ÄLLIKÄLLÄ

millä ihmeen välineellä silloin on lyöty kun on lyöty ällikällä
6460
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

tieteen vaikeimpia tutkimuskohteita. Se on tosin valitettavasti viime aikoina jäänyt ilman resursseja. Asiaa on vuosikymmeniä tutkinut kansainvälinen tutkimusryhmä. Eihän niistä muiden maiden edustajista ole ollut kuin haittaa, sillä he eivät ymmärrä suomalaisten sanojen hienoja sivistyneitä merkityksiä.

Itse olen itseni kanssa täysin samaa mieltä siitä, että lyönti ällikällä on ajoittain jopa terveellistä, sillä silloin omat luutuneet ajatukset ja ennakkoluulot voivat muuttua edes hiukan.

Väline ällikällä lyömiseen on enimmäkseen sana, mutta myös kuva on tehokas. Niiden yhdistelmä on tehokkain ja siksi nykyään suosiossa. Sanalla ja kuvalla muotoillaan jokin terävä tai jopa murskaava ajatus, jolla sitten huitaistaan vasten silmiä ja korvia. Lyönnin onnistumisen ehtona on se, että onnistutaan tunkeutumaan aina aivoihin asti.

Selvä osoitus lyönnin onnistumisesta on useimmin silmien suureneminen ja suun aukeaminen. Joskus lyönnin uhri huutaa ja potkii ja voipa lyödä jollain esineellä takaisinkin. Silloin tällöin uhri haluaa peittää lyönnin kovuuden ja poistuu pokkana paikalta.

Lyömiseen tarvitaan uhrin suostumus, ettei tule syytettä henkisestä väkivallasta. Toisaalta aina voi puolustautua sillä, että mitäs tuli lyötäväksi.

Siitäs sait, mitäs luit.

Äänestä

seiskytluvulla tuli tv:stä ällitällejä

Äänestä

Melkein joka päivä maailmanmeno lyö ällikällä, mutta ei se mitään, pysyy vaan silmät hyvin auki.

Äänestä
  • Joku yrittää näilläkin sivuilla lyödä ällikällä,
    mutta ei tule tälliä jos ei ole älliä.
    -Tutkija.

    Äänestä

  • G.G.G. kirjoitti:

    Joku yrittää näilläkin sivuilla lyödä ällikällä,
    mutta ei tule tälliä jos ei ole älliä.
    -Tutkija.

    ja joku luulee omaavansa älliä kun löytää vääriä tällejä. Ota sinä räkänokka pääsi perseestä niin joskus vielä löydätkin jotain. ehkä.. toivottavasti..

    Äänestä

  • päläpäläpää kirjoitti:

    ja joku luulee omaavansa älliä kun löytää vääriä tällejä. Ota sinä räkänokka pääsi perseestä niin joskus vielä löydätkin jotain. ehkä.. toivottavasti..

    Projisointia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lyöty? kirjoitti:

millä ihmeen välineellä silloin on lyöty kun on lyöty ällikällä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu