Tietääkö kukaan onko Moose Blankin dekit minkään veroisia? Kantsiiko ostaa vai hommata joku muu? Omia kokemuksia ois kiva kuulla. Thanks!
Moose Blank
15
2174
Vastaukset
- bamzze
ostin kyseisen dekin, ensivaikutelma oli hyvä mutta kesti kyseinen dekki 1:n viikon :)
- fource-spin
On tainnut jätkä tehdä dekillä hieman jotain muuta kuin skeitata jos vaan viikon kestää. Ja josset tiennyt niin temput pitää ländätä tietyllä tavalla, jos siihen keskelle dekkiä jotain portaita tms ländää niin kyllä siinä jokanen dekki kräkkää.
fource-spin kirjoitti:
On tainnut jätkä tehdä dekillä hieman jotain muuta kuin skeitata jos vaan viikon kestää. Ja josset tiennyt niin temput pitää ländätä tietyllä tavalla, jos siihen keskelle dekkiä jotain portaita tms ländää niin kyllä siinä jokanen dekki kräkkää.
Joo varmasti totta että joka dekki hajoaa huonoista ländeistä, mutta itse tilasin tuossa alku vuosina joskus 4 moose blankkia joista kahdessa oli valmistusvirhe ja jouduin suoraan lähettämään ne takaisin (onneksi tajusin ottaa hyvityksen rahana, en uusina dekkeinä). Tuntuu että dekit ovat myö tosellla löysiä ja että ensimmäinen kekselle ländäys riittäisi hajottamaan ne. Kaksi muuta eivät kestäneet juuri millään lailla ja toinen hajosi noin viikossa boardslidessa.. Toisen taisin kyllä mämmiä itse. Suosittelisinkin kaikille almostin lautoja jotka ovat olleet itselle jo vuosia se ainut ja oikea!
- hki_heffe
Asuin jonkinaikaa sitten saksassa ja Moosella tuli skeitattua (blancodekkejää), pari neppistä ja sellanen oldschool dekki oli käytössä, kaverilla oli joku bambunen kruiseri. hyviä olivat ja halpoja, neppis hieman alle 30e dekki. saako niitä suomesta, voisin ostaa?
- moosesta
Tilasin boardstockista moose blankin. Oon skeitannu sillä nyt kaks päivää ja tuntuu ihan hyvältä. Dekki on aivan uskomattoman jäykkä. Tuntuu melkeen jäykemmältä ku vaikka asteet. Moose on tehty kiinassa, mutta en usko että vaikuttaa suuresti laatuun. Materiaalit ja valmistustavat ratkaisee. Ei missä se on tehty. Kyllä se on ihan kokeilemisen arvoinen. Nose ja tail on aika jyrkät ja suht pitkät. Suosittelen kokeilemaan.
- kantis_81
moosesta kirjoitti:
Tilasin boardstockista moose blankin. Oon skeitannu sillä nyt kaks päivää ja tuntuu ihan hyvältä. Dekki on aivan uskomattoman jäykkä. Tuntuu melkeen jäykemmältä ku vaikka asteet. Moose on tehty kiinassa, mutta en usko että vaikuttaa suuresti laatuun. Materiaalit ja valmistustavat ratkaisee. Ei missä se on tehty. Kyllä se on ihan kokeilemisen arvoinen. Nose ja tail on aika jyrkät ja suht pitkät. Suosittelen kokeilemaan.
Myös offshoressa www.offshore.fi on Moosen dekkejä, pääasiassa kuitenkin longboardeja ja oldschool kamaa sekä 70-luvun kruisereita
- Bamittaja
kantis_81 kirjoitti:
Myös offshoressa www.offshore.fi on Moosen dekkejä, pääasiassa kuitenkin longboardeja ja oldschool kamaa sekä 70-luvun kruisereita
Merkki on kyl aika tuntematon. Itse suosittelisin elementtiä
- justtätä
Bamittaja kirjoitti:
Merkki on kyl aika tuntematon. Itse suosittelisin elementtiä
Taas tätä element hehkutusta.
- regu_laattori
Itse olen noin 3 vuotta vetänyt kyseisillä dekeillä eikä ongelmia ole ollut, ensin starlitellä ja nyt moose blankolla, samaa tavaraa ovat. Laadultansa ovat ihan samaa kamaa kun "paremmat" pro-dekit, eli jos ländäät väärin ni kyllä se made in usa dekkikin katkeaa.
Lähes 100% katkenneista dekeistä on itseaiheutettuja katkeamisia, eikös vaan niin ihan trukin juuresta meni tai sitten ihan keskeltä. Mikäli valmistusvirheestä on kyse, niin ne huomaa ennen katkeamista ja silloin pitää kyseisellä dekillä skeittaus lopettaa ja ottaa yhteys dekin myyjään. Dekki aukeaa kuin kirja jos liimausvirheestä on kysymys.
Itselläkin on lauta katkennut ihan savettia tehdessä eli ei se mitään korkeita hyppyjä vaadi jos väärin ländää, kyllähän se harmittaa jos on ihan uusi lauta alla, mutta ei siitä silti pitäs pelivälinettä syyttää ;) - skedeeeja
tosi hyviä lautoja. kestäny jo yli kuukauden ja vielä on ehjä!
- skede BOY
onko hyvä toi moose? ite tilasin ja huomen pitäs tulla lähteekö temput hyvi? PALJON VASTAUKSII =)
- Skedemies
Olisin ostamassa tuolta Boardstokista kyseistä moose blankib lautaa ,mut haluaisin kysyy vain että onko se kuva otettu ylhäältä ja jos on nii minkälainen se alapuoli sit on?
- Bart Simpson
se on puun värinen kokonaa.
- kokokokoko okoko
suurinta shaischee
- RAIJAN SEKLER
nii se on tuntematon merkki ja puun värinen joten itse susittelisin elementtiä kute http://www.unionfive.fi/product_details/17006/ se on itselläni toiminut tosi hyvin ja koska tehty usa ei katkea vaikka landaisin ihan keskelle jos oikein muistan se oli 1.5m korkeasta dropista. kun taas minun kaverilla oli kiinan ihme joka crakkas jo kun hän hyppäsi flipin KATUKIVETYKSELTÄ alas joten elementti on ainoo oikeee välinen skeittauksee ostakaa element ölkää kiinan ihmeit jotka ei oo mitää ihmeen merkkejä toisin kuin elementit
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1936606Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto1065503Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2743487Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1273473Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat872455Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku32155Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi521892Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191876Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val631782- 1011437