Bodypumppia kotona?

pumpump

En ole koskaan käynyt bodypumpissa, mutta olen hankkinut nyt pumppivälineet kotiin ja haluaisin tosissani alkaa harrastaa ko. lajia, kotosalla!

Mitä neuvoja antaisitte te jotka olette pumppitunneilla käyneet tällaiselle alottelijalle? Lähinnä siitä missä järjestyksessä eri kehonosat tunneilla käydään ja toistojen määrästä/kestosta ja tauoista?

6

3006

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on rekisteröity tavaramerkki

      ja vain lisenssoidut ohjaajat voivat tunteja pitää ja pystyvät ostamaan 3 kk:n välein ilmestyviä ohjelmia. Suosittelen joko käymään ensin jollain tunnilla tai ostamaan jostain ostos-tv:stä tms vastaavan tuotteen, bodypumppia ei valitettavasti ole yleisessä myynnissä.

      Netin kautta ohjeita on vaarallista antaa, kukaan ei ole varmistamassa, että teet liikkeet oikein ja turvallisesti.

      • välttämättä

        kaikki bodypumpit mitä vedetään saleilla oo lisensioituja, joten pieni korjaus siihen. Katso esim youtubessa löytyy joitain pumppi videoita. Iloa treeneihin.......... KAIKKI LIIKUNTA ON HYVÄSTÄ!!


      • siitä
        välttämättä kirjoitti:

        kaikki bodypumpit mitä vedetään saleilla oo lisensioituja, joten pieni korjaus siihen. Katso esim youtubessa löytyy joitain pumppi videoita. Iloa treeneihin.......... KAIKKI LIIKUNTA ON HYVÄSTÄ!!

        pumpista. Bodypump ei ole rekistöröity tavaramerkki!! Esim Les mills bodypump on rekistöröity. EI BODYPUMP. menikö jakeluun..


      • ohjaaja...
        siitä kirjoitti:

        pumpista. Bodypump ei ole rekistöröity tavaramerkki!! Esim Les mills bodypump on rekistöröity. EI BODYPUMP. menikö jakeluun..

        BODYPUMP on rekisteröity les millsille. Ei-rekisteröidyt "bodypumpit" eli tunnit joilla tehdään tangon kanssa lihaskuntoa ovat tavallisimmin nimellä pumppi tms. Elixiallahan tälle on joku muu nimi, jota en nyt muista.

        Kuten jo sanottu, turvallista ei ole antaa ohjeita netin välityksellä, koska saatat tehdä liikkeet päin mäntyä seurauksena loukkaantuminen tai rasitusvamma tms.


    • Jumppahömppä

      Suosittelen kyllä lämpimästi muutamaa käynti Bodypump-tunnilla ennen kuin aloitat. Täällä näet ainakin pumpissa käytetyt perusliikkeet ja oikean tekniikan. Pumppitunnilla ohjaaja korjaa, jos teet liikkeet väärin.

      Kehonosat käydään pumppitunnilla läpi suurimmista lihasryhmistä pienimpiin. Tunnin alussa lämmitellään jokainen lihasryhmä.

      Painot kannattaa katsoa oman kunnon mukaan.Sarjan jälkeen pitäisi olla olo, "ettei jaksa enää yhtäkään toistoa". Painoja ei kuitenkaan saa olla niin paljoa, ettei liikettä pysty tekemään oikean liikeradan mukaisesti. Oikea tekniikka on tärkeä! Painot oppii oman kunnon mukaan. Pumpissa saattaa toistoja per lihasryhmä tulla jopa 100, joten syke nousee pumpissa korkealle kuntosalitreeniin verrattuna. Taukoja ei biisien välillä juuri pidetä.

      • siiipe

        Youtubesta olen itse katsonut BODYPUMPPIA. Sieltä löytää melkeen joka ohjelman jokaisen liikkeen.

        ..mutta tunneilla olisi kyllä hyvä käydä, sillä on hyvä olla kuulemassá kun joku neuvoo liikkeiden suoritusta.

        Jos helponkin liikkeen kuten kyykyn tekee väärin voi saada pahatkin polvi ja selkäsäryt.

        ..ja tosiaan BODYPUMP on less millsin, muut pelliä PUMP:peja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      3195
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1177
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1152
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      52
      1075
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      35
      1022
    6. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      878
    7. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      45
      867
    8. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      862
    9. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      857
    10. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      24
      831
    Aihe