Auringonpilkut, löytyykö

mistä voisi realiajassa tarkkailla auringonpilkku tilannetta??
3309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

niin mene pihalle ja nosta kasvosi aurinkoa kohti
tai heijasta kaukoputkellasi auringon kuvajainen seinään.

Tosinörtti, ikkunan vieressä istuessaankin,
katsoo säätilankin netistä.

Äänestä
  • kaukoputkea.

    Äänestä

Sohon reaaliaikaisia kuvia auringosta : http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realtime-images.html

Nythän vain on niin että auringonpilkkuja ei ole, niitä odotellaan lähiviikkoina mutta ei se ole tavatonta vaikka se venahtaa, se odotus. Tosin viellä, jotkut tieremiähet olettavat auringon tietyllä tavalla kuolleen pilkunpuutteessa, mutta semmoista liene liian aikaista alkaa höpäjämään.

Tuossa tarkemmin auringon tapahtumista, kuvin : http://www.lmsal.com/solarsoft/latest_events/

Aiheen vierestä parhaita paloja : http://wanderingspace.net/

- kauko putki -

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitään sivua kirjoitti:

mistä voisi realiajassa tarkkailla auringonpilkku tilannetta??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu