ei havaittaisi kuin aivan "kalkkiviivoilla".

      Toisaalta riski tuntuu kovin pieneltä. Mars ei ole oleellisesti erilaisessa asemassa kuin Maa tässä suhteessa ja täälläkin elämä on kukoistanut ties kuinka kauan kaikista törmäysriskeistä huolimatta. Maailmanloppu on ollut tulevinaan vähän väliä, mutta eteenpäin täällä vain on porskutettu. Tietääkseni kukaan ihminen ei ole kuollut Maassa asteroidin törmäyksessä monien tuhansien vuosien aikana vaikka meitä on täällä niin paljon.

      Mars-astronautteihin ei ole helppo osua koska heitä on niin vähän. He eivät myöskään ole Marsin ilmakehästä riippuvaisia, koska he eivät sitä muutenkaan pysty hengittämään, vaan heillä täytyy joka tapauksessa olla oma hengitysilma mukanaan. Jos Marsiin osuisi asteroidi jolla olisi siellä globaaleja vaikutuksia niin mielestäni Mars-astronauteilla kuitenkin voisi olla aika hyvät mahikset suorittaa paluumatka Maahan normaalisti.

      Eli ei sen Mars-astronauttiuden ainakaan tähän tarvitse tökätä. Suurempi ongelma lienee säteilyltä suojautuminen pitkillä lennoilla.

      • todellinen..

        Mutta kuten sanottu, riski se on pienikin riski. Ei tästä pitkään ole kun telkusta seurattiin asteroidien törmäystä, oliko juuri marsiin. Ennemmin tai myöhemmin sellainen törmää maahankin, tänäänkö vai miljoonan vuoden päästä sitä on paha sanoa. Jos jööti on kyllin suuri ei tähteelle paljoa jää jos jää mitään.

        Ei ihminen koskaan pääse marsiin kunhan vouhkaavat tyhjää saadakseen rahoja käyttöönsä. Ja mitä ihminen siellä tekisikään, ei yhtään mitään. Mitään etua moisesta vouhkaamisesta ei ole kuin pienelle sakille joutomiehiä.


      • on todella pieni
        todellinen.. kirjoitti:

        Mutta kuten sanottu, riski se on pienikin riski. Ei tästä pitkään ole kun telkusta seurattiin asteroidien törmäystä, oliko juuri marsiin. Ennemmin tai myöhemmin sellainen törmää maahankin, tänäänkö vai miljoonan vuoden päästä sitä on paha sanoa. Jos jööti on kyllin suuri ei tähteelle paljoa jää jos jää mitään.

        Ei ihminen koskaan pääse marsiin kunhan vouhkaavat tyhjää saadakseen rahoja käyttöönsä. Ja mitä ihminen siellä tekisikään, ei yhtään mitään. Mitään etua moisesta vouhkaamisesta ei ole kuin pienelle sakille joutomiehiä.

        Paremmassa turvassahan se astronautti Marsissa on kuin Maassa!

        Suoran osuman riski ei kasva siitä että hän on eri planeetalla. Marsissa hänellä on koko ajan hengityslaitteet jotka takaavat hänelle puhtaan hengitysilman jos ei tue suoraa osumaa.

        Törmäyksen globaaleilta vaikutuksilta Mars-astronautti on mielestäni paremmassa turvassa kuin Maassa oleva virkaveljensä. Osuma Maahan lienee sitäpaitsi hiukan todennäköisempi planeetan suuremman massan ja koon vuoksi?

        Joka tapauksessa asteroiditörmäyksen riski on sekä Maassa että Marsissa varsin pieni. Muutenhan ihmissuku ei olisi voinut kehittyä ja lisääntyä nykyiseen väkimäärään saakka.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      175
      1962
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1690
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1317
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1142
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      56
      1136
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      15
      1016
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      59
      921
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      908
    Aihe