http://cgi.ebay.com/NEW-6-INCH-PRIMARY-PARABOLIC-TELESCOPE-MIRROR_W0QQitemZ290246026637QQcmdZViewItem?hash=item290246026637&_trksid=p3286.m14.l1318#ebayphotohosting
sissus eihän tuo maksa mitään! kusetusta vai missaanko jotain?
sissus eihän tuo maksa mitään! kusetusta vai missaanko jotain?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Enpä tiedä olisiko 25 taalaa 6 tuuman f/5 peilistä ilman kuljetuskustannuksia yms "ei mitään".
Tuohon ei kaiketi sisälly edes peilin ripustus, vaan pelkkä peili.
Jos peilin hankkii niin kannattaa varmistaa että se soveltuu tarkoitukseen. Erikoisen ohut pääpeili vaatii erikoisen huolellisen ripustuksen, koska se taipuu helposti.
Eikä Dobson-kaukoputken rakentaminenkaan aivan mitättömän pieni juttu ole. Tarvitaan jalusta, pääpeilin ripustus, apupeili ja sen ripustus, tarkennuslaite, okulaarit yms. Kyllä siinä puuhaa riittää.
Dobson-tyyppisessä kaukoputkessahan sinänsä pärjää melko yksinkertaisellakin pääpeilin ripustuksella, koska periaatteessa Dobson-putkessa ei normaalikäytössä koskaan pitäisi olla vaaraa että pääpeili putoaa putkesta ulos. Ekvatoriaalisessa kauputkessa putki voi joskus osoittaa alaspäin aivan normaalikäytössäkin, mutta ei Dobsonissa.
Kiinnostaisi kyllä joskus rakentaa oma dobson-tyyppinen putki.
Teknofokuksessa valmis 15cm peli näyttää maksavan noin 200e tosin laadullisesti varmasti huippuluokkaa verrattuna tuohon ebayn tekeleeseen. Nykyisellä euron kurssilla ebayn hinta olisi 25$ postikuluilla jotain 30e eli kelpaisi kyllä opiskelijalle =)
Noi halvat peilit taitaa olla vaan aika huonoja:
http://cs.astronomy.com/asycs/forums/t/28785.aspx
Kaukoputken peilin hiominen itse ei ole sekään mahdotonta.
Jos tyytyy "hitaampaan" optiikkaan (kuten esim. f/10 "nopean" f/5:n asemesta) niin se saakin olla pallopinnan muotoinen ilman että optinen laatu mainittavasti kärsii. Toki putkesta tulee tällöin pitempi, mutta visuaalisesti näkymä on yhtä kirkas ja kontrasti saadaan paremmaksi "hitaan" optiikan mahdollistamalla pienemmällä apupeilillä.
Parillasadalla saa kyllä valmiin 6 tuuman Dobsonin:
http://www.villenkello.fi/shop/kauppa2/products.php?&action=show&id=1039&show=all
Ja eipä taida yltää tänne sillä hinnalla:
"Ships to: United States, Canada"