Pohjoisnavan jääpeite

on huomattavasti laajempi tänä vuonna verrattuna viimevuotiseen tilanteeseen samaan aikaan.

http://igloo.atmos.uiuc.edu/cgi-bin/test/print.sh?fm=07&fd=20&fy=2007&sm=07&sd=20&sy=2008
3323
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Huomaat varmaan jo linkin kuvista, että jään tiheys on erilainen. Siis oleellisempi kysymys lienee, mikä on jään massan tänä ja viime vuonna.

Äänestä
  • Tiheys on pienempi ja siltikään se ei sula...

    Äänestä

Viime vuonna pohjoisnavan jääpeite olikin ylivoimaisesti pienimmillään mittausdatahistorian aikana. Nyt ollaan yhtä pienessä jäämärässä kuin muina vuosina tällä vuosituhannella (ennätysvuotta 2007 lukuunottamatta) ja reippaasti pienemmissä lukemissa kuin viime vuosituhannella suurimpana osana vuosia.

Ei kai nyt joka vuonna voi tulla uutta ennätystä? Kiitos kuitenkin mielenkiintoisesta linkistä. Kolmisen kuukautta tästä eteenpäin ja voipi näyttää aika jännältä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sam. kirjoitti:

on huomattavasti laajempi tänä vuonna verrattuna viimevuotiseen tilanteeseen samaan aikaan.

http://igloo.atmos.uiuc.edu/cgi-bin/test/print.sh?fm=07&fd=20&fy=2007&sm=07&sd=20&sy=2008

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu