VÄITE.

Tämän valvontayhteiskunnan,Panopticonin,tekniikka ja rakenne ovat aikaansaanut sen häiriytyneen narsismin joka yhteiskunnassa vallitsee.

Jatkuva valvontakameroiden katseen alla oleminen aikaansaa itsetarkkailua joka liiallisuuteen mennessään tekee ihmisestä sairaan.
6516
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Yhteiskunta suosii ja synnyttää narsismia, mutta mikään ei viittaa siihen että se johtuisi valvontakameroista, saatika sitten juuri Panopticin tekniikasta.

Valvontakamerat on pääasiallisesti piilotettuja tai ainakin huomaamattomia, ja harva edes tajuaa miten monessa paikassa pääsee filmille.

Itsetarkkailu on totta myös, mutta se ei johdu valvontakameroista, vaan siitä pitää yrittää näyttää menestyneemmältä ja merkittävämmältä kuin naapuri. Itsetarkkailu johtuu siitä että ihminen joka ei tunne itseään, joutuu jatkuvasti tarkkailemaan miten pärjää muihin verrattuna, ja se tekee sairaaksi.

Äänestä

henkinen sairaus,alkuunsaattaminen ja diagnoosit sekä niiden hoito.Ei sairaudetkaan ole pelkästään taivaasta tippuneita.

Äänestä

Sitten sitä yrittää parhaansa mukaan etsiä edes jotain piilopaikkaa missä saisi olla rauhassa ja elää jotain omaa elämäänsä edes! Eivät ne kamerat ynnä muut sen sellaiset seurantalaitteet ihan joka puolelle yllä ;|

Äänestä
Aloittaja

Yksitysyys on menetetty,on vai yksi ulottuvaisuus,nimittäin julkinen.

Äänestä

Itseäni alkaa aina vaivaamaan kaupassa tai missä vaan missä huomaan että valvontakamera osoittaa minuun. Hermoilen siinä sitte ja sitte tulee tunne että mua aletaan tarkkailemaan sieltä vartiokopista.

Mukava esim istahtaa johonkin tuolille rentoutumaan kun huomaa että siihen osoittaa kamera. Mietin että siellä jätkät sitten kopissa arpovat että kuka noista käyttäytyy poikkeavasti.. Kaupassakin ihmiset musiikin tahtiin samassa rytmissä astelevat hyllyjen väleissä kuin hypnoosissa. BRRRR..

Ei ihme että MIELI-ALA-LÄÄKKEITÄ MYYDÄÄN NIIN HELVETISTI.

Äänestä
  • edes videoida tai kuunteluttaa?
    Kunnon rangaistukset salakuvaajille!

    Joskus tulee tunne, että joku tirkistelee. Silloin tulee aiheettoman paljon kraavittua päätä tai kaivettua nenää tai muuten käyttäydyttyä pölösti.
    Ja tosiaan samoin toimin kyllä hypn.

    Sen kummemmin en ajattele, että se näyttäisi johonkin suoraa kuvaa, vaan muistelen niitä painajaismaisia aikoja, kun hiukka retusoituja reviteltiin eri aiheessa totuutta muunnellen.

    voi. voi

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


UPDATE_8142928 kirjoitti:

Tämän valvontayhteiskunnan,Panopticonin,tekniikka ja rakenne ovat aikaansaanut sen häiriytyneen narsismin joka yhteiskunnassa vallitsee.

Jatkuva valvontakameroiden katseen alla oleminen aikaansaa itsetarkkailua joka liiallisuuteen mennessään tekee ihmisestä sairaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu