Juuri EM-kultaa voittanut Sari Multala jätettiin rannalle.
Olisi hyvä tietää mitkä olivat todelliset syyt noin tylyyn kohtewluun, jolla maailman paras jätetään valitsematta olympialaisiin.
Kerro oma kantasi, mistä moinen johtui?
Miksi Multala jätettiin rannalle?
11
1220
Vastaukset
- menettää kasvojaan
Siitä lienee kysymys. Kanssakilpailijat ovat mielissään kun kultamitalikanditaatti jätettiin rannalle ruikuttamaan.
Lisäksi Multala on erittäin hyvässä kunnossa.
Miten typeriä ihmiset voivatkaan olla = Suomen olympiakomitea.- Ahdidas
Tenkanen voitti karsinnat 2-0. Multala voitti nyt ensi kuun O-kisoihin tähtäävän Tenkasen. En kyllä olisi itsekään uskaltanut valita Multalaa, joka on kunnossa NYT. Uskon enemmän Tenkasen kunnonajoitukseen.
- uuno eemeli
mutta tulee sellainen tunne (poislukien Kanerva ja pari muuta ) että herroilla on pää sitä varten, ettei selkäranka valu housuihin ??
- Marienhof
voitti karsintakilpailut joten aivan oikein että hänet valittiin. Kun on ennalta sovittu että tuolla tavalla olympialaisiin lähtijä valitaan, niin turha valittaa sitten jälkikäteen.
Samalla tavallahan Teemu Wirkkalakin valittiin kun sijoittui yhdessä kilpailussa parhaimmaksi suomalaiseksi (jo valitun Tero Pitkämäen jälkeen)
Onnea Tuulalle olympialaisiin! - Rune Berg
Nythän on niin, että odotettavissa olevan mahtavan mitalisateen huomioon ottaen voidaan yksi Suomen vahvimmista mitaliehdokkaista aivan hyvin jättää kisojen ulkopuolelle.
Päätös jättää Multala kisojen ulkopuolelle ei missään nimessä johdu mistään henkilökohtaisesta skismasta valmennustiimin ja purjehtijaliiton johdon välillä.
Kaikkinainen olympikomitean tai purjehtijaliiton arvostelu on välittömästi säädettävä ankarasti rangaistavaksi teoksi.
Kyllä olympiakomitean pojat (eiku faarit) tietää. - Wiki
Kertoman mukaan Multala itse halusi, etteivät lähellä olympialaisia olevat kv-kisat vaikuttaisi valintoihin. Näin saisi keskittymisrauhan kauden pääkisoihin.
Tämän vuoksi Kielin regatta ja EM-kisat eivät kuuluneet karsintoihin.
Tuula Tenkanen voitti Multalan kahdesti, 2008 MM-kisoissa ja Hyeresin regatassa, nämä oli sovitut karsinnat.
http://www.venelehti.fi/ajankohtaista/tuula-tenkanen-olympiakisoihin.aspx
Sari, tule julkisuuteen sanomaan että olet reilu urheilija, vaikka joskus häviät. Lopeta tämä "tuki"joukkojesi narina - se pilaa maineesi! - asdl
Tuskin Multalaa vastaan kenelläkään on mitään. Joku nimimiehistä on antanut Tenkasen lähipiirille ns. sanansa, että valinta pitää. Multalan valinta olisi kääntynyt Kanervan vetoomuksella läpi, mikäli Ilen oma karisma ei olisi tässä taannoin karahtanut karille.
- insinööri39
Jos noin tylysti kohdellaan mestaria, niin sari multalan kannattaisi jättää kotimaa ja muuttaa esimerkiksi ruotsiin, jossa urheilu on ammatti siinä missä muukin (sen mukaiset satsaukset ja paras valitaan) eikä jäädä kotimaahan missä urheilija valitaan edelleen puoluekirjan perusteella.
- insinööri39
Sattui suomen kisoissa heikot tuulet ja tenkanen nuorena ja painoltaan kevyenä hyötyi tilanteesta kun sari multala hävisi karsinnat johtuen omasta painosta.
- !!!!
Todella törkeää että multala jätettin rannalle, vaikka hänen ansiostaan Suomi paikan Pekingiin saikin!!! ja vielä euroopan mestari..,,,.
Tenkanen 22... kyllähän sen tiesi ettei siellä tule pärjäämään, EN YMMÄRRÄ SUOMEN OLYMPIAKOMITEAA- uuno eemeli
" En osannut lukea Pekingin tuulia" Selitys se on sekin. Ne varmaan olivat "kiinalaisia".
No jospa seuraavissa kisoissa kävisi parempi tuuri. Vika oli valitsijoissa,ei Tenkasessa.
Tenkasen kyvyt tiedettiin jo ennen kisoja . Kalliisti hankittua kokemusta !!!
ei Tenkasessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 20713247
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m122108Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes931159- 1141085
- 221050
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?37981Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30842Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80668Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80653- 63623