Hei!
Kertokaas nyt kevyitä ja mielellään vähä pisteisiä ruokia joita vois pakastaa? On niin helppo sit työpäivinä vaan napata pakkasesta ruokaa mukaan töihin,mut ideat alkaa loppumaan..
kevyitä ruokia pakkaseen
3
1656
Vastaukset
- kkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
kasvissosekeitto, jossa nokare vähärasvaista tuorejuustoa
lihapullat / jauhelihapihvit väharasvisesta lihasta (töihin mukaan/lisäksi tuoreita kasviksia)
kesäkeitto / kukkakaalikeitto
kalamurekepihvit (kerman tilalle kevyttä tuorejuustoa)(töihin mukaan/lisäksi tuoreita kasviksia)
kaalikeitto, väharasvaisesta lihasta
kaalilaatikko, ilman riisiä, väharasvaisesta lihasta
Höyrytetty kasvissekoitus - porkkanaa, kukkakaalia, parsakaalia, palkopapuja ...
Kasvispaistos, paprikaa, sipulia, munakoisoa, kesäkurpitsaa: uunivuokaan ja kovassa lämmössä "paahdat", laske lämpöä ja laita vähän juustoa päälle, anna juuson sulaa ja OK.
Palapaisti (stroganoff)ilman kermaa. Töihin mukaan myös tummaa riisiä ja/tai kasvispaistosta/höyrytettyjä kasviksia
broileripata/keitto: Boilerifileen paloja, kasviksia maun mukaan, kookosmaitoa, mausteita, yrttejä - paista broiskut, lisää loput aineet, kypsennä - nesteen määrästä riippuen pata- tai keittoruoka
kirkaslieminen kalakeitto, paljon kasviksia vähän perunaa- raejuusto
Vähärasvainen tai rasvaton raejuusto sopii hyvin vihanneskeittojen täyteläistäjäksi, kunhan lisää sen vasta lautasella, ettei se liisteröidy. Pelkkä vihanneskeitto voi tuntua aneemiselta, mutta raejuusto saa sen ruokaisan makuiseksi ja tulee se valkuaispuolikin hoidettua. Itse heitän myös aina rouhesoijaa vihanneskeittoihin. Soijassa on esim. rautaa suunnilleen saman verran, kuin naudanmaksassa.
Punaisista linsseistä ja porkkanasta voi tehdä täysin rasvattoman keiton, ja se on vielä kaunistakin syötävää. Mausteeksi sopii jokin pirtsakka. Esim mustapippuri ja paprikayllärit tai sitruunan mehua.
- filettä
ja valikoitua salaattia. Salaatinkastikkeeksi oliiviöljypohjainen kastike.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3689780Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat916161Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3765801SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1464221Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33542Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien803126Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal783070Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,62856Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72788- 1142768