kaasu-uunin käyttö?

kevätkerttuli

Muutin juuri asuntoon, jossa on kaasuhella ja kaasu-uunin käytöstä minulla ei ole mitään kokemuksia!En löytänyt edes käyttöohjeita uunille. Eli kertoisiko joku ystävällinen miten kaasu-uunia käytetään. Lähinnä lämpötiloista kun tässä kyseisessä uunissa on säädöt 1-8, eikä niin kuin tavallisissa uuneissa esim. 175 astetta, 200 astetta jne. Eli mitä nämä numerot suunnilleen vastaavat asteissa? Haluaa päästä kokkailemaan!:)

16

24757

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poro Tallinnasta

      Tuollaisen muuntotaulukon löysin:

      Sähköuuni Kaasu-uuni
      140 1
      150 2
      160/170 3
      180 4
      190 5
      200 6
      220 7
      230 8
      240 9

      Jos on kovin tarkkaa lämpötilojen kanssa, kannattaa käyttää erillistä uunilämpömittaria.

      • kevätkerttuli

        Kiitos paljon tiedosta! Nyt jos uskaltais kokeilla saako uunilla mitään aikaiseksi:)


    • Kokkaaja

      Kevätkerttuli: Jos Gorenjen liesi niin asteet ovat:

      1 150
      2 160
      3 180
      4 200
      5 220
      6 240
      7 260
      8 280

      • Anonyymi

        Hei mulla on gorenjo kaasu uuni mikähän olis kinkulle hyvä paisto asteikko ?


    • Anonyymi

      Hei millähän numero asteikolla 1-8 olis hyvä kinkun paisto kaasu uunissa ?

      • Anonyymi

        Aluksi kuumassa niin että pinta saa hiukan väriä. Sen jälkeen kinkku isoon kattilaan ja pohjalle noin puoli litraa vettä. Kansi kattilaan ja kinkku kattilassa uuniin ja uunin teho minimiin. Ohjeen mukainen paistoaika voi olla tarpeen ylittää reilustikin.
        Kun lihalämpömittari näyttää maun mukaan noin 70-90 astetta, niin kinkku on paistettu. 90 asteiseksi kypsynyt kinkku saattaa hajota käsiin varsinkin juuri paistettuna eli kuumana.

        Paistamisen jälkeen kinkun voi jokainen viimeistellä haluamallaan tavalla.


      • Anonyymi

        Ensin olisi kannattanut pitää numerolla 6 puoli tuntia ja sitten lopun aikaa n umerolal 1.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ensin olisi kannattanut pitää numerolla 6 puoli tuntia ja sitten lopun aikaa n umerolal 1.

        piti lukea numerolla 1. No tämä ensi joulua varten.


      • Anonyymi

        1 sitten, kun ensin olet pitänyt numerolla 6 30 minuuttia.


    • Anonyymi

      Kaasu-uuneista tulee mieleen vain itsemurhat ja räjähdykset. Huvittavaa kun työpaikoilla ei saisi tehdä mitään kaasun kanssa ilman tulityökorttia, mutta asunnoissa niihin pääsee lapsetkin tai seniilit vanhukset.

      • Anonyymi

        Nykyaikaisilla kaasuhelloilla ei voi tehdä itsemurhaa, koska kaasu lakkaa tulemasta, jos ei ole liekkiä. Minä kokkasin vuoteen 2011 asti kaasulla, mutta täytyy myöntää, että sähkö on helpompi. Kaasuhellalla tulee paremmat munakkaat, ja pidin siitä, että liekki oli heti kuuma eikä tarvinnut odotella levyn lämpenemistä niin kuin vanhanaikaisella sähköhellalla.

        Onkohan ravintoloiden keittiöissä kokkaavilla tulityökortit? Ravintoloissahan tehdään paljon ruokaa kaasulla, juuri sen nopeuden vuoksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nykyaikaisilla kaasuhelloilla ei voi tehdä itsemurhaa, koska kaasu lakkaa tulemasta, jos ei ole liekkiä. Minä kokkasin vuoteen 2011 asti kaasulla, mutta täytyy myöntää, että sähkö on helpompi. Kaasuhellalla tulee paremmat munakkaat, ja pidin siitä, että liekki oli heti kuuma eikä tarvinnut odotella levyn lämpenemistä niin kuin vanhanaikaisella sähköhellalla.

        Onkohan ravintoloiden keittiöissä kokkaavilla tulityökortit? Ravintoloissahan tehdään paljon ruokaa kaasulla, juuri sen nopeuden vuoksi.

        Voi ne turvalaitteet rikkoa ja joku räjäyttää tahallaan koko talon.


      • Anonyymi

        Et olisi voinut paremmin kiteyttää. Siihen vielä lisätään alkoholi niin arvot...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi ne turvalaitteet rikkoa ja joku räjäyttää tahallaan koko talon.

        "Voi ne turvalaitteet rikkoa ja joku räjäyttää tahallaan koko talon."

        Viimeisin lieden aiheuttama kaasuräjähdys taisi tapahtua 1980-luvun alussa, eli se siitä turvattomuudesta.

        Kaasujääkaappien (Kiinalaisten) aiheuttamina tukehtumiskuolemia on tapahtunut, itselleni tuttu pariskunta tukehtui kuoliaaksi nukkuessaan vuonna 2010, mutta taitavat kyllä päälle unohtuneet sähköliedet aiheuttaa paljon enemmän onnettomuuksia.

        Kaasuliesi on paistamisessa ihan omaa luokkaansa, lämpöä tulee viipymättä ja tarvittaessa sitä saa vähennettyäkin ilman viivettä. Kaasu-uunikin on ok, koska ruuat pysyvät siellä todella mehevinä kaasun polttamisen seuraksena syntyvästä kosteudesta johtuen, vain leipoessa voi samasta syystä ole vaikea saada rapeaa pintaa.


    • Anonyymi

      Ei ole kokeilla tulityökorttia, kun ei sitä keittiössä tarvitse, lue työturvallisuuskeskuksen sivuilta mihin työhön tulityökorttia tarvitaan.
      No kaasusta sen verran, että se on ylivoimaisesti paras kun laitetaan hellalla jotain ruokaa, mutta kun siirrytään uuniin on sähköuuni paras, sen takia ravintoloissa on usein kaasupiisi ja sähköuunit, esim leipominen on hankalampaa kaasuunissa, tulee parempi lopputulos.
      Kokkina vuodesta 1979.

    • Anonyymi

      siis tulee huonompi lopputulos.
      Äskeinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      3085
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1590
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      92
      1442
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      88
      1342
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1304
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      148
      1206
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1168
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      120
      992
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      912
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      793
    Aihe