Hei!
Kuka osaisi neuvoa peilikompassin käytön. Vai saako käyttöohjeita joistain liikkeistä? Vai löytyykö kirjastoista kansantajuista oppikirjaa? Käytän kompassia lähinnä retkeillessä. Ostin ihan uteliaisuuttani Biltemasta peilikompassin enkä osannutkaan sitä käyttää. En ole saanut käyttöopastusta paikallisilta suunnistajiltakaan. Yllätys, että suunnistajatkaan eivät tienneet. Mistä saisin tiedonhaluuni lisää tyydytystä? Kiitos vastauksista.
Peilikompassi
6
3831
Vastaukset
- venlavaunu
En yhtään ihmettele, etteivät suunnistajat osanneet neuvoa... ei kukaan suunnistaja käytä mitään peilikompassia! En pysty siis kertomaan minäkään neuvoja, kysy kaupasta/valmistajalta... Miksi et hankkinut ihan tavallista kompassia retkeilyysi, niin eipä tarvitsisi tätäkään miettiä??
Kiitos tyhjentävästä vastauksestasi. Minulla on tavallisia kompasseja joka repussa. Haluan vain oppia uutta koska en ole "vielä" kuin 70 v.
- suppakuoppa
veevaa kirjoitti:
Kiitos tyhjentävästä vastauksestasi. Minulla on tavallisia kompasseja joka repussa. Haluan vain oppia uutta koska en ole "vielä" kuin 70 v.
Googlesta löytyi haulla tämmönen sivu: http://www.relaa.com/index.php?topic=239
Siellä toisessa viestissä selostus kompassin käytöstä.
Valitettavasti en ole itse koskaan peilikompassia käyttänyt, joten en voi kun opastaa eteenpäin. :) - kertoo
paljon sinusta,et ole kiinnostunut mistään erilaisesta ja uuden oppimisesta,vain kaikki tylsän tavallinen kelpaa ja kehoitat muitakin samaan..
- suuntima1
Tässä olisi hyvä linkki: http://www.thecompassstore.com/usmircom.html
- JepJep
Jees, tuo linkki demoa oleellisen, kapistushan on enempi suuntimien "mihin kompanssisuuntaan on tuo kohde tästä paikasta" ottoon tehty kuin suunnassa kulkemiseen, mutta kyllähän sitä voi tavallisen kompassin tapaan käyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872906SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1602812Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012105- 1121978
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li371564Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3701421- 871061